Czy som na sali elektrycy/elektronicy?
-
Zaporowo tzn. anoda
do "+" a katoda do "-"?Tak to jest w kierunku przewodzenia. Zaporowo jest odwrotnie (katoda, ta końcówka z paskiem, do plusa).
Są różne ich rodzaje czy wystarczy powiedziec dioda przeciwprzepięciowa w
elektronicznym?Nie ma symbolu na obudowie? Obstawiam 1N4007 albo coś podobnego. Spotkajmy się jak będziesz w Rzeszowie to Ci dam, albo mogę wysłać listem.
-
Tak to jest w
kierunku przewodzenia. Zaporowo jest odwrotnie (katoda, ta końcówka z paskiem, do
plusa).Dzięki.
Nie pamiętam jak to było zamontowane w tej kostceNie ma symbolu na
obudowie? Obstawiam 1N4007 albo coś podobnego. Spotkajmy się jak będziesz w
Rzeszowie to Ci dam, albo mogę wysłać listem.Musiałbym poszukać lupy,aby odczytać symbol(to cudeńko ma wielkość główki zapałki )
Przy okazji spota -
Musiałbym poszukać
lupy,aby odczytać symbol(to cudeńko ma wielkość główki zapałki )To nie 1N4007, ta jest sporo większa. Odczytaj symbol, zobaczymy co to za cudo. Z mojego doświadczenia ważniejsze niż lupa jest dobre oświetlenie, np. halogen.
-
Som.
Nie piszem bo większość napisana.
Możesz kupić BY255 - powinna być ok.
Ale! Jeżeli te styki mają sterować silnikiem od szyb to możliwe, ze że nie da się tego podłączyć według zamysłu producenta podstawek.
W przypadku lusterek możesz sobie darować na 100%.
Jeśli chodzi o szyby to tak naprawdę też możesz olać, najwyżej trochę szybciej wypalą się styki przekaźników - przecież fabrycznie były same przełączniki, a do tego nie było diod zabezpieczających.Pokaż schemat, to powiem Ci czy masz diodę olać czy nie olać.
-
-
Dlaczego dioda podłączona równolegle do cewki przekaźnika, a nie do styków, ma wpływać na wypalanie się (lub nie) tychże styków?
-
Dlaczego dioda
podłączona równolegle do cewki przekaźnika, a nie do styków, ma wpływać na wypalanie
się (lub nie) tychże styków?Łojesu. A ja ciągle miałem przed oczami diodę przy silniku. Nieważne
W tym miejscu to jak dla mnie ta dioda potrzebna nie jest.
-
To jeszcze o jedną rzecz zapytam
Zapewne banał,ale to nie moja branża i się zbytnio nie znam.Mianowicie użyłem diody zielonej 12V do podświetlenia przycisków szyb.Rezystor 910 Ohm to za mało(mocno daje po oczach w nocy) , jaki powinienem dobrać,aby ją "ściemnić" -
Zależy jak bardzo chcesz ściemnić. Najprościej weź potencjometr, tak między 1 a 2 kOhm, połącz środkowe wyprowadzenie z którymkolwiek skrajnym i wstaw szeregowo po rezystorze i diodzie. Kręcąc suwakiem ustawisz sobie dokładnie pożądaną jasność diody. Potem możesz zmierzyć opór aby zastąpić całość rezystorem, albo zostawić tak jak jest.
-
Obejdzie się bez tego czy nie?
Przy załączeniu mechanicznym, np. przyciskiem ta dioda nie musi być.
Przy sterowaniu elektronicznym bezwzględnie musi być zastosowana, bo zapobiega "cofaniu" się wysokiego napięcia w kierunku elementu sterującego, np. tranzystora.