Kolizja • W dniu dzisiejszym jadąc główną drogą na obszarze zabudowanym auto wymusiło na mnie pierwszeństwo wyjeżdżając z parkingu na główną drogę pod Tico.

  Tico niestety ucierpiało bardziej. Sprawdza wyjeżdżając swoim Volvo ma do wymiany całe drzwi.

  Wezwaliśmy policję i spisaliśmy zdarzenie drogowe.
  Szkodę już zgłosiłem do ubezpieczyciela Alianz w którym OC i AC ma sprawca kolizji.

  Boje się, że rzeczoznawca z Alianz wyceni szkodę całkowitą....
  Jeśli nie poszły jakieś strategiczne miejsca jak podłużnice to chciałbym jeszcze swoje Tico odratować....
  Tico mimo tego zdarzenia jedzie, nie wyciekły żadne płyny.Bez_tytułu_1.jpg • Nie ma tragedii! ;) Mój po stłuczce wyglądał dużo gorzej... :/ • Zobaczymy jak do tego podejdzie Alianz i kiedy się odezwie. Z opinii chyba najlepiej działa PZU...
  Z waszego "doświadczenia" mogę się jakoś bronic na swoją korzyść u ubezpieczyciela? To jest moje pierwsze zdarzenie drogowe i nie mam kompletnie pojęcia jak się teraz ewentualnie bronić.


 • Admin

  @tom83ek Współczuję zdarzenia. Kiepska sytuacja...
  Moim zdaniem - autko wygląda do odratowania, i to nawet niespecjalnie dużym kosztem.
  Dlaczego chcesz się "bronić"? Była policja - czyją winę uznała? • @leo
  Była policja i całkowita wina jest sprawcy czyli osoby która wyjechała z parkingu na drogę wprost pod Tico.

  Napisałem: Z waszego "doświadczenia" mogę się jakoś bronic na swoją korzyść u ubezpieczyciela? bo nie wiem czy mogę coś zrobić na swoją korzyść....

  Jeśli rzeczoznawca stwierdzi szkodę całkowitą to nie ma tak, że otrzymam tylko pieniądze w wysokości wartości auta a resztę ewentualnej naprawy będę musiał pokrywać sam? • Przykra sprawa, współczuję. Na pewno dostaniesz szkodę całkowitą, ja kilka lat temu za delikatnie uszkodzony błotnik i drzwi dostałem całkowitą. Na pewno do uratowania i to niewielkim kosztem. Moje Tico po jeszcze wcześniejszej kolizji było całkowicie zniszczone, zresztą pokazywałem na zlocie, do tej pory mam złamany dach, pogięte słupki, pękniętą deskę rozdzielczą. W wyniku kolizji wywaliło mi połowę szyb, silnik się urwał z poduszek, przednia lewa kolumna zawieszenia wyleciała daleko za skrzyżowanie razem z maską, a jedyne drzwi które dało się otworzyć to prawe tylne. W moim przypadku ratowanie było wręcz głupotą, a jednak to zrobiłem i Tico śmiga dalej 😉 Dostaniesz różnice wartości auta, czyli np jeśli wycenią wartość przed kolizją na 2000zł, a po kolizji na 500 to wypłacą 1500 zł. Można próbować ugrać coś więcej.


 • Admin

  @tom83ek napisał w Kolizja:

  @leo
  Była policja i całkowita wina jest sprawcy czyli osoby która wyjechała z parkingu na drogę wprost pod Tico.

  No właśnie. Dlatego nie widzę powodu do obrony przed kimkolwiek, w tym przed ubezpieczycielem.

  Napisałem: Z waszego "doświadczenia" mogę się jakoś bronic na swoją korzyść u ubezpieczyciela? bo nie wiem czy mogę coś zrobić na swoją korzyść....

  Ale czemu ciągle piszesz o obronie, skoro nikt Cię nie atakuje? :-)
  Zaczynam się domyślać, że chodzi Ci o jak najwyższa kwotę odszkodowania - czy tak? (Ale z obroną nie widzę związków. ;-) )
  Nie mam doświadczeń w tej materii, nigdy nie brałem udziału w kolizji. Ale ludzie często pisali, że warto odwoływać się od pierwszej wydanej decyzji o wysokości odszkodowania - często bez zbytnich ceregieli, dla świętego spokoju, ubezpieczyciel wypłaca więcej.
  Moim zdaniem trzeba byłoby poczekać na tę decyzję. A na razie zastanowiłbym się nad wydębieniem auta zastępczego z polisy sprawcy - jeśli nie masz innego samochodu, a jest Ci potrzebny na codzienne dojazdy do pracy.

  Jeśli rzeczoznawca stwierdzi szkodę całkowitą to nie ma tak, że otrzymam tylko pieniądze w wysokości wartości auta a resztę ewentualnej naprawy będę musiał pokrywać sam? • @tom83ek pierwsze co, to jak dostaniesz decyzję, to ile by nie dali to odwołujesz się , kierowca wbił mi się hakiem podczas cofania w halogen i maskownicę przedniego zderzaka i sam zderzak, pierwsza wycena 850 zł..., po odwołaniu dodali 2200+, ogólnie ponad 3k za naprawę przodu auta z 2006. Możesz dać na warsztat i naprawa bezgotówkowa, tylko do Tico części już trudno dostępne. Można jeszcze coś wytargać za auto zastępcze, ale w moim przypadku nie było nawet rozmowy. A dalej możesz sprzedać szkodę. • Dzięki Panowie za pierwsze rady.
  Czekam zatem cierpliwie na rzeczoznawcę choć parę osób jednogłośnie mówi o szkodzie całkowitej.
  Czy macie Panowie godnych zaufania blacharzy w woj. śląskim?
  Ja na zabawę nie mam kompletnie czasu :( • Po kolizji na pewno do wymiany nadaje się element zaznaczony na zdjęciu
  Nie mogę go nigdzie zlokalizować w katalogu:/ Z dostępnością pewnie też będzie kiepsko:(lewy przód.jpg • @tom83ek To raczej będzie podłużnica prawa • @tom83ek

  Na 100% ubezpieczyciel pójdzie w kierunku szkody całkowitej.
  Na Twoim miejscu skorzystałbym z firm specjalizujących się w odzyskiwaniu ubezpieczeń OC sprawcy kolizji.
  Oni biorą określony procent od uzyskanej kwoty odszkodowania, a Ty masz spokój i na pewno większe pieniądze, niż byś sam wojował.
  Kiedyś kolega miał stłuczkę w Seacie Leonie podobną do Twojej i ubezpieczyciel dawał śmieszne pieniądze. Po skorzystaniu z pomocy firmy dostał naprawdę dobre pieniądze wystarczające na pokrycie kosztów naprawy.
  Możesz też znaleźć warsztat, który naprawi Ci auto poniżej wartości rynkowej Tico. Wtedy ubezpieczyciel będzie musiał ponieść wszystkie koszty przedstawione przez warsztat, jednak nie wyższe niż rynkowa wartość samochodu - jest to tzw. naprawa bezgotówkowa. • Coś czuję, że i tak przyjdzie mi dopłacić do tej naprawy. Przy szkodzie całkowitej wiele nie dostanę ale może faktycznie skorzystam z firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu ubezpieczeń OC. Pytanie tylko czy będą chcieli się bawić w odzyskiwanie pieniędzy przy aucie wartym powiedzmy 2000zł.

  Na 90% wezmę dzisiaj samochód zastępczy na koszt OC Sprawcy.

  Pomału rozglądam się za częściami. W zasadzie znalazłem wszystko za wyjątkiem zderzaka i górnego elementu (Zaznaczonego na zdjęciu) do którego jest mocowany prawy błotnik jak dobrze patrzę... • Najważniejsze, że nic ci się nie stało. Ticuś jest do naprawienia. Chyba przedniej prawej podłużnicy nie masz do wymiany - tak to mi wygląda ze zdjęcia. Część elementów blacharskich jak błotnik masz do wymiany a część jak np. okular czy fartuch można próbować wyprostować. Stosując tanie elementy ze szrotu takie jak reflektor, plastikowy zderzak itp możesz się zmieścić w kwocie 1500 zl zakładając, że z prac blacharsko - lakierniczych będziesz miał tylko prostowanie blach i lakierowanie błotnika. • @tom83ek tak jak pisali poprzednicy odwołuj się od pierwszej decyzji, bo te zawsze są śmiesznie niskie i w żaden sposób nie da się z nich naprawić auta!

  Co do części karoserii możesz poszukać tu: karoseria24.net


 • Admin

  @tom83ek napisał w Kolizja:

  Po kolizji na pewno do wymiany nadaje się element zaznaczony na zdjęciu

  Nie sądzę...

  Nie mogę go nigdzie zlokalizować w katalogu:/ Z dostępnością pewnie też będzie kiepsko:(lewy przód.jpg

  ... bo to, co zaznaczyłeś, nazywa się katalogowo "element podłogi tylny prawy" i ma numer 62100A78B03-000. Jak widać, przynależy do tego nr 6 - "wieszak tłumika środkowego" i przysłonięty czerwonym zaznaczeniem nr 7 - "wieszak tłumika tylnego".
  Rysunek ten jest nieco mylący. To, co jest narysowane poniżej płyty podłogi, nie przedstawia wcale elementów przodu, lecz tył.
  Nie sądzę, żeby trzeba było wymieniać tylny element konstrukcji, do naprawy będzie raczej przód.

  Widzę, że korzystasz ze strony Batona. Otwórz więc kategorię "Blachy wewnętrzne komory silnika" - tam najszybciej znajdziesz to, czym trzeba się będzie zająć.
  Dlaczego uważasz, że coś od spodu będzie do wymiany? Możesz cyknąć jakieś zdjęcie?
  Bo wg mnie, wnosząc po zdjęciu z zewnątrz, wystarczyłoby tylko prostowanie wewnętrznych blach prawego błotnika (nr 5, nr 9), ewentualnie wymiana elementu nru 3 z podanej przeze mnie kategorii - "blachy przedniej nadkola prawego" (to się chyba zwyczajowo "okular" nazywa). Hmm... • @tom83ek Widzę, że na giełdzie forumowej szukasz zderzaka. Może to Cię zainteresuje https://www.bazarek.pl/produkt/683151/tico-kompletny-przedni-zderzak-przod.html • leo
  Faktycznie masz rację odnośnie tego rysunku. Zmyliło mnie to zdjęcie - wygląda jak przód auta.... Po wpisaniu numeru katalogowego wyskakiwała podłużnica tylna :/
  Elementy nr 3 (okular) i nr 5 ze strony https://battico.wixsite.com/tico-katalog/74 znalazłem jeszcze w hurtowni nowe- mam zarezerwowane

  Szarik
  Dzięki za linka, wybór zderzaków jest już strasznie ograniczony. Spróbuje jeszcze coś znaleźć w trochę lepszym stanie. Jak się nie uda, to będę sie musiał zadowolić tym co będzie.

  Wypożyczyłem wczoraj auto zastępcze i dzisiaj już dzwonił rzeczoznawca by umówić się na oględziny 27.12. Porobię więcej zdjęć w piątek po otwarciu maski przy rzeczoznawcy.
  Jestem już umówiony z kuzynem (lakiernikiem), że przyjedzie po Tico lawetą, więc naprawa powinna wyjść zdecydowanie taniej niż w jakimkolwiek warsztacie lub serwisie...
  Może za dużo chcę zainwestować jeszcze w ten samochód ale elementy, które najbardziej ucierpiały będę chciał wymienić na nowe ze względu na bezpieczeństwo. • @tom83ek
  Czekamy zatem na zdjęcia do piątku.
  Na podstawie tego jednego zdjęcia, które zamieściłeś widać, że do wymiany lub prostowania jest:

  _ wspornik błotnika prawy (fartuch) - poz. 6
  DSCN9449.JPG

  _ wspornik reflektora prawy (okular) - poz. 3
  DSCN9465.JPG

  Być może masz naruszony także górny element boczny prawy - poz. 9

  DSCN9725.JPG

  W tym roku robiłem remont blacharki przedniej części nadwozia i wymieniłem między innymi w całości prawy okular i w części prawy fartuch (nie wymieniałem całego fartucha ze względu na to że bardzo dużo zajęło by mi to czasu). Jak znajdę trochę czasu to przedstawię relację z wymiany tych elementów.

  Ponadto masz do wymiany lub do wyprostowania metalową belkę przedniego zderzaka (wygięty jest prawy koniec belki) - poz 26

  DSCN9320.JPG

  DSCN9726.JPG

  Mam nowy czarny plastikowy przedni zderzak, który zamierzałem sprzedać ale teraz się waham.

  Te elementy blacharskie znalazłeś w tej hurtowni którą wskazał BPX33 czy gdzieś indziej? Sam poszukuję kilku elementów blacharskich. • Prawy okular, wspornik błotnika prawy (fartuch) oraz prawy błotnik znalazłem w hurtowni Auto-Truck ze Szczecina. Metalową belkę zderzaka znalazłem na Allegro. W zasadzie został mi tylko zderzak przedni.

  ryszard
  Jeśli będziesz chciał sprzedać przedni zderzak to daj znać.


Log in to reply