Producenci narzędzi i ich specjalizacja


 • Moderator

  Ostatnio uzupełniam warsztat narzędziowy i przy okazji dość mocno rozeznaję się w temacie producentów narzędzi. Długie lata korzystałem głównie z taniego złomu z marketów, ale jest to wyjątkowo złe rozwiązanie. Takie narzędzia rzadko kiedy robią to co powinny, praca nimi to katorga, szybko się zużywają, psują. W efekcie trzeba je wyrzucić i kupić nowe, co jest droższym rozwiązaniem niż zakup od razu czegoś porządnego. Dla dłubiącego od czasu do czasu amatora profesjonalne narzędzia są inwestycją na lata, warto więc zapłacić nieco więcej i być z nich zadowolony podczas pracy. Zauważyłem także, że ostatnio zmniejszyła się różnica w cenach między marketowymi pseudonarzędziami, a porządnymi narzędziami najlepszych producentów. Kiedyś była to przebitka nawet kilkunastokrotna, obecnie dwu-trzykrotna. Warto więc kupić coś co posłuży dłużej, w sumie będzie to rozwiązanie tańsze.
  Niestety dla amatora (takiego jak ja) ciężko czasem rozpoznać markę bardzo znaną, ale zasadniczo wśród profesjonalistów. Dobrych producentów robiących szeroki asortyment narzędzi (jak np. Wera, Wiha, Stahlwille, Gedore, Facom) to kojarzy nawet taki amator jak ja, ale tu chodzi mi raczej o firmy specjalizujące się w narzędziach konkretnego rodzaju. Producentów wytwarzających swoje specjalistyczne narzędzia w Europie czy w USA, a nie brandujących swoją marką chińszczyznę. Zaczynam zestawienie tymi paroma wpisami, jak komuś z Was przyjdzie coś innego do głowy wartego polecenia to dopisujcie.
  Alpen - wiertła - Austria
  Befana - pilniki - Polska
  Bondhus - imbusy - USA
  Irega - klucze nastawne - Hiszpania
  Knipex - szczypce - Niemcy


 • Moderator

  To ja dołożę zdjęcia moich służbowych Knipexów 😁 IMG_20200518_090522035_copy_1158x869.jpg


 • Moderator

  A dziś dostałem nowe szczypce ☺️
  IMG_20200519_074553469_copy_1158x869.jpg • @pacior o, mam takie same. Trochę już zmęczone, ale chętnie tną, sprężyna nie pękła i nie mają specjalnie luzów.


 • Moderator

  Imbusy Bondhus, szczypce Knipex, kluczyk Irega.20200525_171241.jpg


 • Admin

  @drzonca napisał w Producenci narzędzi i ich specjalizacja:

  Bosch - wszystkie power tools (wkrętarki, wiertarki itp) - seria zielona dla amatorów, niebieska dla profesjonalistów.


 • Admin

  @esen napisał w Producenci narzędzi i ich specjalizacja:

  Bosch - wszystkie power tools (wkrętarki, wiertarki itp) - seria zielona dla amatorów, niebieska dla profesjonalistów.

  Kiedyś podobnie było z Celmą. Ale już dawno nie widziałem zielonych narzędzi tej firmy, teraz chyba wszystkie niebieskie.


 • Moderator

  Baildon - wiertła - Polska.


Log in to reply