Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?
-
@pacior napisał w Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?:
jakość gumowej uszczelki..
Raczej to i problem że większość silikonów jest na bazie octu.
Dobra samochodowa masa uszczelniająca (nie boll, np sika czy 3M) i zajechać i między plastikiem a gumą i między gumą a brodzikiem. Ew silikon dekarski. Problemem jest zawsze to że brodzik się ugina i rusza więc masa musi być elastyczna w miarę.
-
@tom83ek miałem taki odpływ z syfonem na poprzednim mieszkaniu i było to szczelne więc nie wiem czy bym na siłę próbował to ulepszać 😉
-
Niby jest guma, która uszczelnia przez docisk śrubami, brodzik miałem uszczelniony przy kafelkach silikonem i po 3 latach wypływała woda z pod brodzika...:/
-
@tom83ek Hmm, ja raczej nie pchałbym niczego między uszczelkę a powierzchnie plastikowe.
Warning ma rację - kwas octowy w silikonie nie jest dobry dla wielu materiałów, z którymi się styka.
Z tego powodu przestałem go używać, gdy kontakt z nim może negatywnie wpływać na blachę czy gumę. Zamiast tego przerzuciłem się na uszczelniacz dekarski (w tubie, nie kosztuje dużo, kupuję w Liroju - nazywa się jakoś na A). Chyba jest kilka kolorów, ale biorę zawsze bezbarwny (po zabezpieczeniu np. jakichś fragmentów w podwoziu widać, czy coś się pod nim nie rozwija). Ogólnie sobie chwalę - wytrzymuje różne warunki temperaturowe, oczywiście jest nieczuły na wodę i latami zachowuje elastyczność. -
Znalazłem coś takiego:
W Leroy
Czymś takim robić szczeliny między płytkami a brodzikiem zamiast silikonu?
O gumie tam nic nie pisze, więc z tym dodatkowym uszczelnianiem syfonu się jeszcze zastanawiam. -
@tom83ek ja mam podparty syfon w brodziku kawałkiem plastiku. Mam zwykły skręcany z uszczelką i nigdy nie stosowałem silikonu. Nic nie cieknie.
-
@tom83ek napisał w Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?:
Niby jest guma, która uszczelnia przez docisk śrubami, brodzik miałem uszczelniony przy kafelkach silikonem i po 3 latach wypływała woda z pod brodzika...:/
U mnie po 2 latach też coś podciekało, najpierw okazało się, że rura, która szła od syfonu do pionu (była to złącze elastyczne) pękła. Potem okazało się, że łączenie brodzika przy kafelkach silikonem właśnie puściło w paru miejscach, ale po uszczelnieniu go było ok, syfon nigdy nie był problemem.
-
Z dekarskiego mam przetestowany firmy Tytan i Sika te mogę spokojnie polecić. Den braven czy jakoś średni ten soudal też nie zachwycił
-
@tom83ek napisał w Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?:
Czymś takim robić szczeliny między płytkami a brodzikiem zamiast silikonu?
Nie, daj zwykły silikon. Albo można spróbować tym uszczelniaczem (ale tu dałbym jakiś kolor, nie przezroczysty). Pamiętaj tylko, że kluczem do sukcesu jest przygotowanie powierzchni - dokładne usunięcie starych powłok, wyczyszczenie i odtłuszczenie. Tu nie ma miejsca na bylejakość, bo to się zemści. Jeśli silikon gdzieś się nie przyklei, zaraz znów pocieknie.
Syfon złóż bez żadnych silikonów, tylko zrób to dokładnie. Tutaj ewentualnie (jako dodatkowe zabezpieczenie) można zalepić uszczelniaczem owo newralgiczne połączenie, tak po prostu zrobić taki kokon. Będzie więcej zachodu przy demontażu, ale może stanowić drugą zaporę. Albo jeszcze inaczej - spróbuj bez uszczelniacza, a gdyby coś się działo - zawsze można wyczyścić okolice i zalepić z zewnątrz cieknące połączenie.Powstaje pytanie, dlaczego u Ciebie puściły obie rzeczy. Może po prostu brodzik nie jest pewnie zamocowany? Może został silniej uderzony, mocniej drgnął - wtedy uszczelnienie i silikon przy ścianie "puścił"? Ja bym wpierw zbadał sprawę pod tym kątem. Może trzeba byłoby zacząć od tego?
-
@leo napisał w Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?:
Powstaje pytanie, dlaczego u Ciebie puściły obie rzeczy. Może po prostu brodzik nie jest pewnie zamocowany? Może został silniej uderzony, mocniej drgnął - wtedy uszczelnienie i silikon przy ścianie "puścił"? Ja bym wpierw zbadał sprawę pod tym kątem. Może trzeba byłoby zacząć od tego?
Brodzik jest niski 4cm. Montował go "fachowiec" który robił nam wykończenia.
Pod brodzikiem jest pianka (chyba PUR) która chyba ma za zadanie usztywnić go.Na pewno dobrze odtłuszczę powierzchnię zanim nałożę uszczelnienie. Jeszcze się zastanawiam ale chyba spróbuje z uszczelnieniem dekarskim tylko z białych widzę tylko ten Axton. Przejrzałem szybko ale Tytan i Sika białych nie ma.
Te uszczelnienie dekarskie zdrapuje się w razie czego- jest elastyczne tak jak silikon? Nie pracowałem nigdy z tym produktem, więc pytam z ciekawości :)
-
@tom83ek napisał w Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?:
elastyczne tak jak silikon?
Tak
-
@tom83ek napisał w Uszczelnienie brodzika i syfonu - alternatywa do silikonu?:
Brodzik jest niski 4cm. Montował go "fachowiec" który robił nam wykończenia.
Nigdy się nie dowiesz, czy gość złożył syfon, jak należy. Może "przekręcił" gwint - na początku było OK, potem się poluźniło... Może niezbyt dobrze założył uszczelkę... A może skręcił zbyt słabo, a gdy guma się z czasem usztywniła, zaczęło przeciekać... Cholera wie. Grunt, żeby teraz nowy syfon złożyć prawidłowo.
tylko z białych widzę tylko ten Axton.
Właśnie ten stosowałem, tylko bezbarwny. Zabezpieczałem nim małe fragmenty podwozia; przy oglądaniu spodu co jakiś czas, jeśli znalazłem jakiś uszkodzony kawałek konserwacji i / lub rozwijającą się rdzę, to czyściłem, malowałem dwukrotnie przemysłową farbą Elastometal firmy Noxan, a na koniec - zamiast czarnego Bitexu, Bitgumu czy tego typu konserwacji - kładłem właśnie uszczelniacz Axton. Ponieważ jest bezbarwny, widać było, czy rdza się dalej nie rozwija.
Tym Axtonem zabezpieczałem też czasami inne elementy podwozia - np. łby śrub, końcówki gwintów, których raczej się nie odkręca (bo te częściej odkręcane smaruję ŁT43).
Stosowałem go też na dachu garażu, ale to dopiero rok temu, a że potem na dach nie właziłem - więc nie wiem, jak to z nim jest wtedy, gdy jest wystawiony na słońce. Bo z wilgocią radzi sobie świetnie, z niskimi temperaturami też (sprawdzone na podwoziu auta).
Po jakimś czasie uszczelniacz twardnieje, ale zachowuje elastyczność. Podobnie jak silikon.