Woda leci do wnętrza Tikacza


 • Użytkownik archiwalny

  Witajcie !!!
  Ostatnio sporo padało przez dłuższy czas.
  Spotkała mnie więc niespodzianka. Wsiadam do Tico a tam woda na podłodze.
  Po zdjęciu dywanika było mokro na podłodze. Najpierw ciekło z strony pasażera, a teraz od kierowcy też.
  Przed zakładaniem CZ nic nie ciekło, dopiero po założeniu CZ cieknie.
  Czy to może być przez to że nie dałem przewodów w peszlach ?
  Gdzie mogę kupić peszle do Tico ?
  P.S.
  Woda kapała z obudowy głośnika w okolicach śrubki mocującej deskę do blachy.


 • Użytkownik archiwalny

  Woda kapała z obudowy głośnika w okolicach śrubki mocującej deskę do blachy.

  Tak jakby przez antenę przeciekało. Zdejmij ten czarny plastik przy antenie i sprawdź, tam lubi włazić rdza, a że plastik zakrywa, to jej nie widać.


 • Użytkownik archiwalny

  Witajcie !!!
  Ostatnio sporo padało przez dłuższy czas.
  Spotkała mnie więc niespodzianka. Wsiadam do Tico a tam woda na podłodze.
  Po zdjęciu dywanika było mokro na podłodze. Najpierw ciekło z strony pasażera, a teraz od
  kierowcy też.
  Przed zakładaniem CZ nic nie ciekło, dopiero po założeniu CZ cieknie.
  Czy to może być przez to że nie dałem przewodów w peszlach ?
  Gdzie mogę kupić peszle do Tico ?
  P.S.
  Woda kapała z obudowy głośnika w okolicach śrubki mocującej deskę do blachy.
  Folie pod tapicerą masz całą?Doklejoną na dole drzwi?Ja właśnie tam znalazłem przeciek.


 • Użytkownik archiwalny

  Antenę wyciągałem ostatnio więc to też może być przyczyna. Tym bardziej, że ktoś silikonem smarował to miejsce a ja założyłem nieoryginalną antenę bo stara była złamana.
  Czy w miejscu wejścia anteny w plastik jest też jakieś uszczelnienie ?
  Chciałbym dodać że mocniej cieknie ze strony pasażera.
  Folia na drzwiach jest cała i zdrowa. • Chciałbym dodać że mocniej cieknie ze strony pasażera.

  Folia na drzwiach jest cała i zdrowa.

  Poszukaj na forum, bo chyba wczesniej o tym bylo. Ale kazdy przypadek jest inny, wiec najlepiej by bylo jak jedna osoba leje wezem po samochodzie a ty siedzisz w srodku i obserwujesz. Slyszalem, ze w tico czesto woda dostaje sie tez przez lusterka. Ja ostatnio u siebie zauwazylem, ze woda wali przez uszczelke drzwi pasazera z przodu <img src="/images/graemlins/sciana.gif" alt="" /> i to na dole. Na szczescie mam gumowe dywaniki i od razu to widze. Jest wiele czynnikow, krore wplywaja na te przecieki - np samochod byl robiony przez blacharza i drzwi sa krzywe, zle ustawione (nierowno) na srubach - mozna je regulowac na zawiasach i zamkach bo moze nie przylegaja dobrze do uszczelek, same uszczelki tez moga byc do wymiany. Moze masz zle przyklejone folie fabryczne pod tapicerka <img src="/images/graemlins/cfaniaczek.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  Woda kapała z obudowy głośnika w okolicach śrubki mocującej deskę do blachy.

  U mnie kapało tak samo, przeciekała szyba. Musiałem wklejać ponownie.


 • Użytkownik archiwalny

  U mnie szyba też ciekła, u góry. Na razie pokryłem silikonem od wewnątrz i nie cieknie.
  Jaki jest koszt wklejenia szyby ?
  Folia na drzwiach jest w porządku.
  Ponawiam swoje pytanie co do peszli na przewody. Chcę dodać, że przed zakładaniem centralnego zamka NIC NIE PRZECIEKAŁO. • Ponawiam swoje pytanie co do peszli na przewody. Chcę dodać, że przed zakładaniem centralnego
  zamka NIC NIE PRZECIEKAŁO.

  A ktoredy pusciles przewody od centralnego? Chodzi mi o miejsce ich wejscia do samochodu z drzwi.


 • Admin

  Ponawiam swoje pytanie co do peszli na przewody. Chcę dodać, że przed
  zakładaniem centralnego zamka NIC NIE PRZECIEKAŁO.

  Ja mam założone gumowe, karbowane rurki przejściowe, które ochraniają kable przed przetarciem i jednocześnie uszczelniają drzwi i wnętrze auta. Rurki te dołożone były do zestawu uniwersalnego CZ.
  Jeżeli w Twoim zestawie takich rurek nie było, pozostaje Ci dopasowanie czegoś innego w tej podobie lub poszukanie ich np. w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi albo elektronicznymi, gdzie sprzedają zestawy i poszczególne elementy zestawów CZ. <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" />
  Chcesz zdjęcie, jak to u mnie wygląda? • Chcesz zdjęcie, jak to u mnie wygląda?

  Ja bym poprosil <img src="/images/graemlins/uklon.gif" alt="" /> wlasnie zainstalowalem u siebie nowy centralny zamek, ale ze samochod rozebrany z powodu prac blacharsko-lakierniczych, temat prowadzenia kabli jest otwarty <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />


 • Admin

  Ja bym poprosil wlasnie zainstalowalem u siebie nowy centralny zamek, ale
  ze samochod rozebrany z powodu prac blacharsko-lakierniczych, temat
  prowadzenia kabli jest otwarty

  Tak wygląda ta rurka - na zdjęciu jest przecięta na pół, bo na drzwi przednie nie trzeba długiej, połowa wystarczy; do drzwi tylnych potrzebujemy całej:

  Drzwi przednie, już uzbrojone:

  Guma wchodzi w otwory w blachach, uszczelniając skutecznie przed przedostawaniem się wody.

  Więcej zdjęć jest na stronie klubowej w mojej poradzie nt. elektrycznych lusterek; jest też porada Sharky'ego, jak zakładać CZ - ale nie pamiętam, jak Sharky rozwiązał sprawę przeprowadzenia kabli; jeśli jesteś klubowiczem, możesz sprawdzić w części dostępnej dla członków KT. • Tak wygląda ta rurka - na zdjęciu jest przecięta na pół, bo na drzwi przednie nie trzeba
  długiej, połowa wystarczy;

  Dzieki za foto. Nie wiem tylko jak przepchnac przez nia kostki <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" /> a kabli nie chce ciac. Gdzie mozna kupic takie rurki?


 • Admin

  Dzieki za foto. Nie wiem tylko jak przepchnac przez nia kostki a kabli nie
  chce ciac. Gdzie mozna kupic takie rurki?

  Kostek nie przepchniesz. Można wyjąć złączki (piny) z kostek i przepchnąć, albo ciąć kable i lutować.
  Gdzie kupić? Nie wiem, ale na początek pytałbym w sklepie elektronicznym na Miłej. Tam mają różne fajne szpeje, być może i te rurki.
  Ja, jak pisałem, miałem je już w zestawie z CZ.


 • Użytkownik archiwalny

  Przewody są puszczone oryginalnymi otworami. W drzwiach przez ten zaślepiony taśmą, a w słupku był chyba zakryty plastikową zaślepką. Wydaje mi się że to jest powód wpadania do wnętrza wody.
  Gdyby tak szło dorwać oryginalne węże od Tico, to byłoby coś.


 • Admin

  Przewody są puszczone oryginalnymi otworami. W drzwiach przez ten zaślepiony
  taśmą, a w słupku był chyba zakryty plastikową zaślepką.

  Raczej odwrotnie - plastikowa zaślepka jest w drzwiach (przynajmniej przednich), otwory w słupkach były zaklejone okrągłym kawałkiem taśmy.

  Wydaje mi się
  że to jest powód wpadania do wnętrza wody.

  Niewykluczone. Po niezabezpieczonych osłoną kablach woda może po każdym deszczu i myciu auta ściekać do wnętrza drzwi, bo kable te "idą" nieco w dół w kierunku właśnie drzwi. Kwestia fabrycznego umiejscowienia otworów: ten w drzwiach jest niżej w stosunku do tego w słupku. Gdyby było odwrotnie, zapewne wciąż byłoby mokro w kabinie auta.
  Ja zleciłem montaż CZ w 2001 r. (chyba) prywatnemu monterowi. Nie zakładałem sam, bo stan zdrowotny akurat wtedy mi na to nie pozwalał, poza tym nie miałem z CZ nigdy do czynienia, a porada Sharky'ego odnośnie montażu jeszcze nie istniała. Elektryk zabezpieczył gumkami przewody idące do drzwi tylnych, lecz nie dał osłonek przy drzwiach przednich - po prostu przedziurawił taśmę w słupku i plastikową zaślepkę w drzwiach, puszczając przez nie przewody od CZ, zawijając je jedynie taśmą izolacyjną w jedną wiązkę. Efekt był taki, że pozostały dziury w zaślepce drzwi, po których mogła spokojnie wpływać woda. Przez długi czas nie zwracałem na to specjalnej uwagi - wnętrze drzwi było zabezpieczone antykorozyjnie (od nowości), a poza tym przecież u dołu płata drzwi są otwory umożliwiające wypływanie wody. To jednak nie pomogło. Dziś, mimo corocznych samodzielnych poprawek lakierniczych, czeka mnie wizyta u blacharza i jego interwencja - doły drzwi są już mocno zjedzone przez rdzę. Co ciekawe: tylne drzwi trzymają się nieźle, ale przednie lewe i prawe są do gruntownej naprawy. Tak sobie więc pomyślałem, że prawdopodobnie brak tych osłonek walnie przyczynił się do rozwoju korozji w drzwiach przednich...
  Montując w zimie elektryczne lusterka poprawiłem ten stan rzeczy, montując osłonki kabli także na przodzie, przy czym wystarczyło jedną gumę (która pozostała w oryginalnym pudełku po CZ) przeciąć na pół, przeciągnąć kable i wcisnąć w otwory w słupku i drzwiach. Mam nadzieję, że po naprawie blacharsko-lakierniczej zahamuje się rozwój korozji.

  Gdyby tak szło dorwać oryginalne węże od Tico, to byłoby coś.

  Nie muszą być wcale oryginalne... Ważne, aby pierwszy i ostatni karb na gumce pasował ściśle do otworów w blasze. Jeśli guma będzie mocno przylegać, nie przepuści wody.
  Tyle, że trzeba taką osłonkę gdzieś dokupić albo zaadaptować od czegoś innego.
  Przejrzałem na Allegro kilka ofert zestawów CZ, ale w żadnym z nich nie widziałem tych gumowych osłon; prawie wszyscy sprzedawcy podniecają się kształtem pilotów, lecz o gumkach nic nie ma. Teraz nawet ja nie wiem, czy w moim zestawie były te osłony, czy też może elektryk sam je dołożył do tylnych drzwi... pozostawiając przypadkowo jedną gumę w pudełku. <img src="/images/graemlins/niewiem.gif" alt="" />
  Gdyby udało się komuś znaleźć / dopasować odpowiednią osłonkę z karbowanej gumy, niech o tym napisze - przyda się innym.


 • Użytkownik archiwalny

  To ja już wiem czemu mi nie halo.
  Z tego co pamiętam to wyciągałem cztery sztuki plastikowych zaślepek. Wychodzi na to, że dałem przewody innym otworem w słupku. Był on na 100% zaślepiony plastikiem. Przewody do słupka idą na pewno w dół,a otwór w drzwiach jest wyżej.


 • Admin

  To ja już wiem czemu mi nie halo.
  Z tego co pamiętam to wyciągałem cztery sztuki plastikowych zaślepek.
  Wychodzi na to, że dałem przewody innym otworem w słupku. Był on na
  100% zaślepiony plastikiem. Przewody do słupka idą na pewno w dół,a
  otwór w drzwiach jest wyżej.

  Popatrz na moją drugą fotę, domyślisz się, co i jak.


 • Użytkownik archiwalny

  No widzę widzę, i Ty na 100 % masz przewody puszczone przez otwór zaślepiony taśmą izolacyjną, a ja przez ten nieodpowiedni. Jest to pewnie jakiś otwór technologiczny a nie na przewody <img src="/images/graemlins/blush.gif" alt="" />
  Leo, mogę wiedzieć jaka jest średnica tego peszla u Ciebie ? • Przejrzałem na Allegro kilka ofert zestawów CZ, ale w żadnym z nich nie widziałem tych gumowych
  osłon; prawie wszyscy sprzedawcy podniecają się kształtem pilotów, lecz o gumkach nic nie
  ma.

  To po czesci prawda, o gumkach nic nie ma bo w wiekszosci normalnych samochodow gumki takowe sa, ze sie tak wyraze: w fabrycznym wyposazeniu. Wystarczy wtedy w miare mozliwosci w nich wlasnie pociagnac swoje nowe kable (czy to od zamka centralnego czy glosnikowe). W Tico oczywiscie oszczedzono i na tym, dlatego ida same kable okrecone tasma izolacyjna przez gumki w karoserii i drzwiach.


 • Admin

  Leo, mogę wiedzieć jaka jest średnica tego peszla u Ciebie ?

  Ja musiałem nieco powiększyć otwór w blasze słupka. Rozwiercałem go wiertłem 10-tką. W takim otworze zablokowała się węższa część karbowanej osłonki, nie dopuszczając do wyślizgnięcia się gumy z blachy.
  Ale jeśli znajdziesz jakąś inną osłonkę, dopasujesz otwór do niej. U mnie, powtarzam, było to 10 mm.


Log in to reply