Co dziś dłubałem w tico? (2018 i 2019) • @barteu
  Tak teraz w miarę normalnie można będzie pracować nie narażając elementy, które nie będą podlegać piaskowaniu na zapiaszczenie.

  Nie spuszczałem płynu hamulcowego z instalacji do rozłączenia tylnego elastycznego przewodu hamulcowego od przewodu sztywnego podłączonego do cylinderka hamulcowego prawego tylnego koła . Po prostu podłożyłem papiery pod miejsce demontażu aby nie zalać płynem elementów zawieszenia i kostki brukowej. Miałem przygotowany korek (zrobiony ze starego przewodu hamulcowego), który jak najszybciej wkręciłem w przewód elastyczny. Przy tej operacji nie uciekło dużo płynu - może centymetr sześcienny (naparstek).


 • Admin

  @ryszard napisał w Co dziś dłubałem w tico? (2018 i 2019):

  Te nowe cylinderki to były oryginalne czy jakieś zamienniki ?. Wytrzymały 12 lat a ile przebiegu?

  Dziś już nie pamiętam, nie zwracałem wówczas na to nawet uwagi... Ale chyba zamienniki, bo do dziś wykorzystuję w garażu jakieś twarde białe pudełeczka po nich (są naklejki po polsku).
  12 lat / 67 kkm.

  Myślę, że brak kłopotów przy demontażu to stosunkowo krótki okres jaki upłynął od poprzedniej naprawy (5 lat)

  Wcale nie 5 lat, lecz 12. A to już długo.
  Jak pisałem, 5 lat temu wymieniłem tylko linkę i samoregulatory oraz przesmarowałem elementy w bębnach. Chciałem wymienić też sprężyny, kupiłem wcześniej polskie zestawy naprawcze - ale wszystkie pozostały stare, bo te z zestawów nie nadawały się zupełnie (niewymiarowe, nie pasowały). Przewodów i cylinderków nie ruszałem.
  Ciekawostka: mam od kolegi jeszcze jeden odcinek przewodu sztywnego z zieloną farbką. Jest metka - firma nazywa się "Tech-Met".

  Jak wymieniałeś linkę hamulca ręcznego 5 lat temu to smarowałeś tulejkę w tarczy kotwicznej pod zakończenie pancerza linki?

  Nie. Wyjąłem starą i włożyłem nową, tylko tyle, bez dodatkowych zabiegów. Ale teraz przesmaruję.

  Zastosowałeś różne rodzaje smarów aby przekonać się, który lepiej się sprawdzi?

  Taki miałem zamiar. Zobaczymy, jak lewy bęben ze smarem grafitowym... :-)
  W każdym razie śmiało polecam wodoodporny smar do łożysk ŁT4S3.

  PS. Ryszard, Twój wątek o piaskowaniu (bardzo ciekawy tak w ogóle) przeniosłem na kącik "Majsterklepka", bo może być przydatny nie tylko właścicielom ticów. • @leo to ja zadam takie pytanie, czym się różni ŁT43 od ŁT4S3? oba mają w sumie podobne opisy i nie bardzo wiem, w czym tkwi różnica, stojąc przy półce sklepowej zaopatrzyłem się w znane ŁT43, ale widzę że tu i ówdzie przewija się też ten drugi :)


 • Admin

  @barteu napisał w Co dziś dłubałem w tico? (2018 i 2019):

  @leo to ja zadam takie pytanie, czym się różni ŁT43 od ŁT4S3?

  Wedle mojej wiedzy (ale nie muszę wiedzieć wszystkiego): w zasadzie można je stosować zamiennie - oba służą do smarowania łożysk tocznych i ślizgowych, oba są wodoodporne. Różnice:

  • ŁT43 ma nieco niższy zakres temperatury roboczej, bo od -30 st. do +120 st. C, zaś ŁT4S3 pracuje najlepiej w temp. od -20 st. do +130 st. C;
  • zdaje się, że ten smar z literką S ma więcej dodatków uszlachetniających i jest trochę bardziej odporny na starzenie.
   Zastrzegam - mogę się mylić, to jest tylko moja wiedza; może więcej znajdziesz w necie.
   Ja chętniej używam ŁT4S3.


 • @leo rozumiem, dzięki za wyjaśnienie :) • Rozebrałem tylną półoś na części do piaskowania.

  Przy demontażu pojawił się problem z odkręceniem przewodu hamulcowego od cylinderka hamulca tylnego lewego koła. Złączka przez korozję tak silnie zespoliła się z przewodem hamulcowym i cylinderkiem, że pomimo piaskowania jej z zewnątrz, spryskiwania pentrantem i zastosowania mojego specjalnego klucza nie dawała się wykręcić

  Oczyszczona piaskowaniem z rdzy złaczka
  DSCN8959.JPG

  Próba odkręcenia złączki specjalnym kluczem
  DSCN8956.JPG

  Musiałem odkręcić przewód hamulcowy od cylinderka prawego tylnego koła i od belki osi oraz cylinderek od lewej tarczy kotwicznej i dopiero wykręcić kluczem cylinderek od krnobrnej złączki uchwyconej w imadle. Potem po potraktowaniu środkiem odrdzewiającym udało się rozruszać zardzewiałą złączkę na przewodzie.

  DSCN8960.JPG

  Sporo było przy tym zabawy ale przewód został uratowany. Jednak gdy mamy możliwość zakupu oryginalnego przewodu to o wiele prościej jest w takich opornych przypadkach odciąć przewód hamulcowy przy złączce, założyć na złączkę klucz nasadowy i ją wykręcić.

  Rozbierając hamulce zauważyłem, że szczęki mają na osi pod dźwigienką układu samoregulacji założone specjalne podkładki zapewniające dobre podparcie dźwigienek.

  DSCN8954.JPG


 • Admin

  @ryszard napisał w Co dziś dłubałem w tico? (2018 i 2019):

  Rozbierając hamulce zauważyłem, że szczęki mają na osi pod dźwigienką układu samoregulacji założone specjalne podkładki zapewniające dobre podparcie dźwigienek.

  Powinny mieć, choć - zależnie od producenta - są to różne podkładki: są takie zaciskowe, jak na Twoim zdjęciu, a bywają też po prostu zwykłe płaskie lub rozcięte (sprężynowe). • @leo napisał w Co dziś dłubałem w tico? (2018 i 2019):

  @ryszard napisał w Co dziś dłubałem w tico? (2018 i 2019):

  Rozbierając hamulce zauważyłem, że szczęki mają na osi pod dźwigienką układu samoregulacji założone specjalne podkładki zapewniające dobre podparcie dźwigienek.

  Powinny mieć, choć - zależnie od producenta - są to różne podkładki: są takie zaciskowe, jak na Twoim zdjęciu, a bywają też po prostu zwykłe płaskie lub rozcięte (sprężynowe).

  Zwykle podkładki z braku laku to jeszcze ale nie sprężynowe. Tu chodzi o dobre podparcie dźwigienki a takie może zapewnić tylko specjalna podkładka stożkowa. Dźwigienka ma w otworze na kołek szczęki specjalne przetłoczenie pod tą podkładkę, która zapewnia odpowiedni dystans dźwigienki od szczęki i jej centrowanie na kołku. Bez tej podkładki układ samoregulacji też jakoś działa ale nie najlepiej.

  DSCN8992.JPG

  Ale co my tu mówimy o podkładkach skoro nawet Daewoo Motor sprzedając szczęki nie zawsze pamiętało o nich (fabrycznie w samochodach podkładki specjalne były stosowane)


 • Moderator

  @ryszard Podkładki faktycznie muszą być, problemy z samoregulatorami często biorą się właśnie z ich braku. Pamiętam, że jakiś czas temu kupowałem w Foxie zapas dla kogoś z forum. • @drzonca
  Powinny być bo mam nowe kompletne (uzbrojone) oryginalne tarcze kotwiczne General Motors i tam są. • Wymiana skrzyni biegów. Poprzednia miała duży luz na wałku sprzęgłowym, grzechotała, ciężko wchodził drugi bieg. Nowa od kolegi @miechomiecho kupiona na spocie rok temu śmiga bez zastrzeżeń, testy też przeszły pozytywnie 😁
  Screenshot_20190703-195446_Gallery.jpg
  Screenshot_20190703-195502_Gallery.jpg • @Piotrek9214
  Napisz po kolei jak wymontowałeś skrzynię z samochodu. Na co trzeba zwrócić uwagę przy demontażu i montażu i z czym są największe problemy. • Wczoraj wymieniłem pasek rozrządu (Gates) + rolkę napinacza (GMB)
  Pasek i rolkę wymieniłem po 58 000km
  Rolka miała już delikatne luzy na łożysku a pasek w dwóch miejscach wygląda tak jak na zdjęciu. Chyba w dobrym momencie wymieniłem.

  Pompy nie ruszałem ponieważ wygląda OK. Tico ma 140 000km przebiegu. Do 200 000 na oryginalnej pompie powinienem dociągnąć.
  pasek.jpg


 • Admin

  Wczoraj, korzystając z wolnej soboty i chłodniejszego dnia, złożyłem prawy hamulec tylny na pomalowanej farbą antykorozyjną tarczy kotwicznej.
  Rozłożyłem też lewy hamulec. Stwierdzam, że smarowanie gwintu samoregulatora odrobiną smaru grafitowego też dało dobry efekt - nakrętka łatwo się obracała. Cylinderek nie puszczał płynu, tutaj wszystko było OK. I wszystko dało się rozkręcić i rozłożyć oprócz... wyjęcia linki ręcznego z tulejki tarczy kotwicznej. Już wiem, dlaczego Ryszard pytał o smarowanie tej tulejki... Niestety, w tym przypadku końcówka pancerza jest zakleszczona w tulejce na amen. Podlałem penetrantem i odrobiną płynu hamulcowego, ale nie puściło. Chyba tak zostawię, nie będę demontował, skoro nie ma wyraźnej potrzeby. Gdyby kiedyś pękła linka, chyba spróbuję palnikiem ją wyjąć. Tymczasem z grubsza oczyściłem tarczę i pomalowałem. W tygodniu złożę wszystko na tych samych częściach, dam tylko nowy cylinderek.
  Kolejna ciekawostka: odpowietrznik z cylinderka nie dał się normalnie wykręcić, zrobiłem to dopiero w imadle. Trochę to dziwne, bo rok temu był wymieniany płyn w całym układzie i cylinderek był luzowany. Teraz z ciekawości wykręciłem odpowietrznik i okazało się, że w jego gnieździe było sporo rdzy... Tak, jakby płyn wytrącał z siebie wilgoć i ta uciekała na samą górę, czyli pod odpowietrznik i powodowała tam korozję.
  Chodzi mi po głowie myśl o delikatnym przesmarowaniu ŁT4S3 wszystkich gwintów końcówek przewodów metalowych i odpowietrznika przed wkręceniem ich w nowe cylinderki. W końcu nie powinno to mieć znaczenia dla działania układu, nie powinno też spowodować luzowania się końcówek, a może pomóc przy ponownym demontażu. • @Piotrek9214 Cieszę się, że mogłem pomóc :) Jest to jakiś duch mojego dawnego tico :)


 • Moderator

  Dziś regulowałem zawory w Matizie niedawno nabytym przez ciotkę. Wygląda to strasznie, zawory miały spory luz. Silnik wydaje dźwięki jak diesel. Coś mi się zdaje że powinna jak najszybciej zrobić płukanie tego silnika 🤔
  IMG_20190712_164801699-1158x869.jpg


 • Admin

  Ojoj... Ciekawe, na jakim oleju to jeździło. I czy w ogóle był zmieniany.


 • Admin

  W ostatnich dniach dokończyłem hamulce. Tarcze kotwiczne oczyściłem z luźnej rdzy, pomalowałem "Elastometalem", po wyschnięciu zapaćkałem Bitgumem od zewnątrz. Włożyłem nowe cylinderki i "gwoździe" trzymające szczęki, reszta została po oczyszczeniu stara. Wczoraj przejechałem się na próbę, jest OK, choć mam wrażenie, że szczęki muszą się na nowo ułożyć. Ręczny trzyma. Po jakichś 500 km zajrzę raz jeszcze i podciągnę samoregulatory.
  Szukam nowych tarcz kotwicznych. Stare wytrzymają jeszcze trochę, ale warto mieć nowe na zapasie. • @pacior w moim Matizie była podobna sytuacja. Olej słabej jakości, do tego zbyt duży okres pomiędzy jego wymianami, niestety oprócz nagaru oberwał również wałek rozrządu, dźwigienki zaworowe oraz ich oba wałki. Wymieniłem te elementy, silnik powrócił do sprawności, lecz w międzyczasie kupiłem drugi samochód na części, który miał symboliczny przebieg i postanowiłem przełożyć silnik wraz z całą resztą gratów.
  Screenshot_20190712-233428_Gallery.jpg
  Screenshot_20190712-233421_Gallery.jpg
  A tu silnik z dawcy, myślę że widać różnicę 😉
  Screenshot_20190712-233424_Gallery.jpg


 • Moderator

  @Piotrek9214 zastanawia mnie ten kolor wałków rozrządu i fakt że jakoś podejrzanie sucho tam było. Przebieg niby 78kkm.
  A tu dla porównania stan głowicy w moim Tico po zakupie text alternatywny


Log in to reply