Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico • Panowie i Panie, mój bak w tico skutecznie zjada korozja. Nie chcę kupować nowego bo za jakiś czas też go ruda zeżre, poza tym mam LPG, benzyny używam wyłącznie zimą na rozruch + jazda 1-2km. Przydałby się jakiś nieduży zbiornik, np. 10l z tworzywa żeby nie gnił. Czy ktoś z Was zastosował patent z "innym" zbiornikiem? Jestem ciekawy rozwiązania. • Też o tym kiedyś myślałem. Może z innego auta? Tylko musiałby być niewielkich rozmiarów. • Myślałem kiedyś o tym ale sobie odpuściłem bo to nie takie proste. Na upartego wszystko da się zrobić ale będzie przy tym sporo zachodu. Ciężko będzie znaleźć zbiornik z tworzywa od innego modelu samochodu zbliżony wymiarami do tego jaki jest w Tico. Raczej nie będą pasować króćce w zastępczym zbiorniku do węży z instalacji paliwowej Tico. Czujnik poziomu paliwa może być inaczej skalibrowany i wskazania wskaźnika paliwa od tego czujnika nie będą miarodajne. Wtyczka wiązki czujnika też prawdopodobnie do wymiany. Oprócz tego trzeba będzie dorobić elementy mocujące zbiornik, .... itd.
  No ale gdyby się to wszystko zrobiło to fakt z tym problematycznym elementem byłby spokój na zawsze.


 • Admin

  @miechomiecho powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  Też o tym kiedyś myślałem. Może z innego auta? Tylko musiałby być niewielkich rozmiarów.

  Zbliżony rozmiarami byłby bak od Matiza - książkowo ma 35 l. Jest plastikowy.
  Od niego bym zaczynał poszukiwania. • @leo powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  Zbliżony rozmiarami byłby bak od Matiza - książkowo ma 35 l. Jest plastikowy.
  Od niego bym zaczynał poszukiwania.

  Owszem, ale kształt ma zupełnie inny. Plastikowy zbiornik w Matizie jest w kształcie litery L. Skoda Favorit miała plastikowe zbiorniki w bardziej normalnym kształcie.


 • Admin

  Ale do baku favoritki wchodzi 47 litrów... o ponad połowę większa pojemność, niż w tico, więc i wymiary większe. • @leo To fakt. Nie wiem, jakie auta mają jeszcze zbiorniki z tworzywa i są niewielkich rozmiarów. Może Toyota Aygo? 35l, ale nie jestem pewnym, czy jest to plastikowy bak.


 • Admin

  @szarik Jeszcze w Seicento może być plastikowy... na zdjęciach Aledrogo tak wygląda. I ma regularne kształty.
  Jeśli autor wątku byłby poważnie zainteresowany, chyba powinien zrobić pomiaru baku w Tico i udać się z kartką i miarką na jakiś autozłom... tam być może by coś dopasował. Inaczej to trudno zgadnąć. • @leo Kiedyś zmieniałem bak w Seicento i był metalowy. Ale może jest jak w Matizie, że były dwie wersje, tego nie wiem. Może dałoby się coś dorobić na zamówienie? Tylko wtedy koszty byłyby raczej spore. • Może jakaś firma wykona na zamówienie? Jakby zlecić produkcję z 10 sztuk na początek dla forumowiczów ?

  https://pl.kompass.com/c/roto-tech-sp-z-o-o/pl124742/

  Może mają skaner 3d i nie będzie dużo zabawy z odwzorowaniem oryginału. • @szarik

  @szarik powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  @leo Kiedyś zmieniałem bak w Seicento i był metalowy. Ale może jest jak w Matizie, że były dwie wersje, tego nie wiem. Może dałoby się coś dorobić na zamówienie? Tylko wtedy koszty byłyby raczej spore.

  Dorobienie zbiornika z tworzywa na indywidualne zamówienie byłoby zbyt kosztowne. Bardziej ekonomiczne byłoby dorobienie zbiornika ze stali nierdzewnej. Zbiornik prosty prostopadłościenny pospawany z blachy z dospawanymi uchwytami do zamocowania do istniejących punktów mocowania fabrycznego zbiornika. Do tego wspawane króćce paliwowe z odcinków rurek pasujące do węży paliwowych Tico. Ponadto oryginalny czujnik poziomu paliwa z Tico przykręcony do zbiornika. W ten sposób uniknęłoby się problemów z kompatybilnością o których wyżej pisałem.
  Szacuję wykonanie takiego zbiornika na ok 30 l na 400 - 600 zł. • Co by nie wybrać, będzie to drogie i z pewnością dożywotnie dla wielu tico :) • Dzisiaj zdemontowałem bak przy okazji wymiany linki od hamulca ręcznego. Jest dziurka którą nie widać, ale jak przechyle na to miejsce to cieknie. Na razie baku nie zakładam, nie chce mi się go kleić, bo wiem że znowu po czasie zacznie przeciekać.
  Myślałem przerobić kanister 10l z plastiku hdpe na bak wspawując króćce na wężyki paliwowe. Z czujnika chyba zrezygnuję, bo nie mam pomysłu jak go uszczelnić w plastiku. Bak z innego auta raczej nie wchodzi w gre, może z quada? Coś się wymyśli...
  Założyłem wątek bo myślałem że już ktoś to przerabiał, ale chyba będę pierwszy. • @marcintju powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  Dzisiaj zdemontowałem bak przy okazji wymiany linki od hamulca ręcznego. Jest dziurka którą nie widać, ale jak przechyle na to miejsce to cieknie.

  Typowa sytuacja (przeciek paliwa przez warstwę rdzy). Oprócz perforacji blachy zbiornika dosyć szybko rdzewieją wlutowane króćce paliwowe: przewodu zasilającego i powrotnego

  Na razie baku nie zakładam, nie chce mi się go kleić, bo wiem że znowu po czasie zacznie przeciekać.

  Najlepiej, jeżeli dziurka jest niewielka zalutować ją. Oczywiście miejsce do lutowania musi być idealnie wyczyszczone z rdzy a zbiornik podczas lutowania pusty.

  Myślałem przerobić kanister 10l z plastiku hdpe na bak wspawując króćce na wężyki paliwowe.

  Ciężko będzie znaleźć odpowiednich rozmiarów rurki z tworzywa na króćce, ale można je wykonać z pręta z tworzywa przez wiercenie i toczenie. Jednak w przypadku małych króćcy pojawia się problem. Z jednej strony króćce do spawania powinny mieć grubą ściankę a z drugiej strony nie mogą bo zawężone zostanie światło i zdławiony przepływ.

  Z czujnika chyba zrezygnuję, bo nie mam pomysłu jak go uszczelnić w plastiku.

  Gdyby dospawać do ścianki zbiornika gruby kołnierz z tworzywa dałoby się przykręcić do niego czujnik i zapewnić szczelność połączenia.

  Bak z innego auta raczej nie wchodzi w gre, może z quada? Coś się wymyśli...

  Być może. Ja nigdy nie szukałem intensywnie zastępczego zbiornika.

  Założyłem wątek bo myślałem że już ktoś to przerabiał, ale chyba będę pierwszy.

  Chyba będziesz pierwszy jeżeli chodzi o realizację bo sam pomysł nie jest nowy. Przy determinacji da się adaptować / dorobić nierdzewiejący zbiornik - to tylko kwestia nakładu pracy, czasu i pieniędzy.


 • Admin

  @ryszard powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  Najlepiej, jeżeli dziurka jest niewielka zalutować ją. Oczywiście miejsce do lutowania musi być idealnie wyczyszczone z rdzy a zbiornik podczas lutowania pusty.

  ... oraz wypełniony maksymalnie wodą, z jak najmniejszą pustą przestrzenią nad lutowanym miejscem. No i ostrożnie lutować.
  A potem osuszać zbiornik... Ech...
  Ja jednak skłaniałbym się do zaklejenia dziury, bo za dużo roboty z lutowaniem.

  Ciężko będzie znaleźć odpowiednich rozmiarów rurki z tworzywa na króćce, ale można je wykonać z pręta z tworzywa przez wiercenie i toczenie.

  Ja tylko przypominam, że ciągle trzeba pamiętać o tworzywie / kleju odpornym na benzynę. Nie da rady wziąć byle plastiku i działać, oczywiście.


 • Admin

  @marcintju powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  Myślałem przerobić kanister 10l z plastiku hdpe na bak wspawując króćce na wężyki paliwowe.

  Ja też myślałem o kanistrze plastikowym, ale ze 20 litrów. Jednak trochę strach, bo ścianki są cieńsze niż baków plastikowych, takie kanistry nie są przeznaczone do wożenia pod podłogą, ciągłe wystawienie na wodę, błoto, kurz, kamienie, śnieg, piasek, sól... no i ryzyko łatwego uszkodzenia mechanicznego. Nie wspominam już o dłubaniu przy rurkach i uszczelnianiu takiego plastiku.

  Założyłem wątek bo myślałem że już ktoś to przerabiał, ale chyba będę pierwszy.

  Jesteś pierwszy.

  Zaś ja miałem jeszcze inny pomysł: wzięcie nowego baku i... oklejenie go dokładnie żywicą epoksydową i matą dookoła. Takie zabezpieczenie całości kilkoma warstwami żywicy z pozostawieniem wychodzących rurek. W ten sposób blacha byłaby odizolowana od wpływu warunków zewnętrznych, co opóźniłoby wydatnie rdzewienie, po drugie - korozja, która się w końcu kiedyś pojawi,przebiegałaby wolniej, a po trzecie - żywica zatrzymałaby wyciek przez przerdzewiałą dziurkę. Nie wiem tylko, jak reaguje żywica przy dłuższym kontakcie z benzyną; wydaje mi się, że nie rozpuszcza się, ale może twardnieć i zrobić się krucha i łamliwa.


 • Moderator

  @leo Taki bak zabezpieczony żywicą byłby 2x cięższy, to chyba nie jest najlepszy pomysł.
  Ja uważam że pomysł jest spóźniony o minimum 10 lat.. nasze auta wiele już nie wytrzymają. Najlepiej kupić zamiennik i go dobrze zabezpieczyć, koszt z zakonserwowaniem nie przekroczy 200zł.

  ps. Mój bez żadnej konserwacji po 6 miesiącach pokrył się rdzą. • @pacior powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  @leo Taki bak zabezpieczony żywicą byłby 2x cięższy, to chyba nie jest najlepszy pomysł.

  Pomysł Leo obłożenia zbiornika matą z żywicą uważam za bardzo dobry. Nie trzeba skanera do wykonania modelu i wielu innych pracochłonnych zabiegów by uzyskać zbiornik z tworzywa. Z tym aby żywica dobrze związała się z podłożem (stalą) trzeba byłoby zbiornik wypiaskować, gdyż pod powłoką fabryczną mogą być już ogniska korozji, które by się nadal rozwijały pod tą powłoką i nałożoną na nią warstwą żywicy. Owszem ciężar zbiornika by wzrósł ale nie aż tak bardzo (tworzywa są lżejsze od stali).

  Ja uważam że pomysł jest spóźniony o minimum 10 lat.. nasze auta wiele już nie wytrzymają. Najlepiej kupić zamiennik i go dobrze zabezpieczyć, koszt z zakonserwowaniem nie przekroczy 200zł.

  Też uważam, że jest to najprostsze dla większości rozwiązanie. Jednak obojętnie czy jest to nowy oryginalny fabryczny zbiornik czy zamiennik wymaga on bezwzględnie pomalowania jeżeli chcemy wydłużyć jego żywotność 2 - 3 krotnie.

  ps. Mój bez żadnej konserwacji po 6 miesiącach pokrył się rdzą.

  Jak kiedyś napisałem powłoka malarska nałożona przez producenta ma charakter dekoracyjny i niewiele wspólnego z solidną ochrona antykorozyjną.


 • Moderator

  @ryszard powiedział w Zbiornik paliwa z tworzywa do Tico:

  Jak kiedyś napisałem powłoka malarska nałożona przez producenta ma charakter dekoracyjny i niewiele wspólnego z solidną ochrona antykorozyjną.

  W pełni się z Tobą zgadzam, wręcz zalecałbym bardzo dokładnie przyjrzenie się tej powłoce, bak może już korodować leżakując na magazynie. • Panowie, trzeba brać pod uwagę również korozję od wewnątrz, jeśli w baku znajduje się mała ilość benzyny.


Log in to reply