Poduszki Tico

• Witam. Czy jest jakiś sposób, aby sprawdzić ,ocenić stan poduszek silnika i skrzyni biegów , i w ogóle ile ich jest ? Zastanawia mnie to ponieważ od jakiegoś czasu wszystko tak jak by drżało , nawet pedał sprzęgł jak oprę delikatnie nogę podczas jazdy . Biegi trudniej się zmienia z 3/4 i wsteczny czasem zazgrzyta jak jest na ręcznym . Na luzie biegi wchodzą jak po maśle . Czytałem wszystkie tematy na forum o poduszkach i końcówce sprzęgła , ale nie jestem pewien co się dzieje . Jak sprawdzić stan poduszek silnika /skrzyni i które najczęściej padają ? Dodam ,że czasem po wciśnięciu sprzęgła jak silnik się nagrzeje i opada z obrotów słychać taki dziwny dźwięk jak by guma się obcierała . Wydech szczelny , osłona skrzyni nie obciera ,więc skąd te drgania ,wibracje ? Pozdrawiam . Poduchy.png

• Czy te wyczuwalne drgania występują tylko podczas jazdy czy także na postoju gdy silnik pracuje?

• Na początek tu masz rysunek z elementami zawieszenia zespołu napędowego.
    DSCN8398.JPG
    Na zdjęciu, które zamieściłeś element z prawej strony na dole nie występuje w Tico.
    Mogła uszkodzić się któraś z poduszek, poluzować mocowanie lub mógł przerdzewieć element karoserii do której jest mocowana (np belka chłodnicy, nadkole, podłoga).

• Rozmieszczenie poduszek zespołu napędowego w Tico.

DSCN8399.JPG

• Jak odpalę , to mam wibrator w środku i efekt kabiny Malucha 126p. Robiliśmy próbę ... Zaciągnięty ręczny i jedynka na sprzęgle i na ułamek sek. puszczałem i wciskałem sprzęgło , ale kolega mechanik pojazdów rajdowych powiedział ,że ciężko mu to ocenić ,bo z tico to On nie miał zbyt dużego doświadczenia :( Ale ile jest tych wszystkich poduszek ? Dodam ,że silnik mogę podnieść ok. 1 cm do góry od spodu jedną reką .

• @Kris
    Pytałem czy drgania nadwozia występują także w czasie postoju bo często je powoduje niewyważone koło ale oczywiście tylko w czasie jazdy.
    Jeżeli pytasz o ilość poduszek to wszystko widać na rysunkach czyli:

• poduszka przednia zawieszenia silnika
    • poduszka tylna zawieszenia silnika
    • cztery poduszki (w sumie 8 gdy liczyć dolną i górną) dolnego zawieszenia sanek silnika
    • poduszka zawieszenia skrzyni biegów boczna z lewej strony nadwozia (mocowana do lewego nadkola)
    • poduszka zawieszenia skrzyni biegów tylna (mocowana do podłogi)

• Tak jak pisałem powinieneś przede wszystkim sprawdzić stan poduszek i ich mocowanie.

Np może się odspoić guma od elementu metalowego poduszki z powodu korozji metalu czy pod wpływem długotrwałych silnych wstrząsów.

Początek odspajania się gumy poduszki przedniego zawieszenia silnika wywołany korozją stali.
    DSCN8400.JPG
    Do lepszej obserwacji stanu poduszek warto zdjąć przedni zderzak i wyjąć akumulator.

Może też wskutek korozji np. osłabić się mocowanie elementu pośredniego zawieszenia zespołu napędowego (belki chłodnicy) do nadwozia.
    DSCN6242.JPG

Zaloguj się, aby odpowiedzieć