Diagnozowanie układu zapłonowego lampą stroboskopową • Zachęcony opisem możliwości jakie daje mini lampa stroboskopowa SSL-1 zamieszonym przez Tadeusza Malinkę w tym wątku:

  https://zlosniki.pl/topic/37758/tico-nie-odpala-iskra-jest-pompa-podaje-paliwo/41?page=3

  postanowiłem sprawdzić przydatność lamp stroboskopowych do diagnozowania usterek w układzie zapłonowym.

  Ja posiadam od dłuższego czasu lampę stroboskopową produkcji rosyjskiej firmy "Łucz" STB 04.01. Wykorzystywałem ją z powodzeniem do regulacji kąta wyprzedzania zapłonu. Nie używałem jej do diagnozowania układu zapłonowego bo nie wiedziałem o takiej możliwości.

  DSCN9850.JPG

  DSCN9851.JPG

  Sygnał wysokiego napięcia pobiera się z układu zapłonowego za pomocą trójnika wpiętego np między przewód zapłonowy pierwszego cylindra a kopułkę.

  DSCN9842.JPG

  DSCN9843.JPG

  Ciekawy jestem czy ktoś zgadnie czy można za pomocą lampy stroboskopowej sprawdzić czy występuje iskra na świecy bez jej wykręcania z głowicy silnika?


 • Admin

  Może wpinając trójnik w poszczególne wyjścia z kopułki da się sprawdzić, czy wychodzi napięcie na przewody WN łączące kopułkę ze świecami. Ale nadal nie będziemy pewni, czy (nawet jeśli jest podawany tutaj prąd) iskra na świecy będzie, bo nadal pozostaje odcinek kabel WN-świeca i sama świeca...
  Tak sobie myślę, że można jeszcze spróbować sprawdzić ten kabel WN poprzez wpięcie trójnika między tzw. "fajkę" a samą świecę (trzeba pewnie byłoby kombinować z kawałkiem obcego przewodu). Jednak nadal nie będziemy pewni, czy sama świeca wytwarza iskrę.
  Jest jeszcze możliwe, że samo zbliżenie trójnika do któregoś z trzech kabli WN wzbudzi lampę, która zacznie błyskać (może słabiej, ale jednak).
  Zgadłem? • Może wpięcie fajki od lampy między przewód minusowy akumulatora a minus akumulatora wyzwoli ją. Zamknie się obwód przez fajkę. • @leo napisał w Diagnozowanie układu zapłonowego lampą stroboskopową:

  Może wpinając trójnik w poszczególne wyjścia z kopułki da się sprawdzić, czy wychodzi napięcie na przewody WN łączące kopułkę ze świecami.

  Da się sprawdzić.

  Ale nadal nie będziemy pewni, czy (nawet jeśli jest podawany tutaj prąd) iskra na świecy będzie, bo nadal pozostaje odcinek kabel WN-świeca i sama świeca...

  Problem jest tylko świeca.

  Tak sobie myślę, że można jeszcze spróbować sprawdzić ten kabel WN poprzez wpięcie trójnika między tzw. "fajkę" a samą świecę (trzeba pewnie byłoby kombinować z kawałkiem obcego przewodu).

  Aby sprawdzić czy dochodzi napięcie do styku przewodu WN "kopułka - świeca" nasuwanego na świecę wystarczy podłączyć trójnik do tego styku. Drugiego styku trójnika nie trzeba łączyć dodatkowym przewodem ze świecą.

  Jednak nadal nie będziemy pewni, czy sama świeca wytwarza iskrę.

  Nie będziemy tego pewni nawet jak podłączymy drugi styk trójnika przewodem ze świecą.

  Autor instrukcji obsługi do lampy stroboskowej SSL-1 jednak twierdzi, że można sprawdzić tym przyrządem cytat: "fakt występowania iskry, bez wykręcania świecy". Jak więc to możliwe?

  tester-1.jpg

  Jest jeszcze możliwe, że samo zbliżenie trójnika do któregoś z trzech kabli WN wzbudzi lampę, która zacznie błyskać (może słabiej, ale jednak).

  Tak dzieje się. Nie zauważyłem aby błyski były słabsze (ciemniejsze)

  Zgadłem?

  9/10 • @likaon napisał w Diagnozowanie układu zapłonowego lampą stroboskopową:

  Może wpięcie fajki od lampy między przewód minusowy akumulatora a minus akumulatora wyzwoli ją.

  ? • Podsumowując, w przypadku gdy nie można zapalić silnika lampa stroboskopowa może być przydatna do wstępnego diagnozowania usterek w układzie zapłonowym. Można za jej pomocą, włączając rozrusznik stwierdzić czy dochodzi wysokie napięcie do świec. Na pewno nie da się stwierdzić bez wykręcenia świecy czy jest iskra na świecy. Chcąc sprawdzić poszczególne przewody dochodzące do świec nie mogą one stykać się ze sobą (aby nie "przechodziło" napięcie z przewodu na przewód) - najlepiej odłączyć od kopułki pozostałe przewody (z wyjątkiem badanego przewodu i przewodu cewka - kopułka). Wg mnie wykrycie lampą wysokiego napięcia na styku świecy nie oznacza, że jest prawidłowo zasilana tak aby powstala na niej silna iskra zdolna do zapłonu. Mogą być np przewody WN z częściowo uszkodzoną izolacją, lampa wykryje napięcie na świecy a zapłonu nie będzie mimo, że świeca będzie sprawna. • @ryszard Lampą stroboskopową, jak już zauważyłeś, nie sprawdzisz, czy iskra jest. Zobaczymy, czy na świece dochodzi napięcie. Ale co się dzieje w cylindrze, tego nie wiemy. Trzeba po prostu wykręcić świece i sprawdzić. I tak nie jest to 100% pewny "pomiar". Bo w cylindrze są inne warunki i tam iskra może zanikać. Są to jednak rzadkie przypadki. Stroboskop niech więc służy do ustawiania kąta wyprzedzenia zapłonu, bo do sprawdzenia iskry się nie nadaje. • Witajcie ,ja szukałem tej mini lampy ss1 w tico ale znalazłem tylko opis i nie wiem gdzie jest .Zaszło tu nieporozumienie bo ta lampa mini nie wygląda tak jak ta rosyjska na zdjęciach RYSZARDA ,opis który podałem pasuje to tej z aukcji z allegrotekst odnośnika. W moim przypadku sprawdziła się ,bo miałem zwarcie (ścieżkę ) pod kopułką i ustaliłem właśnie tą mini lampą występowanie iskry na świecach . • @ryszard chodziło mi o zamknięcie obwodu fajką od lampy, separując akumulator nią. • Witajcie to może być niebezpieczne dla elektroniki po stronie 12 V , JAK podepniesz lampę a napięcie wysokie zaindukuje przez trafo niekorzystne impulsy w elektronicznym przerywaczu 12 V , CHYBA ZE ODŁĄCZYSZ NA CWECE WN .


Log in to reply