Antena automatyczna / elektryczna


 • Moderator

  W archiwum tematów o automatycznie wysuwanej antenie w Tico jest bardzo mało, a ostatni sprzed paru lat. W międzyczasie ceny znacznie spadły - z tego co widzę obecnie taka antenka do Tico oraz silnik kosztują razem ok. 140 zł. Czy ktoś z forumowiczów montował już takie cudo u siebie?


 • Moderator

  Orientowałem się dzisiaj w Fox Rzeszów jak wygląda sprawa z automatyczną anteną. Okazuje się że silnik (nr części 39270A78B03-000) mogli by sprowadzić po bardzo okazyjnej cenie (ok. 40-50 zł). Nie mają niestety samych anten (nr 39280A78B01-000). Kiedyś te anteny kosztowały ok. 40 zł, obecnie nie mogę ich nigdzie znaleźć. Czy ktoś wie gdzie jeszcze można kupić taką antenę?


 • Użytkownik archiwalny

  Wbiłem w Google nr i wyskoczył mi cennik firmy: http://www.vimex.pl z dnia 16.02.2010 czyli raczej aktualny.
  39270A78B03-000 Antena Tico - silnik elektryczny szt.netto: 79,25 zł brutto:96,69 zł
  39280A78B01-000 Antena Tico elektryczna szt. netto: 32,18 zł brutto: 39,26 zł
  Zapytaj się tam może będą mieli


 • Moderator

  Dzięki. Silnik mają droższy, ale antena w normalnej cenie. Z tego co patrzyłem na schematy do Ossowskiego to od strony elektrycznej podłączenie to tez żadna filozofia. Coraz bardziej mnie korci zamontowanie takiego zestawu

  Edit:
  Decyzja podjęta, antena i silnik zamówione. Na najbliższy spot pewnie jeszcze części nie dotrą, ale na następny już tak. W międzyczasie podzielę się fotkami.


 • Moderator

  Dotarły zamówione części, antena automatyczna i silnik do niej. Niestety wygląda na to że te części nie pasują do siebie, albo ja czegoś nie rozumiem Silnik zamawiałem w Fox Rzeszów która jest niezastąpiona w sprowadzaniu nietypowych rzeczy do Tico, antenę natomiast w firmie Vimex (w Foxie anten nie mieli). Z tego co czytałem na forum antena ta w Tico wysuwana jest ciśnieniowo, ktoś nawet zamieszczał zdjęcie, gdzie z anteny wychodzi odpowiednia rurka do tego. Z mojej anteny wychodzi zębatka, tak jak pokazałem na zdjęciu Z drugiej strony w katalogu części na stronie Wolffa pokazany jest rysunek anteny automatycznej właśnie z zębatką, a nie z rurką ciśnieniową Silnik do anteny ma króciec do podłączenia rurki ciśnieniowej Numery katalogowe obu części się zgadzają, więc dziwi mnie że do siebie nie pasują. Czy to możliwe ze w Tico były stosowane różne typy anten automatycznych (ale wtedy chyba miałyby inne numery katalogowe)? Czy ktoś widział kiedyś taką antenę na żywo? Ewentualnie może ktoś z Was wie gdzie mógłbym kupić taką antenę z rurką ciśnieniową (z tego co wyczytałem na forum, to niektórzy taka antenę montowali nawet zamiast zwykłej i wysuwali ręcznie, gdy zwykłych akurat nie było w sklepie)?


 • Użytkownik archiwalny

  Spróbuj się dowiedzieć jaki silnik mają w Vimex-sie Jak nie znajdziesz anteny ciśnieniowej to chyba jedynym wyjściem będzie kupienie tego drugiego silnika.


 • Użytkownik archiwalny

  Obadaj szczegółowo ten silnik- czy jest na 100% pneumatyczny?
  Może to ja strzeliłem kiedyś babola, że antena jest pneumatyczna, wyłącznie na podstawie marnego zdjęcia anteny- być może ta "rurka" też nie była rurką tylko zębatką.
  Może to jednak pasuje? Byłoby to nawet bardziej logiczne i lepsze rozwiązanie bo wtedy wiadomo, że na 100% antena wysuwa się i wsuwa sama. A więc zębatka musiałaby tam wchodzić w jakiś otworek i pewnie wychodzić na wylot z drugiej strony- na zdjęciach nie widać żadnego "wlotu"


 • Moderator

  Obadaj szczegółowo
  ten silnik- czy jest na 100% pneumatyczny?
  Może to ja
  strzeliłem kiedyś babola, że antena jest pneumatyczna, wyłącznie na podstawie
  marnego zdjęcia anteny- być może ta "rurka" też nie była rurką tylko zębatką.

  Na to wygląda, że jednak antena ma być z zębatką i te części do siebie pasują To co wziąłem za króciec ciśnieniowy w silniku jest chyba króćcem do założenia rurki odprowadzającej wodę poza samochód. U góry silnik ma kryzę w którą wchodzi końcówka anteny z wyżłobieniem - antena jest tam mocowana zawleczką - pokazałem to na zdjęciach. To co mnie teraz zastanawia to czy silnik anteny jest na pewno mocowany wewnątrz, na ściance nad nogami kierowcy. Może jednak jego miejsce jest we wnęce pod błotnikiem, nad nadkolem (w tej samej wnęce w której jest zbiornik spryskiwacza)? Antena automatyczna ma tą plastikową rurkę w której chowa się teleskop kilka centymetrów dłuższą. W miejscu gdzie rurka anteny zwykłej się kończy, w antenie automatycznej jest taki gumowy "korek" (pokazany na zdjęciach) którego przeznaczenia jeszcze nie rozumiem - może przechodzi on przez blachę pomiędzy lewym słupkiem drzwiowym a wnęką pod błotnikiem? Czy ktoś z Was dysponuje może fotografiami po zdjęciu błotnika? Albo może ktoś z Was pamięta czy była tam widoczna końcówka zwykłej anteny? Czy jest gdzieś tam otwór średnicy 15 mm na rurkę anteny i dwa małe otwory (lub otwór i bolec) na mocowanie silnika? A może była tam gdzieś luźna trzypinowa wtyczka? • Czy ktoś z Was dysponuje może fotografiami po zdjęciu błotnika?

  Nie wiem, czy pomogą, ale tu są moje zdjęcia nadkola bez założonego błotnika klik
  Nie przypominam sobie, aby tam gdzieś przebiegała instalacja antenowa.


 • Moderator

  Nie wiem, czy
  pomogą, ale tu są moje zdjęcia nadkola bez założonego błotnika
  Nie przypominam
  sobie, aby tam gdzieś przebiegała instalacja antenowa.

  Dzięki. Instalacji może nie być - podobnie jak np. z brakiem instalacji do zegarka (choć zaskakuje niekonsekwencja - instalacja do klimy jest we wszystkich modelach). A czy kojarzysz może żeby gdzieś tam wystawała końcówka rurki normalnej anteny? • Może przydatny będzie ten link


 • Moderator

  Antenę zwykłą wymieniałem kilkukrotnie - wtedy jednak nie przejmowałem się gdzie idzie końcówka rurki od anteny - chodziło tylko o to, żeby wtyk z kablem przeszedł przez otwór do kabiny. Swoją drogą tak się teraz zastanawiam co się dzieje z wodą w normalnej antenie? Ścieka po bacie do wnętrza, potem tą plastikową rurką wewnątrz słupka elegancko zalewając od środka progi i wnękę pod błotnikiem? Dziwne. • Swoją drogą tak się teraz zastanawiam co się dzieje z wodą w normalnej
  antenie? Ścieka po bacie do wnętrza, potem tą plastikową rurką wewnątrz słupka
  elegancko zalewając od środka progi i wnękę pod błotnikiem? Dziwne.

  Niestety tak I progi gnija od srodka.


 • Moderator

  Niestety tak
  I progi gnija od srodka.

  W automatycznej rozwiązali to dużo lepiej. Swoją drogą przecież w normalnych antenach też można założyć kawałek gumowej rurki na koniec i wyprowadzić gdzieś pod spód samochodu - co myślicie o takim ulepszeniu?


 • Użytkownik archiwalny

  Sprawdzałem kiedyś lejąc wodę na antenę wysuniętą i wsuniętą. Żadna woda nie przedostawała się do wewnątrz- antena jest dość szczelna o dziwo


 • Użytkownik archiwalny

  Może się mylę ale...
  Króciec, który podejrzewasz o odprowadzanie wody to moim zdaniem otwór, którym będzie wychodzić koniec zębatki gdy antena będzie wsunięta. I prawdopodobnie na ten króciec zakłada się jeszcze jakąś rurkę ochronno-prowadzącą, w którą będzie wchodzić ta zębatka.
  A żadnej wody nie powinno tam być • Sprawdzałem kiedyś
  lejąc wodę na antenę wysuniętą i wsuniętą. Żadna woda nie przedostawała się do
  wewnątrz- antena jest dość szczelna o dziwo

  Mysle, ze masz racje. Biorac jednak pod uwage korozje przy mocowaniu anteny - sytuacja moze sie zmienic - i woda moze sie dostawac


 • Admin

  Sprawdzałem kiedyś
  lejąc wodę na antenę wysuniętą i wsuniętą. Żadna woda nie przedostawała się do
  wewnątrz- antena jest dość szczelna o dziwo

  Ja jeszcze dodam, że warto smarować powierzchnię chromowaną anteny. Dobrabędzie wazelina techniczna (cieniutka warstwa) albo nawet pasta do nadwozia (zaleta: nie brudzi później). Takie zakonserwowanie ułatwia przemieszczanie się anteny w prowadnicy, a także powoduje nieprzywieranie wody do samego bata.
  Myślę, że szczególnie elektryczną antenę warto smarować, i to właśnie wazeliną.


 • Moderator

  Antena założona Dziękuję Larsowi za pomoc i cenne rady. Montaż wykonany w firmie Fox Rzeszów. Faktycznie silnik anteny ulokowany jest pod błotnikiem, nad nadkolem. Na ściance są gotowe otwory na śruby mocujące. Zastanawiam się czy mu nie zaszkodzi woda - jest dokładnie pod spływem wody spod kratek wentylacyjnych pod wycieraczkami. Antena przechodzi do silnika z słupka drzwiowego przez gotowy otwór (oryginalnie zalepiony kawałkiem taśmy). Instalacji elektrycznej do anteny nie ma - trzeba było dorzeźbić. Przewód został puszczony do kabiny tą samą przelotką którą przechodzi obecna wiązka elektryczna (do kierunkowskazu, spryskiwacza, silniczka położenia reflektorów itp). Zachęcam wszystkie zainteresowane osoby do montażu takiej anteny póki jeszcze one i silniki są dostępne.

  Edit:
  W razie gdyby ktoś potrzebował rozpiski do fabrycznego złącza montowanego na silniku to podaję w kolejności: czarny - masa, środkowy - sterowanie, trzeci - +12V. • Antena założona
  Dziękuję Larsowi za pomoc i cenne rady. Montaż wykonany w firmie Fox Rzeszów.
  Faktycznie silnik anteny ulokowany jest pod błotnikiem, nad nadkolem. Na ściance są
  gotowe otwory na śruby mocujące. Zastanawiam się czy mu nie zaszkodzi woda - jest
  dokładnie pod spływem wody spod kratek wentylacyjnych pod wycieraczkami. Antena
  przechodzi do silnika z słupka drzwiowego przez gotowy otwór (oryginalnie zalepiony
  kawałkiem taśmy). Instalacji elektrycznej do anteny nie ma - trzeba było dorzeźbić.
  Przewód został puszczony do kabiny tą samą przelotką którą przechodzi obecna wiązka
  elektryczna (do kierunkowskazu, spryskiwacza, silniczka położenia reflektorów itp).
  Zachęcam wszystkie zainteresowane osoby do montażu takiej anteny póki jeszcze one i
  silniki są dostępne.

  Gratulacje

  Ile wzieli za montaz? Zapodaj jakis filmik, prezentujacy prace anteny


Log in to reply