Naprawa prostownika.

• Pacjent to zespół prostownikowy bezpieczny z regulacją BP12/15 .

Diagnoza przepalona dioda prostownicza.

Znalazłem identyczny temat na elektrodzie : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3159334.html tyle że tam jest trochę inny wygląd jak ten co dostałem do naprawy.

Ten co dostałem wygląda tak :

alt text

Zamówiłem na Allegro diody. Całe szczęście że zamówiłem 4 sztuki bo jak się okazało musiałem wymienić dwie.

W środku wygląda tak:

alt text

Jak widać ta płytka prostownicza dostała nieźle po pupie bo upalona była jedna ze ścieżek którą zastąpiłem odlutowaną nóżką diody.

alt text

Myślałem aby może użyć mostka prostowniczego jak w tamtym temacie ale zanim znalazłem temat na elektrodzie już kupiłem diody. Mam znajomego elektronika który mówił mi że można by było zastosować mostek ale to i tak nic by za wiele tu nie zmieniło.

To ma być chyba radiator do studzenia :)

alt text

Po uruchomieniu wszystko działa normalnie .

alt text

Napięcia bez podłączonego akumulatora ;

alt text

alt text

Po podłączeniu (miałem naładowany akumulator) maksymalną moc ładowania pokazywało tak:

alt text

A napięcie tak:

alt text

Naprawa zakończona sukcesem. Teraz tylko muszę uprzedzić właściciela aby nie iskrzył zaciskami aby sprawdzać czy jest prąd bo od tego właśni padają diody no i oczywiście to nie jest prostownik z rozruchem i nie zaleca się uruchamianie auta gdy jest podpięty i włączony pod akumulator bo nie ma żadnych zabezpieczeń.

Jestem ciekaw jak by pokazał amperomierz na dość wyładowanym akumulatorze. Mój który podpinałem to od Polo 44 ah.

• Moderator

Gratuluję skutecznie wykonanej naprawy :)
    Radiatory są naprawdę kozackie xD

Ostatnio widziałem jak kolega tak się bawił zwierając klemy... co ciekawe dość mocno iskrzyło przy podpinaniu akumulatora między klemą a pinem akumulatora.

• Zastanawiam się co by tu innego użyć ale wadą jest to że tam jest( +) i ( - ) i gdybym chciał coś większego założyć mogło by gdzieś dotykać do obudowy i zwarcie gotowe.

• Moderator

Można by np użyć jakiejś pasty termo-przewodzącej

• Aż tak nie będę kombinował. Jak się znów spalą wstawię nowe :)

Log in to reply