Zamiennik fabrycznej kierownicy Daewoo Tico


 • Moderator

  Wielu użytkowników, w tym także ja nie jest zadowolona z fabrycznie montowanej
  kierownicy w Daewoo Tico. Możemy w tej sytuacji łatwo zastąpić ją kierownicami oferowanymi w autach Suzuki Swift z lat 1986-2003 (MK1-MK5).
  Istnieje także możliwość zakupienia naby dedykowanej do Swifta i montaż dowolnej kierownicy sportowej.

  1. Kierownica Suzuki Swift MK2 (GTI/GS) - moja ulubiona kierownica, idealnie pasuje do Tico, bez przeróbek odbijają kierunki.
   Najwygodniejsza jaką miałem w aucie.
   0_1483902957701_Kierownica Swift MK2 GTI.jpg 0_1483902977699_Kierownica Swift MK2 w Tico.jpg

  2. Kierownica Suzuki Swift MK3 - model występujący w Swiftach z serii MK3 (1991-1995) Kolejna kierownica występująca w usportowionej wersji Swifta GTI/GS. Inny rozstaw bolców bolców odpowiedzialnych za odbicie kierunkowskazu - odbijamy manualnie lub dostosowujemy rozstaw bolców pod wymagany w Tico.
   0_1483903370554_Kierownica Swift MK3 GTI i GS.jpg
   0_1483903382119_Tico z kierownicą Mk3.jpg

  3. Kierownica z airbagiem z Swifta MK3-MK5.
   Założona w moim bolidzie raczej na chwilę z ciekawości, gości w nim już od 2 lat gdyż jest bardzo wygodna a chwyt pewny.
   Wersje z MK3 wszystkie czujniki i zasilanie mają wbudowane w kierownicę, chyba jako jedyny mam Tico z działającym airbagiem (oczywiście tylko teoretycznie bo zasilanie po 20 latach raczej nie pozwoli na jej wystrzał).
   W późniejszych wersjach sterowanie poduszką odbywa się już zupełnie inaczej, nie mniej jednak warto rozważyć wybór tej kierownicy w Tico.
   Kierunki odbijam manualnie i nigdy nie zdarzyło mi się aby zapomnieć o ich wyłączeniu.

  0_1483903408703_Kierownica Swift MK3 Airbag Tico.jpg

  1. Kierownica z Suzuki Swift MK1 - wrzucam jako ciekawostkę, kierownica nie jest wygodna w Tico, choć jej walory mogą docenić osoby niskiego wzrostu ze względu na osadzenie bliżej szyby.
   0_1483903431021_Kierownica Swift MK1 GTI.jpg

  2. Kierownica z Daewoo Tico do 1995r - pierwsze w Polsce egzemplarze z importu są wyposażone właśnie w taką kierownicę. Kierownica bardzo wiotka, późniejszy model wprowadzony w 1996r zastąpił ją gdyż wersja ta nie spełniała już ówczesnych minimalnych wymogów bezpieczeństwa
   0_1483903463527_Kierownica Tico do 1995r.jpg
   0_1483903470835_pierwsze tico 1994 import.jpg

  Poza wymienionymi kierownicami są również dostępne wersje z Switów GL/GLS/GLX, Maruti i Alto jednak są one dosyć podobne do standardowej konstrukcji kierownicy Tico więc nie biorę ich pod uwagę w zestawieniu.
  Dobrym rozwiązaniem jest również obszycie kierownicy, niestety nie zachowało się w moich archiwach żadne zdjęcie ale moja kierownica jest na tym filmiku.
  Pozdrawiam
  Pacior • u siebie mam pozycję numer 2.


 • Moderator

  @smisnykolo powiedział w Zamiennik fabrycznej kierownicy Daewoo Tico:

  u siebie mam pozycję numer 2.

  dorabiałeś bolce by kierunki odbijały? • nie, nawet nie wiedziałbym jak się za to zabrać.


 • Admin

  Ja również mam nr 2.
  Z bolcami nie ma problemu: z nowej kiery najpierw trzeba usunąć fabryczne (są stalowe, nie dadzą się wygiąć). Te nowe zrobiłem z gwoździa 3,5 cala, przecinając go i pilnikiem wygładzając zadziory po cięciu. Nowe "bolce" musiałem nieco powyginać: oryginalnie w kierownicy Tico rozstawione są na 2 cm, w kierze swiftowej - 2,4 cm. Ale gwoździe dają się łatwo giąć, więc po włożeniu dociętych nowych "bolców" w kierownicę podginamy je kombinerkami tak, aby trochę się zeszły ku środkowi, potem prostujemy - tak, aby parę ostatnich milimetrów znów były pionowo (równolegle do siebie) w odstępie tych 2 cm. Zważamy przy tym, aby wysokość ich wystawania z kierownicy była taka sama, jak w ticowej kierze (nie pamiętam tego wymiaru).
  Na koniec zakładamy kierownicę tak ustawiając wszystko, aby bolce weszły w przewidziane rowki plastikowych prowadnic od kierunkowskazów i cieszymy się "odbijaczami".

  Gdyby ktoś miał problem ze ściągnięciem oryginalnej kierownicy, można szybko zrobić ściągacz: KLIK.


 • Moderator

  @leo powiedział w Zamiennik fabrycznej kierownicy Daewoo Tico:

  Gdyby ktoś miał problem ze ściągnięciem oryginalnej kierownicy, można szybko zrobić ściągacz: KLIK.

  Ja zawsze szarpię się z kierownicą, taki ściągacz to dobra sprawa. • @leo powiedział w Zamiennik fabrycznej kierownicy Daewoo Tico:

  Gdyby ktoś miał problem ze ściągnięciem oryginalnej kierownicy, można szybko zrobić ściągacz: KLIK.

  Wykonałem nieco inny niż twój przyrząd do ściągania kierownicy, który zaprezetowałeś we wskazanym linku. Wzorowałem się na rysunku 4.3 z książki Trzeciaka (taki sam przyrząd podaje fabryczna książka serwisowa Tico Daewoo). Zrobiłem go z dosyć masywnego płaskownika: 100 x 30 x 10 mm (długość x szerokość x grubość). Raz udało mi się ściągnąć kierownicę tym przyrządem innym razem nie - płaskownik zaczoł się wyginać co może da się zauważyć na załączonym zdjęciu. Udałem się wtedy z problemem do warsztatu. Facet uderzył kilka razy pięściami na przemian prawą i lewą stronę kierownicy. W ten sposób poluzował ją na wale i zdjoł. Odtąd sam stosuję tą metodę i muszę powiedzieć, że jest to sprawdzony, skuteczny sposób. Nie należy obawiać się uszkodzenia kierownicy - trzeba uderzać dosyć energicznie ale oczywiście z wyczuciem. O tym sposobie wspomiał użytkownik 9442 we wskazanym przez ciebie poście - ja dodałem tutaj nieco od siebie.

  0_1484158634876_ściągacz.JPG • Kierownica od Suzuki Alto rocznik 1996 wygląda tak:

  IMG_20200818_143756.jpg IMG_20200818_143726.jpg

  Skóra wygląda dobrze tylko zmienił się rozstaw otworów do demontażu i kierunki nie odbijają. Jak przerobić żeby kierunki odbijały?


 • Moderator

  @michal całkiem dobrze ta kierownica wygląda po obszyciu. Ja przyzwyczaiłem się do ręcznego odbijania kierunków, jeżeli jednak Ci zależy to pozostaje dorobić bolce, wykorzystać fabryczne otwory i powyginać odpowiednio np. gwoździe albo wywiercić nowe • A teraz skojarzyłem te bolce. Wrzuce zdjęcia o jake bolce chodzi może komuś się przyda.
  Zdaje się że ta nowa-stara kierownica jest po prostu niekompletna, a nie że się różni.
  IMG_20200819_104405.jpg

  IMG_20200819_104102.jpg


 • Moderator

  @michal zależnie od modelu kierownicy rozstaw bolców pasuje lub nie, jak przymierzysz kierownice z bolcami to daj tu znać proszę 🙂 • Wg mnie najlepsza i najładniejsza to wersja nr 3. Po wszystkich innych widać brak nowoczesności, a ta jest nadal "na czasie" ;) • (Kierownica od Alto 96) Wbiłem poprzycinane śrubki i dałem trochę kleju do gwintów żeby lepiej się trzymało:
  IMG_20200819_122927.jpg

  Po zamontowaniu kierownicy kierunki odbijały, ale można było zauważyć, że przy obracaniu kierownicą rusza się dzwigienka od kierunkowskazów. Może mógłby się z biegiem czasu uszkodzić plastikowy mechanizm dzwigni.
  Rozebrałem jeszcze raz i rzeczywiście rozstaw bolców jest za duży w kierownicy od alto:
  IMG_20200819_134313.jpg

  Nie pozostało mi więc nic innego jak przygiąć trochę bolce młotkiem. Niezadużo, tak aby bolce nie dotykały do osi kolumny kierownicy:
  IMG_20200819_135059.jpg
  Trochę mi się nie podoba takie rozwiązanie, ale dzwigienka się nie rusza przy obracaniu kierownicy. Czy będzie dobrze czas pokaże.
  Wymiana kierownicy to musi być upgrade a nie downgrade dlatego nie mogę zrezygnować z funkconalności odbijania kierunkowskazów. • @michal nie za długie te bolce ? Staraj się aby nie miały ostrych krawędzi bo mogą one wytrzeć te plastiki które robią robotę . • @Jaco Nie no bolce tak długie jak z oryginalnej kierownicy na drugim zdjęciu widać porównanie rozstawu. No oczywiście krawędzie stępione są ładnie pilniczkiem. :)


 • Admin

  @michal (Nie zajrzałem tu wczoraj, dopiero dziś się więc odezwę.)

  Dobrze zrobiłeś.
  Jak wynika z Twoich doświadczeń, rozstaw bolców w kierownicy od Alto jest inny i trzeba je przygiąć.
  W mojej kierownicy od Swifta (nr 2 z pierwszego postu) również był ten sam problem. Ponieważ nie chciałem wyginać oryginalnych bolców-rurek, bo pewnie by się zniszczyły, zastosowałem gwoździe. Dopasowałem długością, spiłowałem krawędzie, nabiłem w otwory i potem wygiąłem - ale trochę inaczej, niż Ty. Wygiąłem je w kształcie litery S (czyli w dwóch miejscach) - tak, że końcówki, które wchodzą w plastiki, nie są ustawione pod kątem, lecz prostopadle do kierownicy. I to rozwiązanie sprawdza się od ponad 11 lat...


Log in to reply