Dysk zewnętrzny SSD
-
Witajcie.
Po tym, jak zewnętrzny HDD Toshiba wysypał się (raczej bezpowrotnie) w najmniej oczekiwanym momencie (bo w trakcie robienia jego backupu, znaczy kopiowania z niego uporządkowanych danych), zdecydowałem się wreszcie na jakiś SSD. Ma służyć przede wszystkim do przechowywania kopii, czasem normalnego użycia.
Jeśli macie jakieś sprzętowe doświadczenia z takimi zewnętrznymi SSD, polećcie jakieś modele (lub producenta), proszę. Wystarczy 1 TB, na zawrotnych prędkościach mi nie zależy, raczej w miarę budżetowo (ale niekoniecznie po bandzie). Po własnych doświadczeniach zwracam uwagę na firmę - np. w przypadku HDD zawiodłem się na Seagate i Toshibie, zaś nie mam dotychczas zastrzeżeń do WD; co do Samsunga i Kingstona mam mieszane uczucia, Cruciala nie znam.Na razie rozejrzałem się po tych dostępnych w ME:
Dysk WD Elements SE 1TB SSD - 340 zł
Dysk ADATA External SE800 1TB SSD Niebieski - 380 zł
Dysk CRUCIAL X8 1TB SSD - za 434 zł
Dysk WD My Passport 1TB SSD Niebieski - 478 złPomożecie? :-)
-
@leo ja polecam jak zawsze crucial mx500. Drogi, sam używam 500gb i jest jako system, działa już któryś rok i jest ok. Dodatkowo jakąś niedroga kieszeń i można używać. Do WD mam awersję od czasów wd blue talerza, padł mi każdy możliwy egzemplarz od 60 GB do 500gb, a dodatkowo naprawiałem 1 TB zielone. Ewentualnie kupić mini pc i zrobić coś w rodzaju serwera nas, mam w sieć wpięty taki komputer, załączam wtyczką wifi i tak samo wyłączam. W środku 1 TB SSD i 500 GB talerz, system na SSD ale jak się sypnie to na HDD jest taki sam.
-
A nie wolałbyś takiego zestawu:
Dysk Crucial MX500
Masz dysk który możesz w każdej chwili wyciągnąć i wsadzić do innego sprzętu jeśli zajdzie potrzeba a do kieszeni wsadzisz różne dyski jakie będziesz chciał.
Takie kieszenie użytkujemy w pracy. Bardzo szybko do nich wsadza dysk - bez narzędzi i nic się z nimi nie dzieje :)Dysków Crucial MX500 montowałem już trochę, mamy również w pracy i jeszcze nie miałem przypadku by padł....
-
@leo Trzeba by się zorientować, w którym dysku montują najlepsze kości i kontrolery.
Mogę polecić cruciala, bo go mam długo u siebie.
O patriotach też czytałem, że niezłe.
Rozwiązanie w formie oddzielny dysk plus kieszeń zdecydowanie lepsze. -
@likaon napisał w Dysk zewnętrzny SSD:
@leo ja polecam jak zawsze crucial mx500. Drogi, sam używam 500gb i jest jako system,
Drogi? Moim zdaniem - średnia półka, patrząc na konkurentów.
Biorę więc pod uwagę, dzięki.dodatkowo naprawiałem 1 TB zielone.
Hmm, a na czym polegała naprawa tego HDD?
Serwer NAS nie wchodzi w rachubę. Potrzebny mi po prostu dysk do backupu i przenoszenia danych w trzech różnych miejscach.
-
@tom83ek napisał w Dysk zewnętrzny SSD:
A nie wolałbyś takiego zestawu:
Nie ma problemu, może być SSD wewnętrzny i obudowa. Może nawet lepiej, bo kiedyś zapewne dokupię drugi magazyn, a kieszeń wykorzystam do obu.
Dzięki za opinię. Wszystko wskazuje więc na Cruciala MX...PS. A czy mógłbyś mi wskazać pasującą dobrą, "beznarzędziową" i niedrogą kieszeń u tego samego sprzedawcy? KLIK
-
@smisnykolo napisał w Dysk zewnętrzny SSD:
@leo Trzeba by się zorientować, w którym dysku montują najlepsze kości i kontrolery.
:-) OK, ale potem bym pytał, które z tych kości i kontrolerów są najlepsze... :-D
Mogę polecić cruciala, bo go mam długo u siebie.
Dzięki.
-
@leo
Właśnie polecam Ci tą kieszeń jak wyżej Adata AED600U31-CBK
Jest to kieszeń bez narzędziowa na USB 3.0
Komputronik tej kieszeni nie posiada....Natomiast sprzedawca "morele" ma kieszeń i dysk...
KIESZEŃ
DYSKMasz SMARTA na Allegro? Najtaniej kieszeń w sklepie morele, a dysk w komputroniku... :)
-
Mam Adatę i nie narzekam. Inni dopowiedzą resztę .
-
-
@leo naprawa zielonego polegała na przeszczepie elektroniki wraz z przelutowaniem pamięci. Co jakiś czas dysk robił fikołka i znikał z systemu, biosu, zanik zasilania jakiś. Po ochłodzeniu płytki wstawał. Miałem cała płytę z takiego samego, gdzie nie kręcił się silnik (sprawdziłem przekładając ta znikającą elektronikę) i brak reakcji. Przelutowaniem tylko pamięć i dysk ożył. Sformatował się ładnie i działa z tego co wiem do dziś bo nie wrócił, służbowy był więc na bank by powrócił. SSD też idzie postawić, ale nie udało mi się jeszcze odzyskać danych z takiego. A i na pytanie, czy lokalizowałem usterkę elektroniki to nie, bo nie miałem na to czasu, zaledwie parę godzin na naprawę, uruchomienie, format, testy.
-
@likaon Rozumiem, klasyczny swap.
W przypadku mojej Toshiby nic chyba nie pomoże: po podłączeniu system nie widzi dysku, talerz się rozpędza, ale słychać tylko głośne rytmiczne stuki, z chwilą przerwy co kilkanaście uderzeń. Używałem tego dysku od kilku lat, bardzo dużo czasu spędziłem na uporządkowaniu danych właśnie na nim, nie mieszając na kompie do codziennego użytku. A gdy już miałem wszystko gotowe, chciałem z niego wszystko skopiować, jak leci, na dysk wewnętrzny. Prawie 230 GB poleciało, drugie prawie pół - ponad 200 - już nie zdążyło, bo sprzęt padł sam z siebie.
Pamiętam, że od pewnego czasu wydawał z siebie czasem piski, szczególnie podczas operacji na wielu plikach (np. jednoczesna wielokrotna zmiana nazwy kilkunastu czy kilkudziesięciu zdjęć). No, ale nie sądziłem, że padnie zupełnie w połowie ostatniej operacji...
Na szczęście prawie wszystkie pliki uda mi się zgromadzić z powrotem, bo robiłem wcześniej częściowe kopie na płytach, mam też stary uszkodzony HDD z wieloma bad sektorami, z którego wyciągnąłem właśnie ok. 2/3 zawartości (i więcej raczej nie pójdzie)... Najbardziej szkoda mi czasu na ponowne gromadzenie, walkę z uszkodzonym HDD ze starymi plikami, no i znowu trzeba wszystko posegregować i uporządkować. Ech... -
@leo a jak to kopiujesz? Przejściówkami na USB ? Takie stare dyski najlepiej wpiąć do kompa i przerzucać dane.
-
-
@leo mam podobną ale zasilacz niby ma swoje parametry i nie dają rady. W PC nie ma problemów .
-
@leo u mnie taka przejsciówka kompletnie nie zdaje egzaminu. Albo dysku nie widzi, albo połaczenie zrywa, działa dobrze tylko na 2,5 cala i 3,5 cala ata/ide. Do 3,5 cala Sata bezpośrednio na płytę, 2,5 cala przez USB 3.0 i jakoś to chodzi. Ale ja działam na płycie itx, nie na lapku.
-
@leo Ja mam dwa zestawy takie o:
I kieszeń EVO
To co jest ważne to kupić kieszeń która będzie plastikowa (mam tez metalową i strasznie mnie denerwuje) i koniecznie ma mieć kabel i złącze USB 3.0 (Albo więcej).
Dużo oferuje USB C ze słabymi transferami (bo jest USB poniżej 3). Podobnie z kablami trzeba uważać i patrzeć dokładnie w opis jaki jest transfer maksymalny i wersja USB.
-
-
Do małych dysków 2.5 całą używam tego
https://allegro.pl/oferta/ak273-kabel-adapter-usb-3-0-sata-dysku-hdd-ssd-2-5-12684821667
Dużych już nie używam nawet w PC.
-
@Jaco Ja wiele lat temu miałem wyciąganą szufladę z dużym dyskiem w środku, z szynami zamontowanymi w pececie. Był tam nawet taki mały szybkoobrotowy wiatraczek, który strasznie hałasował - dorobiłem więc wyłącznik i uruchamiałem wtedy, gdy wkładałem szufladę do blaszaka. Wadą tego rozwiązania było to, że szuflada z dyskiem przypisana była do tego jednego blaszaka, bo pasowała tylko do tych szyn - nie można było przenosić danych do innego komputera.
Potem zafundowałem sobie metalową obudowę zewnętrzną na duże dyski, z dodatkowym zasilaczem. Do dziś używam jej w pracy do bejkapów.
Potem kupiłem tego UNITEKa Y-1031, też z zasilaczem i kilkoma rodzajami złączy: KLIK . Dobrze się sprawdza z gołymi dyskami.Jak pisałem wcześniej, włożyłem uszkodzony HDD do starego peceta z Windą XP. CHKDSK przemielił go na samym starcie, stwierdził uszkodzenie wielu sektorów, naprawił indeksy i nawet przywrócił parę plików. Dziwne, bo Winda 11 składała broń w połowie diagnozowania... :-)
No i cóż, niewiele to dało. W zasadzie to samo, co skopiowałbym z dyskiem w pececie, załatwiłem Unitekiem.