Koniec opon Frigo na koła 12" • Przeglądałem dzisiaj z ciekawości czy są dostępne jeszcze zimówki w rozmiarze 135/80 R12.
  Okazuje się, że ostatni bastion jakim były Frigo do Tico poległ - tych opon nowych już nie kupicie.
  Dla osób szukających zimówek do Tico pozostaje przesiadka z konieczności na felgi 13" :(

  Swoim Tico w góry (tam gdzie wymagane będą łańcuchy) długo nie pojeżdzę:/ bo jak zmienię na 13" to z łańcuchami będzie bardzo ciasno w nadkolach:/ • A opony bieżnikowane ? Czy były brane pod uwagę ? • @likaon
  Do opon bieżnikowanych raczej nie mam zaufania.
  Jak skończę Frigo to pozostanie przesiadka z konieczności na 13. Prawdę mówiąc opony mają już 9 lat więc "wypadało" by je zmienić choćby ze względu na wiek choć bieżnik mają jeszcze 4-5mm. Ten sezon na nich jeszcze objeżdżę.
  Mam letnie Uniroyal Rain Expert na felgach ze swifta i muszę przyznać, że trochę pewniej się prowadzi samochód, choć minimalnie wzrósł apetyt na paliwo:) • na olx stoją za grosze opony w tym rozmiarze z ładnym bieżnikiem i młodsze.


 • Moderator

  A ja w tym roku nie widzę nowych bieżnikowanych 12" :(
  Póki co wyrwałem w ładnym stanie Frigo na szrocie


 • Admin

  No, jakoś nieciekawie z dwunastkami. Niedobrze... • Dobra okazja, żeby przejść na 13". Lepiej się na nich jeździ :)


 • Admin

  Szkoda mi moich dwóch dobrych kompletów felg 12". No i oryginalne kołpaki już nie będą pasowały (a ciekawie jest zachować "serię" w wyglądzie ;-) ). • @leo
  Też mam 2 komplety felg 12". Na jednych zimówki, na drugich letnie które idą już w zapomnienie. Będzie trzeba przynajmniej z jednym kompletem zrobić porządek bo zakład oponiarski otworzę :D

  Nie miałbym nic przeciw 13" na zimę gdyby nie fakt iż łańcuchów już nie założę ( a i łańcuchy trzeba by kupić nowe) Jak by mi się trafił prawie nowy komplet 12" na zimę to chętnie zostanę przy 12". Jeśli nie, to będzie trzeba się pożegnać z 12" z konieczności.


 • Admin

  Hmmm... 3 lata temu zamówiłem u wulkanizatora komplet Frigo S-30 (czyli te jakby "Frigo 1" - te chciałem, bo jeździłem na takich z powodzeniem poprzednie 13 lat). Zapłaciłem 130 zł za sztukę (w tym 15 zł zarobku dla wulkanizatora). Oponiarz sprowadził je bez przeszkód. Może popytaj jeszcze w okolicznych zakładach, może jeszcze coś się znajdzie w magazynach dostępnych dla nich?

 • @miechomiecho
  Pytałem u nich i dostałem odpowiedz:
  Niestety opony na chwilę obecną są nieosiągalne, podobnie całoroczne.
  Nie ma również możliwości sprowadzenia. Dostępne w tym rozmiarze sa
  tylko opony letnie.


 • Admin

  Taaa, ten poznański Netcar to dziwna firma. Chyba półtora roku temu zamówiłem tam oponę Pirelli do motocykla - miała być wysłana w ciągu 3 dni. Po tygodniu zadzwonił pracownik i powiedział mi, że nie mają na magazynie i mogą wysłać inną (której nie chciałem). Upierałem się przy swoim wyborze, to sprawdził i okazało się, że opon tych nie produkują od dwóch lat... To po cholerę trzymają ofertę na stronie? Żeby napędzić klienta i po zamówieniu zaproponować coś innego?
 • Admin

  Życzę mu powodzenia...
  Ech, szkoda słów. • Panowie jaki rozmiar w zimie lepszy (komfort, tłumienie nierówności, dziur)?
  145/70 R12 vs 145/70 R13 ?

  Po ściągnięciu letnich 145/70 R13 i zastąpieniu zimówkami w rozmiarze seryjnym (135/80 R12) widać trochę różnicę. Na wyższej gumie Tico lepiej tłumi dziury.

  Jestem ciekaw jaka różnica była by między oponami w rozmiarze j.w


 • Admin

  Moim zdaniem, oba rozmiary będą porównywalne. Mimo wszystko szukałbym czegoś w rozmiarze 135...
  Bo jednak jestem zwolennikiem wąskich opon na zimę. Takich, co się dobrze wrzynają w śnieg i błoto pośniegowe.
  Do dustera kupiłem zimowe w rozmiarze fabrycznym - szer. 215. I to był błąd; lekki samochód na takich szerokich kapciach lata swobodnie tam, gdzie go fizyka popchnie. Naprawdę o wiele lepiej jeździ mi się w zimie tikiem na szerokości 135.
  A na "zimowy" komfort w tych granicach, które podałeś, nie ma IMHO co patrzeć. • @leo
  Gdyby tylko szło kupić nowe 135 do Tico to zakupił bym bez zastanowienia. Jeden gość na allegro ma ale 250zł za sztukę:P

  W nowe bieżnikowane wchodzić nie będę.
  Więc pozostaje szukać używanych w stanie b.dobrym albo 145 innej opcji nie widzę :(
  Tej zimy widzę, że moje frigo 10 letnie już się zaczynają bardziej ślizgać na mokrym niż ostatnio.... Będzie to chyba ich ostatni sezon. • Ja kiedyś kupiłem dość okazyjnie na alledrogo opony Semperit Top Grip 145 R12 - wysokość profilu nieznana. Opony w zasadzie nowe, ale rocznikowo miały chyba ze 3-4 lata. Bardzo dobrze się spisywały na śniegu, śmiem twierdzić, że lepiej od Frigo I. Na mokrym też zaskakująco dobrze się spisywały - nawet pomimo wieku.

  Tutaj przykładowa aukcja: http://allegro.pl/4x-opona-uzywana-zima-145r12-semperit-4mm-h4-i7055151291.html#thumb/5


 • Admin

  @tom83ek powiedział w Koniec opon Frigo na koła 12":

  Tej zimy widzę, że moje frigo 10 letnie już się zaczynają bardziej ślizgać na mokrym niż ostatnio.... Będzie to chyba ich ostatni sezon.

  Wiem, o co chodzi, bo miałem podobnie. Wymieniłem po 12 sezonach.


Log in to reply