Duża rzecz czyli remont mieszkania.


 • Użytkownik archiwalny

  Planuję dużą inwestycję w moje mieszkanie. Jest ono w bloku typu PRL, trzypokojowe, łazienka i ubikacja są osobno. Mieszkam we Wrocławiu. Okna zostały wymienione wcześniej, są też zrobione dwa pokoje i częściowo ubikacja. Teraz przyszedł czas na resztę.
  W przedpokoju zostanie zdjęta boazeria i zastąpi ją GK. Zostanie też wywalona szafa wnękowa, a zastąpi ją nowa typu Komandor ale nie koniecznie z tej firmy. Jeśli możecie coś tu polecić to byłbym wdzięczny. Parkiet będzie odnowiony.
  W pokoju na ściany pójdzie gładź lub GK. Jedna ściana jest od strony windy i szybu zsypowego, i zostanie docieplona styropianem ok. 5mm, bo jest strasznie zimna. Zastanawiałem się nad wełną mineralną, nie wiem czy jest w takich cienkich płatkach i czy nadaje się do tego celu. Grubiej nie może być bo niestety przeszkadza okno. Tu również parkiet będzie odnowiony (cyklinowanie + 3xlakier).
  Łazienka - wymiana wszystkiego. Będą nowe płytki, rury, zastanawiam się nad przearanżowaniem wnętrza i przeniesieniem wanny na inną ścianę, dzięki czemu będzie można wsadzić nie co większą. Tą kwestię muszę jeszcze przemyśleć. Wanna i umywalka będą nowe, będzie też jakaś szafeczka. Rury będą plastikowe, klejone. Zostanie nieznacznie obniżony sufit, celem zamontowania światełek.
  W kuchni zostaną wymienione rury wodne, na ściany idzie GK, gładź na sufit, wykładzinę na podłodze zastąpią płytki, pojawią się też płytki nad szafkami. AGD będzie do zabudowy za wyjątkiem lodówki, którą mam już od jakiegoś czasu, a geometria kuchni i tak w zasadzie wyklucza ją z zabudowy. Meble zostaną zrobione na zamówienie. Tu również proszę o porady jaką firmę wybrać. Będzie zmywarka, nowy piekarnik elektryczny i płyta gazowa. Z chęcią poczytam o polecanych urządzeniach.
  W ubikacji jest na ścianach i suficie GK oraz nowe płytki na podłodze, zostaną tylko dodane płytki na ścianach i wymienione rury.
  Planuję też wymianę wszystkich drzwi wewnętrznych oraz wejściowych na jakieś antywłamaniówki o dobrym tłumieniu hałasów (mieszkanie na parterze, przy wejściu do windy).
  Do wszystkich powyższych działań zostaną wynajęci różni specjaliści, szukam więc dobrych ekip remontowych. Do parkietów mam sprawdzonego fachowca.
  W mieszkaniu położę też sam nową instalację elektryczną. Bezpieczniki topikowe zastąpią S-y, pokoje trafią na jeden obwód, łazienka i kuchnia na osobne, oświetlenie również osobno. Całość zostanie zamknięta różnicówką 6mA/25A. Do kuchni i łazienki pójdzie 3x2,5mm2, do pokoi 1,5mm2. Światło dostanie 1mm2.
  Ponieważ zatrudniam do tych prac fachowców, od nich będzie zależało wiele rzeczy, jakkolwiek zamierzam te prace nadzorować. Proszę o rady czego należy unikać, na jakie rzeczy zwrócić uwagę, a co należy zrobić, by uniknąć kłopotów w przyszłości. Na co nie powinienem pozwolić fachowcom, jeśli będą gdzieś próbowali ułatwić sobie życie. Plan jest taki, by zatrudnić jedną kilkuosobową firmę do całości prac. Na co zwrócić uwagę przy jej zatrudnieniu i czy to w ogóle jest dobry pomysł. Jak zabezpieczyć pozostałe dwa pokoje, by nie było strat w wyniku remontu.
  Wiem, że sporo tych pytań ale z uwagą przeczytam każdą najmniejszą nawet radę i odpowiem na każde dodatkowe pytanie. Wolę się wszystkiego dowiedzieć teraz niż potem się denerwować. Z góry dziękuję za pomoc. • Moze banal co napisze ale ...

  GK do kuchni i lazienek koniecznie wodoodporne

  jesli idzie o elektryke , nie wiem czy jestes fachowcem ale ...
  przerabialac instalacje w lazience zrob to zgodnie z normami
  wkoncu to blok , i ktoregos dnia moze zapukac spoldzielnia na jakas smieszna kontrole
  chodzi mi o odleglosci gniazdek od wanny i umywalki
  ocieplenie wykonaj ze styropianu taniej szybciej
  zabezpieczenie pokoi hmmm folia i kilometry tasmy
  najlepiej zafoliowac kazdy mebel osobno chyba ze zamierzasz mieszkac podczas remontu


 • Użytkownik archiwalny

  w końcu to blok , i któregoś dnia może zapukać spółdzielnia na jakaś śmieszna kontrole
  chodzi mi o odległości gniazdek od wanny i umywalki

  W łazience 1,4x1,6m trudno o utrzymanie norm ale dobrze że o tym wspomniałeś, bo jeśli przearanżuję łazienkę to muszę przenieść gniazdka. • W łazience 1,4x1,6m trudno o utrzymanie norm ale dobrze że o tym wspomniałeś, bo jeśli
  przearanżuję łazienkę to muszę przenieść gniazdka.

  Z tego co pamiętam z kursu na uprawnienia elektryka, to łazienka ma wymagany oddzielny wyłącznik różnicowoprądowy. Tylko nie pamiętam, na ile mA. Jutro wieczorkiem poszukam troszeczkę <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  W łazience 1,4x1,6m trudno o utrzymanie norm ale dobrze że o tym wspomniałeś, bo jeśli
  przearanżuję łazienkę to muszę przenieść gniazdka.

  Masz łazzienkę 1,4 x 1,6 ????
  A nie jest to 1,42 x 2,16 cm ????
  U mnie tak jest, ale u Ciebie może inna wielka płyta jest - albo inna technika komunistyczna - tutaj inżynierowie i projektanci zrobili nam faktycznie drugą Japonię ...


 • Użytkownik archiwalny

  Masz łazzienkę 1,4 x 1,6 ????
  A nie jest to 1,42 x 2,16 cm ????
  U mnie tak jest, ale u Ciebie może inna wielka płyta jest - albo inna technika komunistyczna -
  tutaj inżynierowie i projektanci zrobili nam faktycznie drugą Japonię ...

  No niestety maleństwo ale trzeba coś porobić... żeby to jeszcze proste wszystko było...


 • Użytkownik archiwalny

  bedziesz na etapie drzwi daj znac <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" />

  a dodam ze na takowe "trzeba" czekac ok 4 tygodnie <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  będziesz na etapie drzwi daj znać

  a dodam ze na takowe "trzeba" czekać ok 4 tygodnie

  Drzwi chyba idą na początku, przynajmniej od wyrwania starych futryn powinno się zacząć, więc jak masz jakieś ważne rady to z chęcią poczytam. Wiem, że na różne materiały się czeka po kilka tygodni, dlatego chcę to wszystko jak najlepiej zaplanować w miarę ile się da, by remont mi się potem nie przeciągał.


 • Użytkownik archiwalny

  Do kuchni i łazienki pójdzie 3x2,5mm2, do pokoi 1,5mm2. Światło dostanie 1mm2.

  Już nie siedzę zbytnio w temacie ale gdy robiliśmy pracę dyplomową to instalację pociągneliśmy do puszek 2,5mm^2 a od puszek do gniazd dopiero 1,5mm^2 (nigdy nie wiadomo jakie bedzie obciążenie danej instalacji)
  Na światło przeznaczyliśmy 1,5mm^2 ze względu na to iż była to pracownia i podwieszonych 11lamp


 • Użytkownik archiwalny

  ta futryny mozna rwac spokojnie <img src="/images/graemlins/waytogo.gif" alt="" /> co do pozniejszego montazu sa dwie kwestie czy wybierzesz futryny regulowane(montaz na koncu problemem moga byc krzywe sciany) czy zwykle tu raczej najpierw bo trzeba pozniej obrobic hm ale raczej i tak po cyklinowaniu <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" /> mysle ze tam gdzie bedziesz kupowal drzwi beda mieli ekipe montazowa i taka polecam bo oni zajmowuja sie tylko tym a nie wszystkim wiesz chyba o co chodzi mozesz dostac nawet gwarancje na montaz <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" /> w dodatku powinni wczesniej przyjechac na bezplatny pomiar i pomoc techniczna <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" /> my tak robimy <img src="/images/graemlins/myjzeby.gif" alt="" /> polecam drzwi DRE lub cos lepszego PORTA reszta to dziadostwo <img src="/images/graemlins/biglaugh_.gif" alt="" /> drzwi wejsciowe tez powinienes wybrac cos z tych firm bron cie Boze nie pseudo metalowa antywlamaniowa chinine <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" />


 • Admin

  Planuję dużą inwestycję w moje mieszkanie.

  Cóż; jak widać, masz już sprecyzowane dość pomysły i rozwiązania, ale może uda się coś dorzucić.

  Zostanie też
  wywalona szafa wnękowa, a zastąpi ją nowa typu Komandor ale nie
  koniecznie z tej firmy. Jeśli możecie coś tu polecić to byłbym
  wdzięczny.

  IMO typ nie jest ważny, za to liczy się jakość pracy monterów (no i cena). ZTCW są spore problemy z terminami, warto więc dużo wcześniej się umawiać.
  Proponuję zrobić sobie rysunek poglądowy, jak ta szafa ma wyglądać (z wierzchu i od wewnątrz). Potem odwiedzić kilka firm, z każdą omówić projekt i dowiedzieć się o cenę - a wierz mi, że różnice będą ogromne. Z kilku ofert coś potem wybierzesz.

  W pokoju na ściany pójdzie gładź lub GK. Jedna ściana jest od strony windy i
  szybu zsypowego, i zostanie docieplona styropianem ok. 5mm, bo jest
  strasznie zimna. Zastanawiałem się nad wełną mineralną, nie wiem czy
  jest w takich cienkich płatkach i czy nadaje się do tego celu.

  Proponuję rozważyć jednak poważnie wełnę mineralną. Nie wziąłeś pod uwagę hałasu, jaki generuje winda i użytkowany zsyp - a styropian ma kiepskie właściwości wygłuszające. O niebo lepsza będzie wełna, jeśli chodzi o docieplenie i wygłuszenie. A zastosować ją można w zasadzie wszędzie tam, gdzie nie ma wilgoci.

  zastanawiam się nad
  przearanżowaniem wnętrza i przeniesieniem wanny na inną ścianę, dzięki
  czemu będzie można wsadzić nie co większą. Tą kwestię muszę jeszcze
  przemyśleć.

  Warto to przemyśleć, najczęściej takie przeróbki świetnie się udają.

  Rury będą plastikowe, klejone.

  Tego nie polecałbym. Jest to chyba najsłabszy system (choć najłatwiejszy w realizacji, ale przecież nie Ty to będziesz robił).
  Ponieważ blok jest stary, piony pewnie są stalowe (ocynk). Polecałbym więc starą metodę z rurami ocynkowanymi, a jeśli nie, to już lepiej plastik - ale zgrzewany. Ostatecznie miedź lutowaną, o ile jesteś na 100% pewien, że nie ma wcześniej jakiegoś fragmentu rury aluminiowej (u mnie np. tak jest, są dwie rurki aluminiowe, którymi podłączono wodomierze).

  W kuchni zostaną wymienione rury wodne, na ściany idzie GK,

  Jak Zipek pisał - płyty muszą być wodoodporne (zielone).

  Meble zostaną zrobione na zamówienie. Tu również proszę o
  porady jaką firmę wybrać.

  Najlepiej taką, która wykona Ci także szafę w przedpokoju. Będzie okazja, aby zrobić to w jednym czasie i - w sumie - za mniejszą kasę.
  Jak pisałem wyżej: zrób projekt, narysuj (albo wydrukuj - podobno są dostępne freewarowe programy do projektowania mebli, ale jeszcze się tym nie interesowałem), a potem odwiedź kilka zakładów i pogadaj.
  Niestety, nie mieszkam we Wrocławiu, więc nikogo Ci nie polecę.

  Będzie zmywarka, nowy piekarnik elektryczny i
  płyta gazowa. Z chęcią poczytam o polecanych urządzeniach.

  Nie mam doświadczeń w tym zakresie. Napiszę tylko tyle, że w kilku sklepach mocno zachwalano Gorenje jako sprzęt do zabudowy.

  Planuję też wymianę wszystkich drzwi wewnętrznych oraz wejściowych na jakieś
  antywłamaniówki o dobrym tłumieniu hałasów (mieszkanie na parterze,
  przy wejściu do windy).

  Chcesz w mieszkaniu montować wewnętrzne drzwi antywłamaniowe? <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" /> Czy tylko nie najlepiej sformułowałeś zdanie?
  Jeśli to pierwsze, to idea fajna - znaczy np. złodziej włazi przez okno do jednego pokoju, ale nie może się już dostać do reszty mieszkania <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />. Nie wyobrażam sobie jednak zamykania na klucz wszystkich drzwi w mieszkaniu, gdy tylko będziesz je opuszczał. <img src="/images/graemlins/bzik.gif" alt="" />
  Wyjaśnij, proszę.

  W mieszkaniu położę też sam nową instalację elektryczną. Bezpieczniki
  topikowe zastąpią S-y, pokoje trafią na jeden obwód, łazienka i kuchnia
  na osobne, oświetlenie również osobno. Całość zostanie zamknięta
  różnicówką 6mA/25A. Do kuchni i łazienki pójdzie 3x2,5mm2, do pokoi
  1,5mm2. Światło dostanie 1mm2.

  IMHO dobra koncepcja. <img src="/images/graemlins/waytogo.gif" alt="" />

  Plan jest
  taki, by zatrudnić jedną kilkuosobową firmę do całości prac. Na co
  zwrócić uwagę przy jej zatrudnieniu i czy to w ogóle jest dobry pomysł.

  Chyba dobry, będzie taniej i o wieeele szybciej.
  Na co zwrócić uwagę... Hmmm, nie wiem, bo w zasadzie tylko dwa razy zatrudniałem hydraulika. Wydaje mi się, że najlepiej poszukać takiej firmy po znajomych, którzy już takich zatrudniali. Będziesz miał możliwość obejrzenia jakości wykonanej pracy, no i dowiesz się czegoś o tym, czy nie ma kłopotu np. z dotrzymywaniem terminów, kwestiach płatności albo (zwyczajnie) np. z pijaństwem <img src="/images/graemlins/bzik.gif" alt="" />.

  jak zabezpieczyć pozostałe dwa pokoje, by nie było strat w wyniku
  remontu.

  Najcenniejsze przedmioty (np. elektronikę oraz takie, które łatwo "zwędzić" <img src="/images/graemlins/cfaniaczek.gif" alt="" />) najlepiej wynieść z domu - do zaufanych sąsiadów, znajomych, rodziców. Użyć dużo taśmy klejącej i folii. I nie zdziwić się potem - po zrobieniu gładzi i tak zobaczysz, że pył jest wszędobylski. • Cóż; jak widać, masz już sprecyzowane dość pomysły i rozwiązania, ale może uda się coś dorzucić.
  IMO typ nie jest ważny, za to liczy się jakość pracy monterów (no i cena). ZTCW są spore
  problemy z terminami, warto więc dużo wcześniej się umawiać.

  Najlepiej pisemnie z okresleniem kar umownych za niedotrzymanie terminow ....

  Tego nie polecałbym. Jest to chyba najsłabszy system (choć najłatwiejszy w realizacji, ale
  przecież nie Ty to będziesz robił).
  Ponieważ blok jest stary, piony pewnie są stalowe (ocynk). Polecałbym więc starą metodę z rurami
  ocynkowanymi, a jeśli nie, to już lepiej plastik - ale zgrzewany. Ostatecznie miedź
  lutowaną, o ile jesteś na 100% pewien, że nie ma wcześniej jakiegoś fragmentu rury
  aluminiowej (u mnie np. tak jest, są dwie rurki aluminiowe, którymi podłączono wodomierze).

  A co to przeszkadza slyszalem ze miedz gryzie sie z aluminium jednak ja mam taki wynalazek stalowe rury , dolozone miedziane i grzejniki aluminiowe , jakos dramatu niewidze z wiadrem nie latam :niewiem :
  ale w bloku zrobilbym stal , zminimalizowane ryzyko awari ( zalania sasiada)

  Jak Zipek pisał - płyty muszą być wodoodporne (zielone).

  <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  Nie mam doświadczeń w tym zakresie. Napiszę tylko tyle, że w kilku sklepach mocno zachwalano
  Gorenje jako sprzęt do zabudowy.

  w razie montowania ceramicznych plyt grzejnych , nalezy sprawdzic czy przylacze wytrzyma , plyty potrzebuja sporo mocy 7 KW niekazde blokowe przylacze to wytrzyma ....

  Najcenniejsze przedmioty (np. elektronikę oraz takie, które łatwo "zwędzić" ) najlepiej wynieść
  z domu - do zaufanych sąsiadów, znajomych, rodziców. Użyć dużo taśmy klejącej i folii. I
  nie zdziwić się potem - po zrobieniu gładzi i tak zobaczysz, że pył jest wszędobylski.

  Swieta prawda pyl z gladzi potrafi wszystko i jedno sprzatanie to za malo


 • Użytkownik archiwalny

  janso przeciez pisze ze wejsciowe antywlamaniowe <img src="/images/graemlins/myjzeby.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  Leo dziękuję za obszerną wypowiedź.

  Proponuję zrobić sobie rysunek poglądowy, jak ta szafa ma wyglądać (z wierzchu i od wewnątrz).
  Potem odwiedzić kilka firm, z każdą omówić projekt i dowiedzieć się o cenę - a wierz mi, że
  różnice będą ogromne. Z kilku ofert coś potem wybierzesz.

  Tak właśnie robię... będę też próbował połączyć to z meblami kuchennymi.

  Proponuję rozważyć jednak poważnie wełnę mineralną. Nie wziąłeś pod uwagę hałasu, jaki generuje
  winda i użytkowany zsyp - a styropian ma kiepskie właściwości wygłuszające. O niebo lepsza
  będzie wełna, jeśli chodzi o docieplenie i wygłuszenie. A zastosować ją można w zasadzie
  wszędzie tam, gdzie nie ma wilgoci.

  Tyle, że niestety ze względu na okno musi to być jak najcieńsze. Rozważam też opcję styropian+cienki tynk maszynowy lub strukturalny, mam na to dosłownie kilkanaście milimetrów max 2cm.

  Tego nie polecałbym. Jest to chyba najsłabszy system (choć najłatwiejszy w realizacji, ale
  przecież nie Ty to będziesz robił).
  Ponieważ blok jest stary, piony pewnie są stalowe (ocynk). Polecałbym więc starą metodę z rurami
  ocynkowanymi, a jeśli nie, to już lepiej plastik - ale zgrzewany. Ostatecznie miedź
  lutowaną, o ile jesteś na 100% pewien, że nie ma wcześniej jakiegoś fragmentu rury
  aluminiowej (u mnie np. tak jest, są dwie rurki aluminiowe, którymi podłączono wodomierze).

  Piony w bloku są plastikowe, zgrzewane, wymienione jakieś 3 lata temu i chyba na tą technologię się zdecyduję.

  Jak Zipek pisał - płyty muszą być wodoodporne (zielone).

  Wiem <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

  Jak pisałem wyżej: zrób projekt, narysuj (albo wydrukuj - podobno są dostępne freewarowe
  programy do projektowania mebli, ale jeszcze się tym nie interesowałem), a potem odwiedź
  kilka zakładów i pogadaj.

  Dobry pomysł, poszukam takich programów. W CADzie mi się nie chce dłubać.

  Chcesz w mieszkaniu montować wewnętrzne drzwi antywłamaniowe? Czy tylko nie najlepiej
  sformułowałeś zdanie?

  Rzeczywiście niefortunnie i w sumie zauważyłem to już jak pisałem ale uznałem za oczywiste, że w domu będą zwykłe, pewnie z jakimiś szybkami matowymi, a tylko wejściowe antywłamaniowe i dźwiękoszczelne.

  Najcenniejsze przedmioty (np. elektronikę oraz takie, które łatwo "zwędzić" ) najlepiej wynieść
  z domu - do zaufanych sąsiadów, znajomych, rodziców. Użyć dużo taśmy klejącej i folii. I
  nie zdziwić się potem - po zrobieniu gładzi i tak zobaczysz, że pył jest wszędobylski.

  Wiem, robiłem dwa pokoje i kibelek, i była masakra. Podobno dobre ekipy same dbają o porządek i zabezpieczenie reszty domu - zobaczymy.


 • Użytkownik archiwalny

  Najlepiej pisemnie z okresleniem kar umownych za niedotrzymanie terminow ....

  Będę próbował ale z ekipami lekko nie jest...

  A co to przeszkadza slyszalem ze miedz gryzie sie z aluminium jednak ja mam taki wynalazek
  stalowe rury , dolozone miedziane i grzejniki aluminiowe , jakos dramatu niewidze z wiadrem
  nie latam :niewiem :
  ale w bloku zrobilbym stal , zminimalizowane ryzyko awari ( zalania sasiada)

  Jak już napisałem dam zgrzewane plastiki. Po za tym mieszkam na parterze i mam OC na mieszkanie <img src="/images/graemlins/myjzeby.gif" alt="" />

  w razie montowania ceramicznych plyt grzejnych , nalezy sprawdzic czy przylacze wytrzyma , plyty
  potrzebuja sporo mocy 7 KW niekazde blokowe przylacze to wytrzyma ....

  Płyta będzie gazowa, tylko piekarnik elektryczny, choć w połączeniu ze zmywarką może być nawet 4,5kW w szczycie. Dlatego do kuchenki i zmywarki pójdą dwie osobne linie 2,5mm2 + linia na gniazdka 2,5mm2


 • Użytkownik archiwalny

  Dzięki jeszcze się odezwę. W sumie nie wiem czy u mnie da się wszędzie wsadzić regulowane, bo zdaje się one muszą obejmować ścianę, a nie wszędzie się taka futryna zmieści, czasem będzie przeszkadzać prostopadła ściana. • OT... Sprzedajesz drzwi? Potrzebuję pomysł na zamontowanie drzwi wewnętrznych - ale przy maksymalnie zredukowanym burzeniu i brudzeniu...

  Jakby co - szczegóły na priv podam <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

  A i ten Chrzanów od babiczki to ten w woj. małopolskim?


 • Admin

  Najlepiej pisemnie z okresleniem kar umownych za niedotrzymanie terminow

  Niezły pomysł (o ile taką formę da się przepchnąć z wybraną firmą).

  A co to przeszkadza slyszalem ze miedz gryzie sie z aluminium jednak ja mam
  taki wynalazek stalowe rury , dolozone miedziane i grzejniki aluminiowe
  , jakos dramatu niewidze z wiadrem nie latam :niewiem :

  Być może to kwestia czasu? Oczywiście nie życzę Ci niespodzianek.
  Ja też nie wierzyłem w jakieś tam teoretyczne bajania rodem z lekcji chemii w podstawówce. Chodzi o (jeśli dobrze pamiętam) korozję elektrochemiczną. Znaczy się połączenie miedzi z aluminium i woda (nawet nie musi być woda, wystarczy wilgoć zawarta w powietrzu). Nie będę opisywał samego zjawiska, bo to nie miejsce na to, ale jest bardzo dużo informacji na ten temat w poradnikach budowlanych i internecie. Jeśli chcesz, poszukaj, można zacząć od przejrzenia stron Muratora).
  Parę lat temu osobiście spotkałem się z negatywnymi skutkami połączenia kabli elektrycznych z tych dwóch materiałów. Instalacje robiono w latach osiemdziesiątych - wiesz, wkładano w nią wszystko, co udało się zdobyć - mowa o ciągu prywatnych garaży. Pod koniec lat 90-tych szlag trafił napięcie w całym ciągu. Ja np. miałem 120 V, czasem 140 V w gniazdach, w obwodzie oświetlenia było jeszcze co innego. Cuda na kiju. Razem z sąsiadem sprawdzaliśmy systematycznie poszczególne boksy garażowe - i znalazło się. W jednej puszce połączono ze sobą przewody Cu i Al. Wystarczyło powietrze, i po latach wszystko się utleniło, rozlazło - normalnie masakra w zamkniętej puszce. Powstały chyba mostki między fazami, co spowodowało nieciekawe efekty - po prostu nie dało się korzystać z prądu.
  Tak więc z instalacjami wodnymi będziemy mieli to samo zjawisko (które będzie zachodziło nawet szybciej, bo będzie miało wciąż do czynienia z wodą).
  Ponoć są teraz środki umożliwiające takie połączenia (jakieś podkładki, inhibitory itp.). Zobacz ciekawą dyskusję na jakimś allegrowym forum: KLIK.

  W ogóle to jest temat dość ciekawy, warto poszukać i poczytać.

  PS. Przeglądając przed chwilą moją biblioteczkę w poszukiwaniu jakichś ciekawych informacji na ten temat, trafiłem nawet na wzmiankę o tym, że nie wolno nawet łączyć ocynkowanych rur stalowych z miedzią (niemiecka książka o modernizacjach łazienki). W polskim numerze specjalnym Muratora ("Instalacje w domu", nr 4/2001) piszą jednak, że można, ale elementy stalowe w instalacji należy wbudowywać PRZED elementami miedzianymi. Nie dotyczy to mosiądzu.


 • Admin

  Leo dziękuję za obszerną wypowiedź.

  Nie ma sprawy. <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

  Tyle, że niestety ze względu na okno musi to być jak najcieńsze. Rozważam
  też opcję styropian+cienki tynk maszynowy lub strukturalny, mam na to
  dosłownie kilkanaście milimetrów max 2cm.

  Hm, to "cienko" <img src="/images/graemlins/smirk.gif" alt="" />. Ale jest jeszcze opcja skucia starego tynku Trochę miejsca przybędzie <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" />. Poza tym pewnie dałoby się rozwarstwić grubszy płat wełny...
  No cóż, sam musisz zdecydować. Ja jednak kombinowałbym z wełną (wyciszenie + docieplenie).

  Piony w bloku są plastikowe, zgrzewane, wymienione jakieś 3 lata temu i
  chyba na tą technologię się zdecyduję.

  Aha - i bardzo dobrze. <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />

  Dobry pomysł, poszukam takich programów. W CADzie mi się nie chce dłubać.

  Zastrzegam, sam nie widziałem, tylko słyszałem gdzieś o tych programach.
  A w razie czego... To nie musi być CAD. Wystarczy kawałek kartki, ołówka i rysunek poglądowy z orientacyjnymi wymiarami... Na dokładny pomiar i tak przed wykonaniem przyjedzie ich pracownik.

  Rzeczywiście niefortunnie i w sumie zauważyłem to już jak pisałem ale
  uznałem za oczywiste, że w domu będą zwykłe, pewnie z jakimiś szybkami
  matowymi, a tylko wejściowe antywłamaniowe i dźwiękoszczelne.

  Aha. Jasne. <img src="/images/graemlins/gris.gif" alt="" />

  Życzę powodzenia <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />. W razie problemów pisz, będziemy myśleć. Aha, no i pochwal się potem jakimiś fotami. <img src="/images/graemlins/smirk.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  Parkiet będzie odnowiony.

  Dobry pomysl.

  Jedna ściana jest od strony windy i szybu zsypowego, i
  zostanie docieplona styropianem ok. 5mm, bo jest strasznie zimna.

  Byle nie skroplila sie woda za ociepleniem.

  Łazienka - wymiana wszystkiego. Będą nowe płytki,

  Plytki sprawdzic sztuka po sztuce Te drogie tez warto. Fachowiec potrafi pojechac jak automat i skapnac sie po fakcie, ze czesc jest zepsuta.

  przeniesieniem wanny na inną ścianę,

  A moze w ogole prysnic zamiast wanny? Kompiel w krotkiej wannie to nie taka znowu przyjemnosc.

  Zostanie nieznacznie obniżony sufit, celem
  zamontowania światełek.

  IMO te 'swiatelka' to niepraktyczny przerost formy nad trescia. Przyjda znajomi, sasiedzi, rodzina, powiedza 'oh-ah' i by bylo na tyle <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Ale to tylko moja prywatna opinia.

  W kuchni zostaną wymienione rury wodne, na ściany idzie GK, gładź na sufit,

  Jak juz meczyc sie z szlifowaniem gladzi, to moze od razu wszedzie polozyc?

  Meble zostaną zrobione na zamówienie. Tu również proszę o porady
  jaką firmę wybrać.

  Taka, ktora juz wczesniej robila podobna kuchnie do Twojej. Jak ich zaskoczysz nowatorskim pomyslem, dostaniesz prototyp (ktory moze dzialac nie do konca) <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Jak u mnie

  Będzie zmywarka, nowy piekarnik elektryczny i płyta gazowa. Z chęcią
  poczytam o polecanych urządzeniach.

  Jesli plyta gazowa, dopatrzec rozwiazanie pod katem wykipienia z garnka na kurki. Zabezpieczenie przeciw wyplywowi gazu (jesli zgasnie plomien, odetnie gaz) powinno byc juz obowiazkowe.

  Planuję też wymianę wszystkich drzwi wewnętrznych oraz wejściowych na jakieś antywłamaniówki o
  dobrym tłumieniu hałasów (mieszkanie na parterze, przy wejściu do windy).

  Jesli chcesz miec po prostu porzadne drzwi tlumiace halas, oszczedz na zamku. Jesli chcesz miec przyzwoite zamkniecie, dowiedz sie o zabezpieczeniu zamka przeciwko tzw. technice bumpingowej (na jutubie filmiki o tym sa). Sa tez zamki z zabezpieczeniem przeciwko zaklejeniu. Moze sie przydac, jesli w sasiedztwie 'grasuja' podrostki z nadmiarem wolnego czasu <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

  Do wszystkich powyższych działań zostaną wynajęci różni specjaliści, szukam więc dobrych ekip
  remontowych.

  Ha! Kazdy szuka. Do Anglii pojechali

  W mieszkaniu położę też sam nową instalację elektryczną.

  Odwazna decyzja. Rozumiem, bedziesz prul sciany. Upewnij sie, ze jestes gotowy na niespodzianki. Ja np. mam w zasiegu wiertla kable glowne z pradem dla sasiednich mieszkan (wkurzy mie jeden z drugim, 5cm wiercenia i nie ma pradu na dlugo <img src="/images/graemlins/devil.gif" alt="" />)

  Całość zostanie zamknięta różnicówką 6mA/25A.

  Dobrze, zeby ta roznicowka nie odcinala swiatla. Poleci woda po ekspresie do kawy i rodzinka zobaczy ciemnosc <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Nie mowiac juz o szukaniu tej roznicowki ze swieczka w reku (latarka i tak bedzie rozladowana). Przetestowane

  Do kuchni i łazienki pójdzie 3x2,5mm2, do
  pokoi 1,5mm2. Światło dostanie 1mm2.

  Powinno wystarczyc, choc osobiscie jestem zwolennikiem hardkoru (zeby sie nie zastanawiac, co do czego podpinam i czy wytrzyma).

  Ponieważ zatrudniam do tych prac fachowców, od nich będzie zależało wiele rzeczy, jakkolwiek
  zamierzam te prace nadzorować. Proszę o rady czego należy unikać, na jakie rzeczy zwrócić
  uwagę, a co należy zrobić, by uniknąć kłopotów w przyszłości.

  Ja mialem polecone kilka ekip, zadna nie byla dostepna (rozplanowany kalendarz na caly rok). Ci co byli dostepni... po kazdej ekipie musialem cos poprawic. Zycze powodzenia w szukaniu po prostu.

  Wiem, że sporo tych pytań ale z uwagą przeczytam każdą najmniejszą nawet radę i odpowiem na
  każde dodatkowe pytanie. Wolę się wszystkiego dowiedzieć teraz niż potem się denerwować. Z
  góry dziękuję za pomoc.

  Remont bez stresu? <img src="/images/graemlins/rotfl.gif" alt="" />

  Powodzenia i zrob fotki przed, w trakcie i po <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" />


Log in to reply