Programowanie AVR - początki
-
Wątek wyciągnięty z innego topicu.
-
Programujesz micro kontrolery ? Atmega ,Tiny itp ? Pytam, bo też elektroniką pasjonuję się od dziecka , ale na anologu i kitach jabla , avt zaprzestałem . Pozdrawiam :)
-
-
-
Może polecił byś jakiś poradnik , np.film na you tube , od czego zacząć ,bo kiedyś naoglądałem się tych poradników i zrobiłem programator stk 200 stk300 kupiłem kilka sztuk Atmega 8 wszystko leży ,bo od tych poradników wszystko mi się pomieszało i się zniechęciłem :( Coś na początek .Pozdrawiam
-
@Kris
W "Elektronice Dla Wszystkich" parę lat temu był cykl artykułów - kurs AVR. Powinno się to dać znaleźć w necie, jak nie znajdziesz to daj znać. Na początek zestaw sobie prosty układ na płytce stykowej - mikrokontroler (np. ten Atmega 8), złącze do programowania (standard Atmela goldpin 2x5 pinów), parę kabelków, jakaś dioda LED z rezystorem w szereg do któregoś pinu we/wy i właściwie tyle. Zasilanie z programatora. Taktowanie wbudowanym oscylatorem RC. Piszesz prosty program do migania diodą, wgrywasz i sprawdzasz czy działa. Potem rozbudowujesz o kolejne elementy, przycisk, czujniki, wyświetlacz itp. Płytka stykowa dobra jest do takich eksperymentów. Jako programator polecam usbasp, stk200 był fajny jak jeszcze komputery miały port lpt. Teraz lepiej korzystać z usbasp, programator kosztuje tylko kilka złotych, a przy okazji z niego zasilisz układ. Do programowania proponuję WinAVR. Darmowy pakiet z kompilatorem avr-gcc. Jak będziesz miał z czymś kłopot to śmiało pisz, chętnie pomogę. -
Może polecił byś jakiś poradnik , np.film na you tube , od czego zacząć ,bo kiedyś naoglądałem się tych poradników i zrobiłem programator stk 200 stk300 kupiłem kilka sztuk Atmega 8 wszystko leży ,bo od tych poradników wszystko mi się pomieszało i się zniechęciłem :( Coś na początek .Pozdrawiam
Co prawda zeszliśmy z głównego wątku o kulonie, ale mogę Ci coś zaproponować.
Z doświadczenia polecam kupić gotową płytkę testową. Taka płytka zawiera praktycznie wszystkie komponenty potrzebne i wystarczające, aby wystartować z programowaniem bez problemów z szukaniem części i często lutowaniem na "pająka".
Obecnie chyba najlepszą propozycją jest płytka testowa (zestaw uruchomieniowy) firmy Atnel.
Od razu proponuję zacząć naukę od języka c, bo jest on najpopularniejszy i wskazany, jeżeli chcesz coś robić w przyszłości.
Programator to oczywiście, jak pisał Drzonca - usbasp.
Mam go, jak również stk200. Stk200 niestety potrzebuje portu lpt, który jest coraz mniej popularny. Usbasp jest zdecydowanie bardziej uniwersalny.
Polecam zacząć od książki Mirka Kardasia - Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania. To jest tzw. bluebook.Wszystko możesz obejrzeć i zamówić w sklepie atnel - https://sklep.atnel.pl/
Ponadto, prowadzi on swoje forum, na którym możesz zadać i otrzymać odpowiedzi na przeróżne pytania i wątpliwości.
Ja niestety parę lat temu poszedłem w kierunku języka Bascom i zestawu uruchomieniowego do książki Marcina Wiązani - Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom.
Niestety, ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie programowaniem w tym języku kilka moich projektów nigdy nie doczekało się ukończenia.
Jeżeli jednak chcesz w miarę szybko i prosto poznać procesory AVR oraz coś zaprogramować, to język bascom jest super. W połączeniu ze wspomnianą książką i dedykowanym zestawem efekty są naprawdę szybkie i wręcz zdumiewające.
W przypadku, gdy planujesz na poważniej zająć się programowaniem, to od razu, jak pisałem, polecam język c i materiały firmy Atnel.Miałem okazję kilka razy osobiście rozmawiać z Mirkiem Kardasiem kupując u niego w firmie programator oraz książki i mogę powiedzieć, że rzeczywiście jest pasjonatem.
-
@Kris napisał w Programowanie AVR - początki:
Może polecił byś jakiś poradnik , np.film na you tube , od czego zacząć
Wiesz... zajrzyj na stronę majsterkowo.pl. Jest tam sporo ciekawych pomysłów, wiele łopatologicznie opisanych - funkcjonuje też specjalny kącik elektroniczny. Może Ci się spodobać. :-)
-
No to mam od czego zacząć :) Wielkie dzięki za zainteresowanie .Kiedyś kupiłem wszystkie elementy (i czekają w woreczku strunowym) ,żeby zbudować taki oto układ https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1356885.html (nie nie jestem terrorystą ) ale chyba od migającej diody trzeba zacząć :) i zostawić w spokoju NE555 :)