Spawarka inwertorowa. • Czy ktoś posiada i jak to się sprawuje.
  Co myślicie o tanich z Allegro ?
  Jest trochę filmów na YT ale wasze opinie będą lepsze , rzetelniejsze tak myślę. • @Jaco Myślisz o elektrodowej, czy Mig/Mag? • @Szarik myślę o elektrodowej . • @Jaco Zależy, do czego będzie Ci potrzebna. Do takich robót przydomowych, typu pospawać płot, sprawdzą się. Ale zapomnij o spawaniu blach poniżej 2mm.
  Taki Magnum tego typu: https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwertorowa-mma-200-60-magnum-vip-igbt-9480517697? Spokojnie wystarczy do domu. To oczywiście chińczyk (pod Polską marką), ale mają u nas sieć serwisów, są popularne i w razie czego nie ma problemu, żeby gdzieś wysłać do naprawy. A nie słyszałem, żeby miały jakąś awaryjność. Ja miałem przez 2 lata półautomat Magnuma i dawał radę. Gdyby miał więcej możliwości, to bym pewnie dalej go używał. • inwerterowe są łatwe do naprawy, najczęściej padają tranzystory igbt, znowu w transformatorowej chyba nie ma co się popsuć. Są takie tanie automaty spawalnicze na drut samoosłonowy, wygodne nawet ale spawają tak sobie. • @likaon Tylko znowu transformatorowe są ciężkie. I niektóre sprawiają problemy początkującym, ale tu nie ma reguły. Każda ma jakieś wady i zalety. W przypadku domowego majsterkowania, taka inwertorowa sie lepiej sprawdzi. Mało miejsca zajmuje i można ją bez problemu przenieść.
  Półautomaty na drut samoosłonowy są tanie i to koniec ich zalet. Drut jest drogi, więc eksploatacja droższa i bardzo ograniczony jest wybór drutów. • Używana by była do domowego użytku. Widzieliście zapewne te dwa ściągacze. Czy takie coś pospawam właśnie inwentorową.
  Kiedyś kumpel spawał mi drzwi od garażu i właśnie miał taką małą na 230V. Oczywiście z mieszkania wywalało bezpiecznik cały czas ale jak ją podłączyłem do instalacji w bloku już było OK.

  Nie będzie to używane na co dzień ale jak coś trzeba będzie zrobić żeby było i nie trzeba się było wstydzić że hu..wo pospawało.

  Ściągacze spawał mi kolega na spawarce transformatorowej pamiętającej dobrze jeszcze CCCP. • @Jaco Do rzeczy, typu ten ściągacz, inwertorowa nada się jak najbardziej. Zwracaj uwagę, żeby spawarka miała regulację Hot Startu. To jest funkcja, która podnosi prąd przy zajarzaniu łuku, żeby nie przyklejało elektrody. Dobra rzecz, ale w przypadku, gdy nie da się tego regulować, bywa, że cieńsze blachy, np. koło 2mm, łatwo przepala. Regulację posiada np. Magnum Snake 203. • @Szarik a ty masz jakąś spawarkę ? • @Jaco Akurat spawarek u mnie nie brakuje 😂. Tak to jest w rodzinie spawaczy.
  Jeśli chodzi o transformatorowe, to obecnie mam jedną taką. Nie jest to prostownik, więc ma ograniczony wybór elektrod. Ale spawa dobrze, przy czym trzeba mieć jakieś doświadczenie, bo łatwo "klei" elektrody. Mieliśmy Bestera, który podobno bardzo dobrze spawał. Ja nigdy nie miałem okazji nim pracować, ale była to duża kobyła na kołach.
  Potem był właśnie wspomniany wcześniej Magnum. O ile drutem spawał fajnie, o tyle był problem z elektrodą. Nie było właśnie regulacji gorącego startu i czasami paliło blachy. Przy grubszych blachach (od około 3mm) nie było problemu. Obecnie jest Torros trójfazowy, z pulsem i synergią. Ładnie spawa nierdzewki drutem i tego typu blachy. Bez odprysków, ładny przetop wychodzi. Ale z cienkimi blachami jest problem. Mimo małych nastaw potrafi palić. Grubsze blachy wychodzą idealnie. Elektrodą nie sprawa wspaniale. Problemu nie ma, ale łuk nie jest bardzo stabilny przy niskim prądzie. Trzeba mieć wprawę, żeby jakoś szło. Ja kupiłem na Aliexpress jednofazowąn spawarkę z firmy Andeli. Ma tiga hf (nie lift), synergie, regulację hot start i arc force. Do robót samochodowych idealna. Od drutu nawet 0.6mm spawa cienkie blachy idealnie. Elektrodą też ma stabilny łuk, można nawet małym prądem spawać. Nierdzewkę też ładnie spawa. Ale puls ma tylko przy tig, przy Mig/Mag i Mma jest dostępne tylko "normalne" spawanie. Można wybrać drut, gaz i spawarka sama dostosowuje napięcie do posuwu, a można manualnie dostosowywać
  Wać parametry. Przy robotach domowych sprawdza się super. Gdyby była u nas normalne dostępna, to śmiało bym każdemu polecał.
  Podobno jednofazowy Torros z pulsem też sprawdzał się dobrze. Można sprawdzić testy w internecie.
  O tych małych Magnumach słyszałem sporo pozytywnych opinii. Podobno ładnie spawają. Takie opinie miałem również od znajomych.


Log in to reply