Czy warto ładować dodatkowo akumulator?
-
@smisnykolo Na pewno zadbany akumulator posłuży dłużej. Ale trzeba też wziąć pod uwagę pracochłonność dbania w konkretnym przypadku. Jak jest garaż z prądem to super. A jak nie ma? Ja nie dbam o akumulator. Mieszkam w bloku, ładowanie oznacza wymontowanie akumulatora i zaniesienie do domu. Kilka razy robiłem taką akcję, jak rozładowałem go do zera zostawiając na światłach. Wtedy nie było wyjścia. Ale profilaktycznie wymaga to zbyt dużo pracy. Mimo, że jeżdżę Alto na krótkich dystansach (6 tys. km rocznie) to wciąż mam fabryczny, już dziesięcioletni akumulator. Liczę się z tym, że w końcu padnie. Może zadbany wytrzymałby rok albo dwa dłużej - trudno. W Aurisie też nie zaglądam do akumulatora. Fabryczny padł chyba po pięciu latach. Tamten samochód więcej jeździ, ale za to w zimie korzystam z ogrzewania postojowego i dmuchawa pracuje na postoju zasilana z akumulatora. Uprzedzali mnie w warsztacie, że ogrzewanie ma zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem i jak będzie się wyłączać to znaczy, że akumulator jest ledwo naładowany. Nie wyłączało się, a akumulator padł w lecie a nie w zimie. Po prostu pewnego dnia nie zakręcił i wtedy ładowanie już nic nie dało. Być może jakbym regularnie sprawdzał stan i profilaktycznie doładowywał to posłużyłby dłużej.
-
To teraz ja mam pytanie. Jak ładujecie aku w aucie odłączacie klemy czy nie?
Właśnie czeka mnie naładowanie mojego aku a zawsze go wyciągałem z auta, ale teraz mam garaż z prądem więc nie muszę. Akumulator ma 1,5 roku - jest jeszcze na gwarancji...ale w UK...
W weekend byłem na rybach i auto było otwierane i zamykane chyba z 50 razy podczas wieczora, do tego funkcja 'follow me home' aż nagle przestał działać pilot...żeby było śmieszniej to auto wtedy było zamknięte. Na szczęście zamek drzwiach działał a grot kluczyka, któy jest schowany w obudowie (kluczyk elektroniczny) był na miejscu. Otworzyłem auto, alarm się wyłączył po wsadzeniu kluczyka w stacyjkę, ale pilot nadal nie działał.
Zacząłem przeglądać bezpieczniki, te były ok, spojrzałem na "oczko" w aku i to jest czarne - zawsze było zielone. Wczoraj wracałem - trasa ok 150 km z przyczepą (więc obroty wyższe niż zwykle) i aku nadal na czarno, więc spróbuję go doładować. -
@Gooral Ogólnie to piszą w instrukcjach, żeby odłączać przynajmniej jedną klemę podczas ładowania. Co się może stać? Przypuszczam, że chodzi o możliwość uszkodzenia elektroniki auta w razie znacznego skoku napięcia.
Jeśli pytasz personalnie: w tico nie odłączam niczego - nie ma elektroniki, więc nie widzę potrzeby.
W dusterze też nie odłączam - ale z innego powodu: mam zamontowaną instalację LPG z dość zaawansowanym własnym komputerem, który jest połączony i współpracuje z kompem fabrycznym silnika. Gazownik mi powiedział, że po odpięciu akumulatora połączenie to zostaje zerwane; oczywiście można nadal jeździć, ale wtedy obydwa komputery będą pracowały niezależnie od siebie, zaś warto wykorzystywać tę możliwość współpracy. Ponowne sparowanie komputerów jest możliwe tylko w zakładzie, po podpięciu warsztatowego kompa. Dlatego staram się nie rozłączać akumulatora. Nawet gdy postanowiłem po 8 czy 9 latach wymienić na nowy, przed przełożeniem podpiąłem mały akumulatorek motocyklowy, aby napięcie w instalacji ciągle było, potem zmieniłem akku i odpiąłem ten mój "pomocniczy". Potem, na przeglądzie LPG, oprogramowanie nie wykazywało utraty połączenia między komputerami.
Jest jeszcze coś: czasami, do profilaktycznego podładowania, używam małej ładowarki sterowanej elektronicznie, a nie zwykłego prostownika. Obserwując jej wyświetlacz nie zauważyłem nigdy, żeby podała (nawet chwilowo) jakieś wysokie wartości napięcia. To mnie trochę uspokaja, jeśli chodzi o elektronikę auta.
Inna sprawa, że głęboko rozładowany akumulator samochodowy trudno naładować zwykłą ładowarką. Wtedy sięga się prostowniki (lub jakieś rosyjskie "Kulony"). Wówczas chyba odpiąłbym klemy od aku i wyjąłbym go z auta.Drzonca napisał ciekawą rzecz, o której mało kto wie: zwykle zwracamy uwagę na akumulator zimą, a on bardzo nie lubi także wysokich temperatur (potrafi zastrajkować też latem, jak pisał kolega). Upały i wysoka temperatura pod maską także bateriom nie służą.
A ja zwrócę uwagę jeszcze na to, że bardzo ważne jest zadbanie o dobre, pewne połączenie między klemami a biegunami akumulatora. Klema musi być czysta (w miejscu styku i na zewnątrz), tak samo jak ołowiany słupek na akumulatorze. Przykręcona klema nie powinna się ruszać, ma być dobrze dociśnięta do słupka. A żeby ograniczyć naloty i wnikanie brudu, po dokręceniu klemy nakłada się na nią cienką warstwę wazeliny technicznej (nie smarujemy wcześniej - styk klemy z biegunem ma być suchy).
"Dobre styki to podstawa elektryki." :-) -
@Gooral tak zawsze odłączam klemy i zabieram akumulator do domu, musi być przewiew bo wytrącają się gazy przy ładowaniu. A z oczkiem to bardziej chłyt marketingowy, na kanale mr akumulator tłumaczyli co tak na prawdę pokazuje oczko ale nie mogę w tej chwili znaleźć odcinka.
-
@smisnykolo taaaa oczko..., Aku nabite na maxa, prąd brał minimum podczas ładowania, a ledwo kręcił. Nie wierzę. Tylko pomiary i opornica. Aku nie ładuję, jak widzę że zdycha to pomiar opornicą i sam wiem kiedy wymieniać.
-
Ja z braku prądu w garażu zanim go tam zrobiłem aku brałem do domu. Dopiero jak kupiłem nowy do polo tego nie ladowalem wcale az do chwili kiedy zima padł całkiem . Pisałem o tym na forum. Obecnie mam prad ale w Merivie aku całkiem spoko chodź nie wiem ile ma lat.
-
@likaon nooo to teraz mam dylemat czy ładować. Oczko czarne a auto działa normalnie. Kręci bez problemu a to diesel jest.
-
@Gooral oczko możesz olać totalnie, bo ono zupełnie niczemu nie służy poza byciem bajerem! Jeśli regularnie jeździsz to nie ładuj. Jak masz tak, że czasem auto stoi przez tydzień lub dwa to wtedy doładowywanie ma sens. W każdym innym przypadku to czysta nadgorliwość. A jak wiadomo nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu! ;)
-
Ładowanie alternatorem i ładowanie prostownikiem to całkowicie co innego, jedno i drugie ma na celu co innego. Ładowanie alternatorem przywraca tylko parametry elektryczne akumulatora, ładowanie prostownikiem przywraca również parametry chemiczne akumulatora.
-
@smisnykolo napisał w Czy warto ładować dodatkowo akumulator?:
ładowanie prostownikiem przywraca również parametry chemiczne akumulatora.
Czyli wg tej teorii gdybyśmy doładowywali nasze akumulatory prostownikiem powiedzmy min. raz na miesiąc byłyby one wieczne... Niezła bajka! :D