Praktyczne usprawnienia w Tico


 • Admin

  Zainspirowany prośbą Sharky'ego o podzielenie się moimi pomysłami nt. praktycznych przeróbek naszych autek, prezentuję Państwu kilka zrealizowanych przeze mnie usprawnień (taki "tuning" inaczej <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" />...). Z praktyki wiem, że takie przeróbki ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z auta, sprawiając jednocześnie radość z tworzenia czegoś nowatorskiego. Osobiście czerpię sporą satysfakcję z majsterkowania w garażu (tu muszę przyznać, że chyba trafiłem na świetny, bo bezawaryjny egzemplarz tico - z poważniejszych napraw "zaliczyłem" tylko wymianę jednego łożyska w kole, a tico jest z 1998 r. i ma 105 tys. km - więc miałem więcej czasu na usprawnianie, nie musząc naprawiać <img src="/images/graemlins/diabel.gif" alt="" />).
  Liczę na to, że również inni użytkownicy pochwalą się w tym wątku swoimi pomysłami (mile widziane fotki).
  Ja wykombinowałem:

  1. Obrotomierz (opis i zdjęcia znajdziemy TU , opis sposobu na sprawdzenie używanego obrotka jest TU , zaś rozważania nad przystosowaniem obrotomierza od auta z 4-cylindrowym silnikem do auta z motorem o 3 cylindrach znajdziemy TU ; można też zapoznać się z tym "manualem": KLIK ). A moze nie wiesz, jak zdjąć wskazówkę z obrotka? Spróbuj w ten sposób: KLIK

  2. Dodatkowy 5-pozycyjny regulator pracy wycieraczek (opis jest TU ).

  3. Halogeny przeciwmgielne - nabyłem takie zwykłe, prostokątne (nie świecą najgorzej, a w razie rozbicia szybki, co się niestety zdarza przy parkowaniu, nie ma kłopotu z wymianą na nowe za przyzwoitą cenę ok. 30 zł, gdyż można je dostać w prawie każdym sklepie motoryzacyjnym). Halogeny takie powinny być umieszczone jak najniżej, bo ich zadaniem jest świecenie nie na dużą odległość na wprost, ale podświetlenie drogi i pobocza przy samej ziemi, tam, gdzie mgła jest najrzadsza lub jej nie ma (mgła zwykle unosi się kilkanaście centymetrów nad jezdnią); żaden reflektor nie prześwietli jej na wylot, można tylko potraktować ją od spodu. Takie umocowanie, jak u mnie, sprawdza się znakomicie we mgle i na zaśnieżonej jezdni, gdzie warto mieć widoczne pobocze. Montując halogeny nie trzeba wiercić otworów w zderzaku, przykręcone są bowiem do śrub mocujących zderzak (w takich wgłębieniach) za pomocą odpowiednio wygiętych wysięgników z blachy (zapewniają one duże możliwości ustawienia halogenów). Dodatkowo należy zastosować przekażnik (np. od fiata 126p), ja dałem jeszcze 2 bezpieczniki 15A (po jednym na każdą lampę) i zamontowałem wyłącznik (trochę duży, chyba od poloneza - ale ma podświetlenie diodowe, które też przerobiłem dla własnych potrzeb - gdy świeci zielono, sygnalizuje włączenie świateł krótkich, a gdy świeci pomarańczowo - oznacza włączenie halogenów, czyli po włączeniu tegoż włącznika). Wskazówki dotyczące montażu, schemat instalacji oraz odpowiednie przepisy dotyczące umiejscowienia dodatkowych świateł (tak, tak, są takie) znaleźć można w opakowaniu z halogenami. O możliwościach zamontowania i przyłączenia halogenów poczytamy TU .

  4. Opóźniacz oświetlenia wewnętrznego - w sklepie z artykułami elektronicznymi znalazłem taki zestaw do samodzielnego montażu. Kosztował kilka złotych, montaż nieskomplikowany (jeśli ktoś wie, co to lutownica <img src="/images/graemlins/smirk.gif" alt="" />). Podpiąłem go bezpośrednio do lampki nad lusterkiem wstecznym, a kostka z układem wisi sobie po prostu na kablu, w przestrzeni między podsufitką a daszkiem przeciwsłonecznym; widać ją dopiero po opuszczeniu daszka. Można regulować długość opóźnienia, po jakim zgaśnie światło po zamknięciu drzwi (u mnie to ok. 15 sekund; wystarcza na zapięcie pasów i włożenie kluczyka do stacyjki, zanim w wozie zapanują ciemności).

  5. Brzęczyki od świateł - mam 2: jeden sygnalizuje pozostawienie włączonych świateł po "zgaszeniu" silnika, a drugi przypomina o włączeniu świateł po uruchomieniu auta (okres jesienno-zimowy). Każdy z nich można wyłączyć osobnym małym wyłącznikiem (jeśli np. chcę zostawić wóz na postojówkach, a pisk brzęczyka mi przeszkadza; w drugim przypadku wyłączam brzęczyk na wiosnę, gdy nie ma obowiązku jazdy na światłach). Moją instrukcję montażu brzęczyków znajdziemy poniżej ( KLIK ), dodatkowe rady i moje fotki są w tym watku: KLIK .

  6. Alarm, immobiliser, inne zabezpieczenia antykradzieżowe oraz centralny zamek - opis tych rzeczy sobię daruję (ze zrozumiałych względów <img src="/images/graemlins/devil.gif" alt="" />), tym bardziej, że większość tych rzeczy warto montować razem z fachowcem. Wspomnę tylko o jednej innowacji: mam dodatkowy przełącznik od centralnego zamka, który po przestawieniu odcina połączenie siłownika "master" od pozostałych "slave" (tzn. podczas jazdy, ryglując lub otwierając drzwi kierowcy, zamykam lub otwieram wszystkie drzwi w pojeździe; gdy jeżdżę sam, po zaryglowaniu wszystkich drzwi przestawiam przełącznik i odryglowuję tylko drzwi kierowcy, a wszystkie inne pozostają zamknięte - tak jest bezpieczniej).

  7. Dodatkowy sygnał dźwiękowy - nasz oryginalny jest dosyć słabiutki, przez co jesteśmy czasem... ignorowani przez innych użytkowników drogi. Okazuje się, że równolegle do istniejącego klaksonu spokojnie można przyłączyć drugi (instalacja wytrzymuje). Ja założyłem polski sygnał BELMA (jeszcze od warszawy chyba). Połączone siły klaksonów sprawiają, że - w razie konieczności użycia - stajemy się doskonale "słyszalni", a niesforni rowerzyści najczęściej bez oglądania się rezygnują z jazdy asfaltem...

  8. Przerywany dżwiękowy sygnał cofania - tu nie popisałem się inwencją: kupiłem specjalną żarówkę z wbudowanym "piszczykiem" - od tej pory nie tylko ja uważam przy cofaniu <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" />, inni też zwracają uwagę (najczęściej spodziewając się ciężarówki <img src="/images/graemlins/rotfl.gif" alt="" />).

  9. Oświetlenie bagażnika - kupujemy wyłącznik (ja mam od malucha albo poloneza), dwie żarówki 5-watowe i dwie niewielkie plastykowe oprawki do nich. Ja dołożyłem jeszcze brzęczyk, bo raz czy dwa zdarzyło mi się zamknąć bagażnik bez wyłączenia oświetlenia (brzęczyk jest podłączony do żarówek i po prostu piszczy, zanim nie wyłączymy światełka). Zasilanie wziąłem z wiązki w prawym tylnym nadkolu (chyba przewód od STOPu, tam jest ciągle "+", niezależnie od pozycji kluczyka w stacyjce). Moje oprawki i brzęczyk mieszczą się bez problemu "na wcisk" w listwach przytrzymujących półkę tylną (są fotki), nie trzeba na nie wiercić otworów. Dość ważne jest odpowiednie położenie przełącznika, aby przy wyciąganiu dużych bagaży nie uruchamiać niepotrzebnie oświetlenia.

  10. Dodatkowe, trzecie światło STOP - wiecie, o co chodzi. Osobiście polecam żarówki, nie diody. Światło warto zamontować na stałe na górnej belce (pod dachem) bagażnika, a nie na półce (jak te fabryczne w młodszych modelach tico). Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, polecam ten wątek (ze zdjęciami): KLIK.

  11. Dla kierowców wożących dzieci na tylnej kanapie proponuję zakup dodatkowego lusterka, montowanego na przyssawce do przedniej szyby, obok tego oryginalnego. Dzięki niemu podczas jazdy mam tylne siedzenie pod permanentną kontrolą <img src="/images/graemlins/cfaniaczek.gif" alt="" />.

  12. Dla posiadaczy "zagazowanych" ticachoo z toroidalnym zbiornikiem gazu w miejscu koła zapasowego: okazuje się, że można koło z oryginalną oponą Kumho zmieścić "na płasko" w bagażniku (zwykle wystaje parę centymetrów i nie można zamknąć klapy). Ja wyciąłem niewielki prostokąt w blasze tylnego oparcia i kawałeczek gąbki, przez co górna krawędź koła wsuwa się nieco w oparcie i można zamknąć bagażnik. Myślę jednak, że w razie wypadku - najechania na mój tył - wożenie koła w bagażniku nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań; koło może się przesunąć do przodu, zaś jedyna przegroda między przestrzenią bagażową a kabiną to właśnie cienka blacha oparcia... Nie polecam więc tego sposobu wożenia "zapasu" tym, którzy często podróżują z kompletem osób "na pokładzie".

  13. I jeszcze jedno (niektórym się może nie podobać, ale trudno <img src="/images/graemlins/hehe_.gif" alt="" />) - wkleiłem we wgłębienia na zderzakach, na małej płaskiej powierzchni czarnych listew bocznych (mniej więcej na środku pojazdu) oraz na lusterkach odpowiednio przycięte kawałki srebrnej folii samoprzylepnej (coś a la chrom na starszych samochodach <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" />). Nie chodziło mi zbytnio o estetykę, lecz o widoczność autka na postoju - folia taka zachowuje się podobnie do świateł odblaskowych. Dzięki temu widać moje tico już z daleka <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />.

  A to w trakcie realizacji:

  *. Mam zamontowany zegarek z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (nie polecam). Na tym forum dowiedziałem się, że niemal idealnie pasuje do wgłębień na desce rozdzielczej tico analogowy zegar od forda sierry. Piękna rzecz; jestem na etapie poszukiwań.

  *. Kombinuję także, jak dołączyć napęd komputerowy CD do mojego radia - kaseciaka (bo nie chcę się go pozbywać, a chciałbym też móc posłuchać płyt). O tym, czy warto się w to bawić, poczytamy TU .

  Uff, to na razie tyle z grubszych rzeczy. Kto wytrwał do końca, zasłużył na <img src="/images/graemlins/winner.gif" alt="" /> lub co najmniej na <img src="/images/graemlins/piwo.gif" alt="" />...
  A jak Wam udało się usprawnić auto? Piszcie, proszę!

  UPDATE:
  14. Światła mijania i drogowe na przekaźnikach - skończą się kłopoty z zanikaniem świateł, skończy się czyszczenie styków w przełączniku zespolonym; poprawiła się jakość światła na starych reflektorach i żarówkach. Opis: TU.

  Pozdrawiam - a fotki poniżej:

  Najlepsze miejsce na halogeny przeciwmgielne:


 • Admin

  Przekaźnik i bezpieczniki od halogenów (po odsłonięciu - zwykle są osłonięte przed kurzem i wodą odpowiednio dobraną plastykową puszką, nakładaną dość ciasno od góry):


 • Admin

  Tu są wyłączniki brzęczyków sygnalizujących włączone światła lub potrzebę ich włączenia:


 • Admin

  Niech się stanie jasność... w bagażniku:


 • Admin

  Jasność z drugiej strony bagażnika:


 • Admin

  Jasność - z bliska:


 • Użytkownik archiwalny

  Niech się stanie jasność... w bagażniku:

  Ja to bym podpiął do czujnika otwartych drzwi. Otwierasz bagażnik - światło samo się zapala. Minusem jest jednak to, że przy standardowym połączeniu czujników światło zapali się przy otwarciu dowolnych drzwi - niekoniecznie bagażnika


 • Użytkownik archiwalny

  5. Brzęczyki od świateł - mam 2: jeden sygnalizuje
  pozostawienie włączonych świateł po "zgaszeniu"
  silnika, a drugi przypomina o włączeniu świateł po
  uruchomieniu auta (okres jesienno-zimowy). Każdy z
  nich można wyłączyć osobnym małym wyłącznikiem
  (jeśli np. chcę zostawić wóz na postojówkach, a
  pisk brzęczyka mi przeszkadza; w drugim przypadku
  wyłączam brzęczyk na wiosnę, gdy nie ma obowiązku
  jazdy na światłach).

  A jak działa dokładnie ten Twój brzęczyk? Brzęczy gdy masz otwarte drzwi i dodatkowo wyłączony zapłon? Czy tylko gdy masz wyłączony zapłon?
  Jeśli to pierwsze to napisz proszę jak go wpiąłeś.
  Mój brzęczyk działa gdy mam zapalone światła i są otwarte któreś drzwi (niezależnie od zapłonu) - to trochę wkurza - szczególnie gdy ktoś otwiera inne drzwi niż od kierowcy.


 • Użytkownik archiwalny

  Wiadomość skasowana przez leo • Zainspirowany prośbą Sharky'ego o podzielenie się moimi pomysłami nt. praktycznych przeróbek naszych autek,
  prezentuję Państwu kilka zrealizowanych przeze mnie usprawnień (taki "tuning" inaczej ...).

  Dzięki za spełnienie mojej prośby <img src="/images/graemlins/uklon.gif" alt="" /> <img src="/images/graemlins/waytogo.gif" alt="" />

  Z praktyki wiem,
  że takie przeróbki ułatwiają i uprzyjemniają korzystanie z auta, sprawiając jednocześnie radość z tworzenia
  czegoś nowatorskiego.

  Dobrze napisane, praktyczność nade wszystko <img src="/images/graemlins/yay.gif" alt="" />

  Liczę na to, że również inni użytkownicy pochwalą się w tym wątku swoimi pomysłami (mile widziane fotki).

  Trochę pomysłów mam, ale z czasem gorzej <img src="/images/graemlins/oslabiony.gif" alt="" />

  Ja wykombinowałem:

  1. Obrotomierz (opis i zdjęcia znajdziemy TU ).

  Dobra sprawa i zarazem bardzo praktyczna.

  2. Dodatkowy 5-pozycyjny regulator pracy wycieraczek (opis jest TU ).

  To się zawsze przydaje, też myślę nad usprawnieniem wycieraczek i spryskiwaczy.

  3. Halogeny przeciwmgielne - nabyłem takie zwykłe, prostokątne

  Rzecz szczególnie przydatna przy jazdach na trasach w terenach zalesionych, choć nie tylko. Posiadam takie halogeny w Astrze i korzystałem z nich może z 5 razy <img src="/images/graemlins/bzik.gif" alt="" /> (jeżdżę głównie po mieście).

  4. Opóźniacz oświetlenia wewnętrznego - w sklepie z artykułami elektronicznymi znalazłem taki zestaw do
  samodzielnego montażu.

  Fajna sprawa szczególnie w ciemnościach - łatwiej kluczykiem trafić oraz wykonać inne prace przygotowawcze, np. zapiąć pasy, włożyć panel do radia .....

  5. Brzęczyki od świateł - mam 2: jeden sygnalizuje pozostawienie włączonych świateł po "zgaszeniu" silnika, a drugi
  przypomina o włączeniu świateł po uruchomieniu auta (okres jesienno-zimowy). ...

  Praktyczne usprawnienie. Nie myślałeś o włączniku, który by zapewniał automatyczne załączanie świateł po uruchomieniu silnika. Mam brzęczyk sygnalizujący włączenie świateł przy otwartych drzwiach, nie potrzeba do tego dodatkowego przełącznika.

  6. Alarm, immobiliser, inne zabezpieczenia antykradzieżowe oraz centralny zamek - opis tych rzeczy sobię daruję ....

  To się zawsze przydaje <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />
  U mnie posiadam immobiliser i myślę nad dodatkowym zabezpieczeniem. Mam pomysł, aby zamiast odcinać wybrany obwód raczej coś dodatkowego do nich dołączyć <img src="/images/graemlins/bzik.gif" alt="" /> Centralny zamek mam - montowałem samodzielnie i nawet napisałem poradę na ten temat.

  7. Dodatkowy sygnał dźwiękowy - nasz oryginalny jest dosyć słabiutki, przez co jesteśmy czasem... ignorowani

  Właśnie też nad tym myślę, bo ten oryginalny wydaje raczej śmieszne dźwięki <img src="/images/graemlins/oslabiony.gif" alt="" />

  8. Przerywany dżwiękowy sygnał cofania - tu nie popisałem się inwencją: kupiłem specjalną żarówkę z wbudowanym
  "piszczykiem"

  ..... a wiesz, że montaż takich sygnalizatorów w samochodach osobowych jest niezgodny z prawem RD <img src="/images/graemlins/jezor.gif" alt="" />
  Generalnie pomysł dobry, ale chyba nie będę tego robił u siebie i to nie tylko, że usprawnienie jest nielegalne, ale nie chcę ludziom ciągle "pipkać", gdy tylko parkuję pod blokiem.

  9. Oświetlenie bagażnika - kupujemy wyłącznik (ja mam od malucha albo poloneza), dwie żarówki 5-watowe i dwie
  niewielkie plastykowe oprawki do nich.

  I to kolejna praktyczna przeróbka - rzeczywiście w Tico brakuje takiego oświetlenia, szczególnie w ciemnościach ciężko coś zobaczyć mimo małych wymiarów bagażnika.

  10. Dodatkowe, trzecie światło STOP - wiecie, o co chodzi.

  Tą lampę naprawdę warto mieć w aucie. Niestety w Tico, w jednym kloszu są żarówki świateł mijania i hamulca, więc różnica w intensywności świecenia, szczególnie w jasny dzień jest naprawdę niewielka. Popieram pomysł montowania pod górną belką. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie linijki diodowej w spojlerze, jeżeli ktoś takowy posiada.

  11. Dla kierowców wożących dzieci na tylnej kanapie proponuję zakup dodatkowego lusterka, montowanego na przyssawce

  Też dobry pomysł, choć mój maluch jest spokojny w samochodzie i nie wymaga ciągłej kontroli.

  12. Dla posiadaczy "zagazowanych" ticachoo z toroidalnym zbiornikiem gazu w miejscu koła zapasowego: okazuje się, że
  można koło z oryginalną oponą Kumho zmieścić "na płasko" w bagażniku

  Widziałem kiedyś tą przeróbkę. Nawet była fotka. Jeżeli tylko za kołem nie siedzi pasażer, to uważam, że można nawet całkiem bezpiecznie podróżować. Koło zapasowe sporadycznie, ale jednak jest potrzebne.

  13. I jeszcze jedno (niektórym się może nie podobać, ale trudno ) - wkleiłem we wgłębienia na zderzakach, na małej
  płaskiej powierzchni czarnych listew bocznych (mniej więcej na środku pojazdu) oraz na lusterkach odpowiednio
  przycięte kawałki srebrnej folii samoprzylepnej (coś a la chrom na starszych samochodach ).

  Jeżeli tylko taka przeróbka poprawia bezpieczeństwo, a jednocześnie nie szpeci auta, to wszystko OK.

  A to w trakcie realizacji:

  14. Mam zamontowany zegarek z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (nie polecam). Na tym forum dowiedziałem się, że
  niemal idealnie pasuje do wgłębień na desce rozdzielczej tico analogowy zegar od forda sierry. Piękna rzecz;
  jestem na etapie poszukiwań.

  Też mam taki zegarek LCD i nawet sprawdza się, są duże i dobrze widoczne cyfry. Minusem jest brak podświetlania, ale w ciemnościach rzadko podróżuję <img src="/images/graemlins/bzik.gif" alt="" />
  Mam pomysł na adoptowanie innego zegarka z Opla - pokazuje godzinę, datę i temperaturę <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  15. Kombinuję także, jak dołączyć napęd komputerowy CD do mojego radia - kaseciaka (bo nie chcę się go pozbywać, a
  chciałbym też móc posłuchać płyt).

  Ponoć nie jest to wielki problem, trzeba jedynie zamontować odpowiednią przejściówkę ze stabilizatorem na 5V.
  Osobiście w Tico nie mam radia i nie zamierzam go montować <img src="/images/graemlins/szok.gif" alt="" /> <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  Uff, to na razie tyle z grubszych rzeczy.

  Gratuluję pomysłów i ich realizacji. Takie przeróbki na pewno pomagają w codziennym użytkowaniu samochodu i uważam, że bardziej sprawdzają się od brewek na reflektorach <img src="/images/graemlins/hehe_.gif" alt="" />

  A jak Wam udało się usprawnić auto? Piszcie, proszę!

  Na razie niewiele zrobiłem. Skupiłem się bardziej na bezawaryjności samochodu. Dlatego też kompleksowo wymieniłem wszystkie elementy mocowania przedniego zawieszenia, wymieniłem tarcze hamulcowe, dwa razy przegub zewnętrzny, dokładnie wyregulowałem hamulce, wymieniłem wszystkie płyny i filtry (nie wymieniłem jedynie oleju w skrzyni biegów). Dodatkowo wymieniłem tylne amortyzatory i pasek rozrządu. Z praktycznych przeróbek to zmodyfikowałem tablicę wskaźników zmieniając podświetlenie i dodając kilka kontrolek, zamontowałem sygnalizację rezerwy paliwa, tylne trzecie światło STOP i centralny zamek.
  Wstępnie planuję zamontowanie cyfrowego licznika prędkości, wspomnianego zegara z Opla, modyfikację pracy wycieraczek i spryskiwaczy, zabezpieczenie antykradzieżowe i oświetlenie bagażnika. Jeżeli wpadnie mi w ręce mały obrotomierz, to spróbuję go przystosować do pracy w Tico.

  Pozdrawiam - a fotki poniżej:

  Dzięki za obszerny opis z fotkami. Z wielką ciekawością to wszystko czytałem i powiem, że jestem pod wrażeniem.

  GRATULUJĘ <img src="/images/graemlins/winner.gif" alt="" /> <img src="/images/graemlins/uklon.gif" alt="" /> <img src="/images/graemlins/waytogo.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  A jak Wam udało się usprawnić auto? Piszcie, proszę!

  Ja dorobiłem oświetlenie schowka. Wystarczyła zwykła malutka 1W żarówka (taka jak np. w kontrolce ogrzewania tylnej szyby lub innych). Wyłącznik ręczny w ściance schowka. Bardzo przydatna sprawa!

  Oprócz immobilisera w alarmie mam też swój własny, o którym też więcej niestety nie napiszę.

  Podobnie jak Sharky zrobiłem sobie 3 dodatkowe kontrolki przy zegarach - pozycyjne, przeciwmgłowe i ogrzewanie tylnej szyby. Dla mnie przydatne, bo stadardowe kontrolki tych 2 ostatnich urządzeń są skutecznie zasłaniane przełącznikiem migaczy

  Dorobiłem sobie kieszeń w drzwiach pasażera (identyczną jak u kierowcy).

  Pod popielniczką zamontowałem półeczkę... hhiihi - skorzystałem z tej wyciętej z miejsca na radio. Okleiłem ją czarną folią i może super śliczna nie jest ale praktyczna tak.

  Brzęczyk zapalonych świateł - działa po otwarciu (niestety dowolnych łącznie z bagażnikiem) drzwi przy zapalonych światłach.

  Głośniki 13cm w tylnej półce oraz głośniki 10cm w przednich drzwiach - zamontowane bez dodatkowych paneli, itp. - po prostu wpuszczone w "naturalne" otwory w drzwiach <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />
  W standardowych miejscach głośników nie mam - za to w miejscu prawego mieści mi się wyjmowany od spodu pojemnik z kilkoma przydatnymi narzędziami <img src="/images/graemlins/hehe_.gif" alt="" />

  No nie wiem co poza tym...

  W najbliższych planach dodatkowy przycisk, który po naciśnięciu włącza 1x cykl pracy wycieraczek przednich.
  Chciałbym również zrobić coś z przednim spryskiwaczem, bo mam przy większych prędkościach notoryczny problem z namaczaniem dolnej lewej części szyby. Może zwężenie dyszy pomoże i strumień będzie mocniejszy?


 • Użytkownik archiwalny

  Wiadomość skasowana przez leo


 • Użytkownik archiwalny

  Aha - no i założyłem sobie żarówki Tungsram Megalight +60% - żadne tam wielkie usprawnienie ale światełka lepiej świecą.

  EDIT moderatora: o pomyśle założenia innych / mocniejszych żarówek reflektorów głównych poczytamy tu: KLIK .


 • Użytkownik archiwalny

  Jasność z drugiej strony bagażnika:

  Witam
  Bardzo piękne jest to zamocowanie apteczki <img src="/images/graemlins/bravo.gif" alt="" />. Czy możesz zdradzić tajemnice swojego patentu?


 • Użytkownik archiwalny

  14. Mam zamontowany zegarek z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (nie polecam). Na tym forum
  dowiedziałem się, że niemal idealnie pasuje do wgłębień na desce rozdzielczej tico
  analogowy zegar od forda sierry. Piękna rzecz; jestem na etapie poszukiwań.

  ja niedawno zamontowałem taki zegarek i szczerze mówiąc spodziewałem się trochę lepszego efektu, moim zdaniem, jest odrobinę za wąski i po założeniu pozostają luki po bokach tak około 3mm, ale da się z tym żyć, natomiast w samym zegarku zmieniłem oświetlenie, ponieważ dostał mi się element bez oryginalnej żarówki włożyłem zamiast niej białą diodę i to z kolei mi się podoba:))

  15. Kombinuję także, jak dołączyć napęd komputerowy CD do mojego radia - kaseciaka (bo nie chcę
  się go pozbywać, a chciałbym też móc posłuchać płyt).

  kiedyś na allegro widziałem aukcję z opisem jak zaadaptować komputerowy CD rom do samochodu jak poszukasz na pewno znajdziesz, koszty e-booka są zapewne bardzo niskie więc da się zainwestować

  pozdrawiam
  Irek

  p.s.
  niektóre z Twoich usprawnień są naprawdę fajne, żałuję że nie mam ani czasu ani warunków żeby móc się poważniej zająć takimi pracami,


 • Admin

  Dzięki za spełnienie mojej prośby

  <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" />

  Praktyczne usprawnienie. Nie myślałeś o włączniku, który
  by zapewniał automatyczne załączanie świateł po
  uruchomieniu silnika. Mam brzęczyk sygnalizujący
  włączenie świateł przy otwartych drzwiach, nie
  potrzeba do tego dodatkowego przełącznika.

  Owszem, myślałem o automatycznym załączaniu świateł (w końcu to tylko kwestia przełożenia jednego przewodu - tylko trzeba dojść, którego <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" />), ale zdecydowałem się na takie rozwiązanie - jestem zwolennikiem całkowicie "manualnego sterowania" światłami. Po prostu - jeśli jestem w takiej sytuacji, że mi przeszkadza piszczenie, a chcę mieć włączone światła np. na postoju, to po prostu sięgam ręką pod kierownicę i wyłączam. Na lato (albo w zimie, gdy chcę np. uruchomić silnik i nie włączać świateł) mogę wyłączyć drugi brzęczyk - wtedy nie piszczy podczas pracy silnika i wyłączonych światłach. Full control - a przełączniki są bardzo tanie, łatwo je zamontować, nie przeszkadzają i dają pełną swobodę konfiguracji brzęczenia jednym ruchem ręki... Jeździłem samochodem znajomego, który przypominał o światłach po otwarciu drzwi - i przyznaję, że za każdy razem, przy wysiadaniu, byłem zaskakiwany, zastanawiając się przez chwilkę, o co chodzi <img src="/images/graemlins/blush.gif" alt="" />... Osobiście polubiłem moje rozwiązanie - kwestia przyzwyczajenia? <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" />

  ..... a wiesz, że montaż takich sygnalizatorów w
  samochodach osobowych jest niezgodny z prawem RD

  <img src="/images/graemlins/shocked.gif" alt="" /> O, nie wiedziałem... Więc tylko ciężarówki mogą "pipkać"?

  Gratuluję pomysłów i ich realizacji. Takie przeróbki na
  pewno pomagają w codziennym użytkowaniu samochodu i
  uważam, że bardziej sprawdzają się od brewek na
  reflektorach

  <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" /> Też tak myślę <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  Na razie niewiele zrobiłem. Skupiłem się bardziej na
  bezawaryjności samochodu. Dlatego też kompleksowo
  wymieniłem wszystkie elementy mocowania przedniego
  ---------------ciach----------------------------------------
  trzecie światło STOP i centralny zamek.

  Ooo, to troszkę popracowałeś... Na pewno się opłaciło. Zazdroszczę konsekwencji <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  GRATULUJĘ

  Jeszcze raz DZIĘKI <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />


 • Admin

  Podobnie jak Sharky zrobiłem sobie 3 dodatkowe kontrolki
  przy zegarach - pozycyjne, przeciwmgłowe i
  ogrzewanie tylnej szyby. Dla mnie przydatne, bo
  stadardowe kontrolki tych 2 ostatnich urządzeń są
  skutecznie zasłaniane przełącznikiem migaczy

  Kontrolki przy zegarach są OK, ja bałem się trochę wyciągania zegarów (a może mi się jeszcze nie chciało? <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" />). Chcę jednak nadmienić, że te 3 wyłączniki, o których piszesz, dają się łatwo wyciągnąć z deski i można dowolnie zamienić je miejscami (oraz przekręcić "do góry nogami"); długość kabli też na to pozwala. Ja tak właśnie zrobiłem i teraz wszystkie podświetlane elementy tych przełączników są widoczne z mojej pozycji, a to, co nie świeci, jest zasłonięte dźwignią kierunkowskazów. <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  Dorobiłem sobie kieszeń w drzwiach pasażera (identyczną
  jak u kierowcy).

  A skąd wziąłeś dodatkową kieszeń? Samoróbka, dokupiłeś drugą, oryginalną czy pochodzi z innego auta?


 • Użytkownik archiwalny

  Kontrolki przy zegarach są OK, ja bałem się trochę
  wyciągania zegarów (a może mi się jeszcze nie
  chciało? ).

  W sumie samych zegarów nie trzeba wyciągać - jedynie ten plastikowy czarny panel z otworami na liczniki i kontrolki.

  Chcę jednak nadmienić, że te 3
  wyłączniki, o których piszesz, dają się łatwo
  wyciągnąć z deski i można dowolnie zamienić je
  miejscami (oraz przekręcić "do góry nogami");
  długość kabli też na to pozwala. Ja tak właśnie
  zrobiłem i teraz wszystkie podświetlane elementy
  tych przełączników są widoczne z mojej pozycji, a
  to, co nie świeci, jest zasłonięte dźwignią
  kierunkowskazów.

  A ja mam może nietypowe wymiary i jakbym tego nie ustawił to i tak niewiele widze
  ...a tak mam wszystko na oku - pomarańczowo na czarnym (czarno na białym bym powiedział ale bym skłamał <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> )

  A skąd wziąłeś dodatkową kieszeń? Samoróbka, dokupiłeś
  drugą, oryginalną czy pochodzi z innego auta?

  Kupiłem po prostu jakąś używaną za 10zł.


 • Admin

  Oświetlenia w bagażniku osobiście zazdroszczę ale
  jeszcze bardziej to............
  porządku

  <img src="/images/graemlins/biglaugh_.gif" alt="" /> Ten bagażnik jest tak mały (dodatkowo zmniejsza się po włożeniu koła), że nie ma tam już miejsca na nieporządek... <img src="/images/graemlins/rotfl.gif" alt="" />

  Żartuję, nie jest wcale tak tragicznie. Ja osobiście wożę multum rzeczy mniej lub bardziej przydatnych (sporo narzędzi, trójkąt, jakieś druty, kable, taśmy, smary, linkę holowniczą, łyżkę do opon, szmatki, rękawiczki, lewarek, deseczkę pod lewarek, ciśnieniomierz, saperkę, siekierkę, żarówki, pudełko ze śrubami, gwoździami i opaskami, lampę awaryjną, zapasowe świece zapłonowe, zapasową linkę sprzęgła i gazu, parasol... to nie wszystko, tyle zdołałem sobie przypomnieć teraz, przed kompem, w domu). Możecie się śmiać, ale jak to sobie jeździ, to jakoś nie ma potrzeby awaryjnego użycia <img src="/images/graemlins/hehe_.gif" alt="" />... Chociaż nie, saperka i siekierka przydały się parokrotnie przy niespodziewanych imprezach w plenerze.
  Najśmieszniejsze jest to, że wszystko, co wypisałem na górze, nie wala się po samochodzie, ale mieści się obok zbiornika z gazem (w miejscu koła zapasowego) i pod tylną kanapą (tam się sporo da wsunąć, są nawet jakby przygotowane w tym celu cylindryczne wycięcia w gąbce siedziska, po obu stronach auta -kto wyjmował kanapę, ten widział - wsadzasz tam np. świece, taśmę izolacyjną, mały zwój drutu, zostaje jeszcze sporo miejsca - a siedzący na tym nawet nie czuje i nie wie, na czym siedzi <img src="/images/graemlins/biglaugh_.gif" alt="" />).
  Pozdrawiam Niedżwiadka


 • Admin

  Witam
  Bardzo piękne jest to zamocowanie apteczki . Czy możesz
  zdradzić tajemnice swojego patentu?

  Proszę nie szydzić! <img src="/images/graemlins/tuk.gif" alt="" />
  W apteczce są m.in. buteleczki z płynami (nie powiem, jakimi <img src="/images/graemlins/lizulizu.gif" alt="" />), więc wskazane jest, aby znajdowała się ona w jednej pozycji (korki butelek są wtedy na górze, nic się nie wylewa), a poza tym apteczka nie przeszkadza przy wkładaniu czegokolwiek, nie wala się po cały bagażniku i zawsze wiem, gdzie się znajduje. Zwykły pasek gumowy (ucięty kawałek uszczelki od... pralki) załatwia sprawę.


Log in to reply