Bardzo ładnie to wygląda, a myślałeś o nierdzewce?
spinerr
Posty
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024) -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Piątek, coroczna wymiana oleju
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)test ciśnienia ~20h ok. Znowu można nabijać :)
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Udało się założyć grubszą uszczelkę. Trochę była jakby za duża (za szeroka i za długa). Nabite azotem, szczelność wyjdzie już jutro. Jak się dowiedziałem do koreańskich sprężarek nie ma części... .
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Przejrzałem zapasy i znalazłem starą sprężarkę od Kalosa. Pamiętam, że to kupiłem chyba, aby przełożyć dekielek (coś nie pasowało z przewodami od R134a i oryginalną freonową tico sprężarką, ale już nie pamiętam co dokładnie, chyba dekielek był na podmianę). Wygląda, że wtedy trafiła uszczelka od tej starej sprężarki, bo te od R12 ponoć się rozpuszczają pod R134a. Różnica w grubości jest kolosalna:
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)216g R134a tyle zostało w układzie (z 500g).
Po nabiciu azotem i laniu wodą z ludwikiem nieszczelność znaleziona - klapka z przyłączem do przewodów na sprężarce. Wygląda, że uszczelka która tam jest puściła. Ciekawe skąd dostane nową? -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Może nie dłubałem, ale ciekawe zdarzenie z klimą.
W ubiegły Czwartek jechałem do Bośni i gdzieś po ok ~4-5h jazdy klima dość nagle przestała działać. Wpadło to akurat w północno-środkowej Słowacji. Trochę to był problem - zapomniałem jak się jeździ Tico bez klimy. Na zewnątrz znacznie ponad 30C, a do tego wilgotność >80%. Komfort fatalny.
Efekt nie działania był taki, ze moc klimy znacząco spadła w krótkim czasie -powietrze z nawiewu tylko lekko chłodne. Przy czym obciążenie klimą silnika też znacząco spadło - sprężarka włączała się (praca non stop zresztą), ale obroty silnika biegu jałowego były nienaturalnie wysokie, do tego jadąc nie czułem obciążenia od klimy (klima obciąża tico głównie momentem) czyli brak wpływu na przyspieszenie, co jest już bardzo nietypowe i sugeruje gruba awarię.
Pomyślałem, że zapewne coś się rozciekło, ale nie mogłem znaleźć żadnej plamy oleju przy układzie.
Jeszcze był jeden objaw który początkowo jakoś do mnie nie dotarł - był słaby nawiew, poziom 3-ki wypadał jak 1-ka. Przewód z parownika do sprężarki był totalnie zaszroniony, aż biały. Czasem jakiś szron się pojawiał, ale żeby cały zamarzł totalnie to nie widziałem.
Z racji wysokich temperatur zrobiliśmy sobie przerwę. Po przerwie zauważyłem, że pod autem jest tyle wody z klimy, jakby wylać wiadro wody!
Pewno już macie pomysł co się okazało?
Klima zamarzła!. Cały parownik w środku zamarzł. Tylko czemu sprężarka dalej działała? Zapewne nastąpił taki moment, że powietrze zaczęło opływać zamarznięty parownik wewnątrz obudowy. Czujnik tam jest tak umieszczony, że jest zaraz za parownikiem. Pewno powietrze dmuchało po nim z gory/boków, klima pracowała, a powietrze leciało inną drogą (pomiędzy parownikiem a a obudową). Zamarznięcie tłumaczyłoby:
-dużą ilość wody wylewającej się z parownika, dodatkowo po postoju cały dół plastykowej obudowy był bardzo zimny, aż się woda na nim skraplała - duża ilość wytapiającego się lodu
-bardzo słabe obciążenie silnika sprężarką, na tyle duże, że aż obroty są wyższe -woskowy zawór rozprężny otwarty na max, aby zmniejszyć wydajność -niska, ujemna temperatura parownika.
-słaby nawiew, klima cały czas pracuje nawet na 1-szym nawiewie - ciepłe powietrze z zewnątrz opływa parownik, podgrzewając czujnik.
-do tego po ok 40min. postoju, gdy właczyłem silnik (klima wyłączona) i dałem nawiew na max dalej leciało lekko zimnie powietrze - duża ilość wytapiającego się lodu chłodzącego powietrze z zewnątrz.
Pamiętam, że @miechomiecho wspominał mi, że u niego parownik zamarza. Być może u mnie pierwszy raz od ostatniego nabicia (5-6lat) dzieje się coś podobnego. Do tego kombinacja wysokiej temp+bardzo dużej wilgotności+wiele godzin jazdy.
Wiem, z przykładu lodówek, że tak się dzieje kiedy jest za mało czynnika roboczego - układ pracuje niewydajnie, czyli długa praca sprężarki, to powoduje obladzanie, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację -lód jest izolatorem, powierzchnia wymiany ciepła jest mała (zalodzone żeberka, lód jako izolator), i sprężarka zaczyna pracować non stop.
Muszę więc zobaczyć ile mam czynnika i czy nie ma jakiejś nieszczelności, klima jest od VII2017 czyli w tym roku ma już 7 lat
Po tym, klima działała jak zwykle czyli bardzo dobrze, nawet w 40C w środkowej Bośni (okolice Sarajeva), a dzięki dorabianej alu chłodnicy temperatura silnika nie dochodziła nawet do połowy w trakcie jazdy. -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Kilka dni temu wymieniłem uszkodzony aparat na inny używany pozostawiając z tego pierwszego palec rozdzielacza i kopułkę.
Takie pytanie techniczne, trzeba zapłon regulować przy takiej wymianie? Pytam czysto praktycznie, jakby mi gdzieś daleko od domu to padło, a jeszcze nic tam nie majstrowałem oprócz wymiany rozdzielacza zapłonu kiedyś.
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)@Piotrek9214
Coś w tym jest co piszesz. Pamiętam, że kontakt od tyłu na tej zapalniczce - część konektora (w kształcie walca), była zrobiona z wyprofilowanej kropli cyny! Chyba już to kiedyś tutaj pisałem. O ile cyna dobrze przewodzi o tyle reszta musi być zrobiona z jakichś ultra cienkich blaszek. Super jakość nie?
Co do tego przewodu z foty to może to będzie dobra baza dla dodatkwego złącza. Na stałe przymocować od strony aku+przeciągnąć do środka po podłodze na tył. Tylko trzeba dodać przekaźnik od stacyjki i bezpiecznik. -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)@ryszard
Spada o niecałe 0,1V na aku. Sprawdziłem właśnie na włączonych światłach mijania i wyłączonym silniku. -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)trochę z innej beczki; mam lodówkę samochodową pod gniazdo zapalniczki. Obciążenie stałe 3-3,5A. Efekty? Grzeje się znacząco gniazdo zapalniczki i kabel do niej od tyłu. Napięcie na zapalniczce spada do 10,5-11V. Sterownik klimy odłącza ją (zbyt niskie napięcie). Ogólnie, nie da się tego używać. Wygląda, że będę musiał ciągnąć kabel od aku do zapalniczki z jakimś przekaźnikiem połączonym ze stacyjką....
-
LEO-TICO@leo
No nieźle porysowana. Będzie mi rdzewieć w bagażniku jako zapasowa. Musiałbym to malować... -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Dobra to na zlocie zobaczymy
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)@leo
A masz ją w dobrym stanie ;)? -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Rezystancja wew. nowego aku to tak ~7mOhm. Mam miernik rez wewn. Jak będzie zlot mogę zabrać i Ci to zmierzyć. Polecam też gadżet z alika (lub od innych majfriendów) BT2000 do pomiaru napięcia na aku (mierzy też rez wew), i przez BLE łączy się ze smartfonem. Można zobaczyć jak żałośnie wygląda ładowanie swoją drogą.
Akumulator Wapniowy to jest problem ogólnie. Jest on bezobsługowy, słabo gazuje wodorem, ale ławo się zasiarcza. Jeżeli rozładował Ci się głeboko, i trwało to długo to aku jest zasiarczone, dodatek wapniowy to bardzo przyspiesza. Możesz spróbować jeszcze wyszukując "Szajtan maszyna desulfator" na elektrodzie. Tam są różne pomysły na taki odsiarczacz. Generalnie chodzi o to, że trzeba rozbić (w sensie zdysocjować) kryształki które mają własności półprzewodnika z napięciem przewodzenia wyraźnie ponad 12V. Desulfator ma więc podawać impulsowo wysokie napięcie na tyle duże żeby przebić przerwę zabronioną i na tyle krótko, żeby jony w roztworze się nie ruszyły :). Możesz na szybko coś takiego sklecić na jakimś IRFie + ok 30V i podać dobrych paręset Hz z niskim wypełnieniem. Po paru dniach pracy takiego cuda aku znowu będzie znowu działać. Ale to już nowe nie będzie. Sprawdź napięcie ładowania ma być 14,2-14,4V, Tico ma tendencje do zasiarczania aku właśnie za małym napięciem ładowania i jeszcze do tego jest to spotęgowane wysoką temperaturą -aku jest za chłodnicą.
BTW. ja miałem przypadek, że któraś cela straciła kontakt. Efekt był taki, że aku czasem działało, czasem nie. Loteria. Ledwo drgnął rozrusznikiem, a za chwilę kręcił normalnie, gwarancja została przyjęta. Ale u Ciebie wygląda, że jednak zasiarczenie. Jeżeli napięcie na tej opornicy spada poniżej 10V to jest źle. Na szybko możesz jeszcze rozładować aku lampami w aucie do ok 10V (nie mniej) i potem ładować jakimś zwykłym prostownikiem z Amperomierzem. Wskazówka powinna chcieć odlecieć (tzn ile da prostownik, 8-10A spokojnie powinno być), jak zobaczysz ~1A to aku zasiarczone. -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)Czas nadszedł na wymianę opon. Poniżej porównanie nowe vs stare.
Porównanie głębokości bieżników:
jest różnica nie?Stare są już na granicy eksploatacji. Boczki niektórych są już bez bieżnika (pomimo, że przekładałem opony co jakiś czas). Najgorzej zawsze wypadał prawy przód. Aczkolwiek geometrię sprawdzałem w zeszłym roku i tylko minimalna korekta była wymagana. Chyba po prostu zawieszenia nie da się w pełni wyregulować.
Nowa opona vs stara opona. Zdecydowałem się na ten sam model. Nowa z 2022 (nie da się dostać nowszej) i stara z 2016 (przejechała między 50-70tyś). Model falken sincera SN832 - ten sam.
Zastanawiam się co zrobić z zapasową. Mam jeszcze zimówki które są suche i mają 15-16lat, ale dość obfity bieżnik. Z racji wieku już nie ma sensu ich używać nawet jako zapasowe.
Myślę, żeby przerzucić najlepszą starą letnią. Bo te zimówki powoli są niebezpieczne nawet jako zapasowe. ale do tego przydałaby mi się felga.
Ma ktoś może pojedynczą na sprzedaż? -
Trochę prac serwisowych: Tłumik, zawieszenie tylne, zbiornik paliwa...Ja w takich przypadkach staram się dzień wcześniej popsikać śruby jakimś Mr. Rustem :)
Oczywiście, zawsze znajdzie się jakaś śruba którą pominę :/ -
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)dzięki wielkie za odpowiedzi
-
Co dziś dłubałem w tico? (2023 i 2024)@Piotrek9214 napisał w Co dziś dłubałem w tico? (2023):
kupiłem poszycie z firmy Klokkerholm,
możesz coś więcej o tym napisać? Co to jest? Mnie też czeka temat progów...
-
SPOTY - 4 czerwca 2023 r.No chyba tak. Tylko pogoda musi być niedeszczowa :)