Skład spalin


 • Użytkownik archiwalny

  Witam! Byłem dziś na przeglądzie swoim Tico i gdy diagnosta już podbił przegląd zapytałem czy mógłby mi jeszcze tak z mojej ciekawości sprawdzić skład spalin, zgodził się (zdziwiło mnie że nie zrobił tego sam). Gdy odpalił całą tą aparaturę okazało się że skład moich spalin jest grubo ponad wszelkie normy. Nie dostałem żadnego wydruku, ale z tego co pamiętam to współczynnik (lambda) wynosił ponad 1.700, a węglowodory (HC) miały coś blisko 900 lub 700. Co może być powodem takiego stanu rzeczy.

  PS
  Nie wiem dlaczego ale diagnosta nie sprawdził stanu amortyzatorów? A zdałem sobie z tego sprawę dopiero po wyjechaniu na drogę (nierówności w drodze mi o amortyzatorach przypomniały ).


 • Użytkownik archiwalny

  Nie trzymałeś jakiegoś zaskórniaka w DR może?


 • Admin

  (zdziwiło mnie że nie zrobił tego sam).

  Młody kierowco - zaprawdę powiadam Ci, że będąc w kontakcie z różnymi "specjalistami" od motoryzacji zdziwisz się jeszcze nie raz, nie dwa...

  Co może być powodem takiego stanu rzeczy.

  Zły skład mieszanki.
  To nie sarkazm . Po prostu należałoby wyregulować w dobrym warsztacie - po to możliwość regulacji w gaźniku jest. Ale gdy już się zdecydujesz, przedtem najlepiej wymienić na nowe świece, filtr powietrza (może coś jeszcze koledzy dopiszą), ustawić punkt wyprzedzenia zapłonu, a na koniec regulować mieszankę.

  Nie wiem dlaczego
  ale diagnosta nie sprawdził stanu amortyzatorów?

  A ja wiem.
  Z tego samego powodu, z jakiego nie sprawdził sam z siebie skłądu.
  Po prostu mu się nie chciało, samochód wygląda dobrze, więc...


 • Użytkownik archiwalny

  Nie trzymałeś jakiegoś zaskórniaka w DR może?

  Co masz na myśli?

  Świece i przewody były na początku października wymienione , na wakacjach wymieniałem filtr powietrza (może już należy go zmienić?). Zastanawiam się czy oryginalna kopułka i palec nadają się do czyszczenia czy trzeba wymienić? (150kkm na blacie)
  Na ustawianie zapłonu i od razu gaźnika gdzie się najlepiej udać (okolice Rzeszowa), by mieli pojęcie o tym co robią?

  Od razu uprzedzę pytanie dlaczego diagnosta nie mógł sam gaźnika wyregulować, a więc dlatego że sam się przyznał że on się na tym nie zna.
  Najfajniejsze było to, że jak na rolkach depnął na hamulec to aż się na głos zdziwił i powiedział coś takiego "o to to nawet hamuje" Ostatnio jak rok temu byłem u tego samego diagnosty to jeszcze miałem nierobione hamulce i skomentował je tak: "hamulec jak w Tico" • Zastanawiam się czy oryginalna kopułka i palec nadają się do czyszczenia czy trzeba wymienić?

  Nadają się - trzeba wymontować, zobaczyć oraz ewentualnie wyczyścić lub wymienić.

  Zanim pojedziesz na regulację gaźnika radzę wcześniej sprawdzić i wyregulować luzy zaworowe oraz sprawdzić i ewentualnie wyregulować wyprzedzenie zapłonu.

  Co do hamulców w Tico ja zawsze twierdziłem, że są naprawdę dobre.


 • Moderator

  Na ustawianie
  zapłonu i od razu gaźnika gdzie się najlepiej udać (okolice Rzeszowa), by mieli
  pojęcie o tym co robią?

  Ja ustawiałem w Rzeszowie w Multimoto na Handlowej - to kiedyś było ASO Daewoo (jak jeszcze były ASO).


 • Użytkownik archiwalny

  Ja ustawiałem w Rzeszowie w Multimoto na Handlowej - to kiedyś było ASO Daewoo (jak jeszcze były ASO).

  Kiedyś byłem tam na praktyce dwutygodniowej A jak Ci tam ustawiali to sprawdzali też zapłon i luzy zaworowe? No i najważniejsze, czy byłeś zadowolony z tego jak to ustawili? Autko ładnie chodziło?

  Może jeszcze ktoś ma jakieś doświadczenia z serwisami gdzie potrafią dobrze wyregulować gaźnik w Tico w okolicach Rzeszowa?


 • Moderator

  A jak Ci tam ustawiali to sprawdzali też zapłon i luzy
  zaworowe? No i najważniejsze, czy byłeś zadowolony z tego jak to ustawili? Autko
  ładnie chodziło?

  Właściwie Tico serwisuję tylko tam, od 8 lat, 110 tys km. Z usług jestem zadowolony, choć wydaje mi się, że kiedyś było tam więcej osób które znają się konkretnie na Tico, teraz pozostali Ci którzy się znają ogólnie na wszystkich markach. Zapłon też tam ustawiałem parę razy, choć już nie pamiętam czy to było przy okazji regulacji gaźnika czy kiedy indziej. Luzy zaworów reguluję na przeglądach co 20 tys. km, zgodnie z fabrycznymi zaleceniami. Właściwie prawie wszystkie czynności serwisowe robię zgodnie z książką, łącznie z regularną wymianą oleju w skrzyni biegów czy świec. Może to przesada, ale przez te osiem lat ani razu nie miałem awarii na trasie która by mi unieruchomiła samochód.


 • Użytkownik archiwalny

  Przy okazji zapodaje filmik jak mi tico chodzi, może zdiagnozujecie coś
  Film


 • Użytkownik archiwalny

  Przy okazji
  zapodaje filmik jak mi tico chodzi, może zdiagnozujecie coś

  To była praca na ssaniu czy na rozgrzanym silniku?


 • Użytkownik archiwalny

  Silnik pracował aż do wyłączenia ssania i wtedy jeszcze chwile pochodził i nagrywałem. Chodzi o to że jak trzymam troszeczkę gaz wciśnięty to tak skacze? • Co prawda Tico nie posiadam... Z aut gaźnikowych to tylko UAZ-y i Unimoga, ale z Iveco w Multitrucku (bo Multimoto już chyba jako takiego nie ma) dają radę. Chłopaki sprawiają tam wrażenie ludzi, którzy wiedzą, co robią.

  A tak BTW i OT - w Głuchowie regenerujemy kolejne studnie ujęcia wody Wczoraj nawet tam śmigałem... Trochę mnie zaskoczyli rozebranym przejazdem przez tory i trzeba było szukać drogi alternatywnej + na butach kawałek pokonać, bo o ile sprzęt UAZ-em do studni dojechał, to białasa trzeba było zostawić kilkaset metrów od celu...


 • Użytkownik archiwalny

  A tak BTW i OT -
  w Głuchowie regenerujemy kolejne studnie ujęcia wody Wczoraj nawet tam
  śmigałem... Trochę mnie zaskoczyli rozebranym przejazdem przez tory i trzeba było
  szukać drogi alternatywnej + na butach kawałek pokonać, bo o ile sprzęt UAZ-em do
  studni dojechał, to białasa trzeba było zostawić kilkaset metrów od celu...

  Właściwie to wczoraj jak wracałem ze szkoły to widziałem jakieś białe auto stojące koło stacji kolejowej, to może Twoje? A przejazdy rozebrane, bo zmieniają szyny, podkłady i kamienie na torach • Lublin biały - Prace geologiczne dużymi literami na bokach i przodzie + Studnie wiercone na tylnych drzwiach. Najpierw kombinowaliśmy w okolicach stacji jak się przedrzeć na drugą stronę, potem pojechaliśmy na przejazd koło hydroforni i stamtąd na butach do studni, przy której stał niezawodny UAZ (ze sprzętem), który wjedzie wszędzie

  Edit: O tutaj w galerii widać tego Lublinka


 • Użytkownik archiwalny

  Co może być powodem takiego stanu rzeczy.

  Całkowicie rozregulowany gaźnik.W gaźniku Tico(uwzględniając jego budowę)nie ma możliwości regulacji wszystkich parametrów które wykazywane są na wydruku z analizatora.
  Np.sam zwróciłeś uwagę na nienormalnie wysokie wskazania sondy lamba, gdy tymczasem wskazania te (w wypadku Tico) są niemierzalne z prostego powodu,bo w Tico nie jest zainstalowana sonda Lambda.Wszystkie wyniki na wydruku są tylko przypadkowymi pochodnymi regulacji CO i HC i nie mają żadnego znaczenia.
  Jedynymi ustawieniami możliwymi do ustawienia są : stężenie CO i stężenie HC(decydujące).
  Nie podałeś nawet jak u Ciebie wygląda sprawa katalizatora, aby to uwzględnić przy wynikach pomiarów składu spalin. Dotyczy to równierz termicznego kompensatora biegu jałowego, zaworu EGR i zaworu PCV.Jeżeli masz taką możliwość, to warto przeczyścić kanały powietrzno-paliwowe gaźnika.Należy też sprawdzić zawory, zapłon oraz poprawność działania i regulacji układu rozruchowego.Mogą być jeszcze inne drobne usterki , które można eliminować w trakcie eksploatacji.

  PS
  Nie wiem dlaczego
  ale diagnosta nie sprawdził stanu amortyzatorów?

  Widocznie nie chciało mu się nosić worków z piaskiem


 • Użytkownik archiwalny

  Lublin biały -
  Prace geologiczne dużymi literami na bokach i przodzie + Studnie wiercone na tylnych
  drzwiach. Najpierw kombinowaliśmy w okolicach stacji jak się przedrzeć na drugą
  stronę, potem pojechaliśmy na przejazd koło hydroforni i stamtąd na butach do
  studni, przy której stał niezawodny UAZ (ze sprzętem), który wjedzie wszędzie

  Chyba to jednak nie Twój pojazd był, bo wydaje mi się że to było osobowe auto. Ja szedłem po E-4 więc tylko z daleka je widziałem

  Zaworek PCV wczoraj właśnie wymieniłem, wyczyściłem sam zawór EGR, ale nie sądzę żeby to coś dało, o ile nie wyczyści się całego kolektora dolotowego, ale za to się nie zabieram, bo nie chcę gaźnika ściągać Katalizator jest chyba ciągle oryginalny (150kkm), a co to jest ten termiczny kompensator biegu jałowego?


 • Użytkownik archiwalny

  Witam , tak sobie czytam bo u mnie jest podobnie z tym, że ja według komputera mam ubogą mieszankę . Maszynka wskazywała coś 0,070. Ponoć jest to uboga mieszanka. A na ten cały wodorotelnek czy jak to się nazywa mam nie patrzeć bo to jest ważne przy sądzie lambda a ponoć Tico niema.

  Co to jest ten kompensator biegu jałowego i gdzie on się znajduje??


 • Użytkownik archiwalny

  Maszynka wskazywała coś 0,070. Ponoć jest to uboga mieszanka.

  Im uboższa jest mieszanka, tym mniejsza jest zawartość tlenku węgla CO. Dla Tico normy przewidują stężenie CO wodorotelnek czy jak to się nazywa mam nie patrzeć bo to jest ważne przy sądzie

  lambda a ponoć Tico niema.

  .W Tico sonda Lambda nie jest montowana i nie można regulować jej wskazań.Natomiast w czasie regulacji składu mieszanki (dane fabryczne Co to jest ten kompensator biegu jałowego i gdzie on się znajduje??

  W trakcie eksploatacji i zwiększonego obciążenia silnika może nastąpić wrzenie paliwa, powodujące wytworzenie zbyt bogatej mieszanki ,zakłócającej pracę nagrzanego silnika.Aby utrzymać w normie skład mieszanki zainstalowano na przedniej cząści gaźnika(zaraz obok zaworu hamowania silnikiem)zawór powietrza dodatkowego sterowany elementem bimetalowym, pozwalającym
  dostarczyć z obudowy filtra dodatkowe powietrze i skorygowanie składu mieszanki do wymaganej wielkości.Najłatwiej zawór ten zlokalizować, przesuwając ręką wdłuż tego cienkiego przewodu, biegnącego z obudowy filtra powietrza aż do króćca wychodzącego z zaworu bimetalowego(na przedniej części gaźnika).


 • Użytkownik archiwalny

  Sonda lambda (cyrkonowa) to taki węszyciel tlenu w spalinach. Jest tlen czyli uboga mieszanka spala się całkowicie (napięcie sondy wysokie 0.9V). Brak tlenu czyli bogata mieszanka nie spala się całkowicie (napięcie niskie 0.2V).
  Ja mam prostą kontrolkę stanu sondy która pozwala na ustawienie właściwego składu i nawet charakterystyki dla LPG. Tylko że ten właściwy skład nie zapewnia niskiego zużycia paliwa.


 • Użytkownik archiwalny

  Tylko że ten właściwy skład nie zapewnia niskiego zużycia paliwa.

  Każdy właściciel powinien zdecydować jkie ustawienia preferuje.
  Czy małe zużycie paliwa(jest to bardzo kuszące),czy też optymalną regulację,uwzględniającą potrzeby silnika i jego minimalne zużycie.


Log in to reply