Polska bogatym krajem?


 • Moderator

  W tv codziennie słyszę propagandę, szczególnie interesuje mnie poziom bezrobocia który podobno mamy rekordowo niski a do kraju przyjechało setki tysięcy pracowników ze wschodu, nawet dziś przyjechał do mnie ukraiński pracownik GLS, naprawdę widzę ich coraz więcej.

  Jeżeli jest tak dobrze to ja z przyjemnością porzucę swoje zajęcie na rzecz jakiegoś etatu..
  Tylko nie rozumiem skąd taka zmiana w kraju, czy coś przespałem??

  ps. nawet Sylwester spędzałem w towarzystwie Ukrainki (bardzo sympatycznej ;) ) • Nie oglądam TV od ładnych paru lat i jestem wolny od serwowanej tam propagandy :) Ale z pracą wcale nie jest lepiej. Uważam, że jest coraz gorzej. W Lublinie słychać ukraiński niemalże w każdym miejscu, na ulicy w, w sklepach, nawet firmy otwierają. Kurierzy też jeżdżą z UA. Mówi się, że nie mamy imigrantów - otóż tych ciemnoskórych, którzy nie nadają się do pracy nie mamy - bo i socjal dla nich zbyt niski. Ale mamy za to imigrantów zarobkowych z Ukrainy - od kilku lat jest ich coraz więcej. • @miechomiecho powiedział w Polska bogatym krajem?:

  Ale mamy za to imigrantów zarobkowych z Ukrainy - od kilku lat jest ich coraz więcej.

  Najlepszym przykładem jest moja grupa ze studiów magisterskich. Studia dzienne. Na ok. 30 osób dwóch Polaków (ja i jeden kolega)... Reszta Ukraińcy i jeden Białorusin. Na sąsiednich kierunkach (dziennych) bardzo podobnie.

  P.S. To było 3 lata temu, czyli teraz na studiach dziennych siedzą zapewne już sami Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie...


 • Admin

  @pacior powiedział w Polska bogatym krajem?:

  W tv codziennie słyszę propagandę, szczególnie interesuje mnie poziom bezrobocia który podobno mamy rekordowo niski

  Dobrze słyszysz: PROPAGANDĘ. :-)

  Tylko nie rozumiem skąd taka zmiana w kraju,

  Bo to DOBRA ZMIANA jest... ;-)

  Potwierdzam, jest coraz więcej przybyszów zza wschodniej granicy. A to, że imają się cięższych robót, wcale nie oznacza, że dla Polaków przybywa etatów z lekką pracą... No, ale czymś chwalić się trzeba - propaganda kwitnie.
  Chociaż, z drugiej strony... jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, że państwo płaci ludziom, którzy z tego powodu dobrowolnie rezygnują z pracy (bo pińcetplus)... to chyba nam się faktycznie cholernie polepszyło. Ale o tym, że w kasie ZUSu widać coraz większe dno, jakoś ciszej... • Jeśli chodzi o ZUS, to problem z jego "istnieniem" i płynnością finansową nie jest nowy. Wystarczy przejrzeć coroczne sprawozdania finansowe ZUS - ponad połowa pieniędzy jest przejadana przez samą instytucję, sprawdźcie ile % jest przeznaczonych na wypłaty świadczeń. Państwo od dawna sztucznie utrzymuje przy życiu trupa, zadłużając się coraz bardziej.

  500+ jest chyba także dla niektórych cudzoziemców spoza UE - to też może być zachęta dla Ukraińców.

  Ale najgorzej moim zdaniem jest z mniejszościami - tacy np Rumuni - nie pracują, żyją z socjalu - to jeszcze 500+ dostaną, a mnożą się na potęgę.


 • Moderator

  No to pozbawiacie mnie złudzeń i przyjdzie dzień kiedy szala się przechyli..

  Ale myślę nad odnowieniem uprawnień Sep, zauważyłem że już pracodawcy nie wymagają ludzi z kilkuletnim doświadczeniem jak miało to miejsce gdy po skończeniu szkoły szukałem pracy w zawodzie elektryka poza budowami.


 • Admin

  Wiesz, Pacior... Praca na etacie ma swoje wady i zalety, podobnie jak praca we własnej firmie. To pierwsze można sobie wyobrazić i jest raczej łatwe do skalkulowania (oczywiście w zależności od miejsca pracy i zarobków), to drugie już chyba nie jest Ci obce, więc jesteś zorientowany.
  Szczerze mówiąc, ja na Twoim miejscu nie porzucałbym chyba jednak własnej firmy - ewentualnie pomyślałbym o jakimś rozszerzeniu działalności... To, co jest najtrudniejsze (czyli początki - tak sądzę), masz już za sobą... • @pacior rób sepa bo nawet głupi montaż płyty indukcyjnej wymaga uprawnień ;) a robota prosta jak drut.


 • Admin

  Najczęściej jak 4 druty... ;-) A 150 zł wpada. • @pacior szukasz lepszej pracy ? Zapraszam do mnie. leo poczuł to ciepło. Zimą jest OK ale już teraz zaczyna doskwierać ciepło.


Log in to reply