Wymiana łożyska w sprzęgle i wyjęcie silnika, co zrobić przy okazji?
-
@spinerr powiedział w Wymiana łożyska w sprzęgle i wyjęcie silnika, co zrobić przy okazji?:
auto ma <90tyśkm, a łożysko i całe sprzęgło jest valeo, ze znaczkami Daewoo czyli z pierwszego montażu
Miałem dwa Tico. W żadnym z nich nie miałem problemów aby rozbierać sprzęgło. Jedynie wymieniałem linki.
-
Nie wiem jak to się nazywa. Poniżej zdjęcie.
Przeglądając zdjęcia różnych łożysk wnioskuję, że chyba jednak tego rowka tam ma nie być, a wyrzeźbiło go padnięte łożysko.
Na pewno to nie jest typowa usterka. Nic sensownego w internecie się nie pojawia.
-
@spinerr na tej fotce kupę opiłków też widać.
-
Widać, widać, ale uderzanie sprzęgła jest od kiedy mam to auto, jakieś 3 lata przed tym zanim łożysko wyciskowe sprzęgła się odezwało. Czyli może już dużo wcześniej się rozpadało, ale bezgłośnie.
-
Podczas zakupu nie udało się tego zdiagnozować. Podobnie było u mnie jak kupowałem Polo. Też był mały odgłos przy wciśniętym sprzęgle . Też myślałem że padło łożysko ale sprzedawca (akurat go nie było tylko żona) pokazali papiery na wymianę kompletnego sprzęgła. W warsztacie jak go oddałem na wymianę rozrządu i płynów okazało się że w skrzyni nie było prawie wcale oleju. Po zalaniu go olejem problem znikł. Jak już udało mi się skontaktować ze sprzedawcą okazało się że to druga skrzynia biegów i być może jego mechanicy włożyli skrzynię nie patrząc czy olej jest w środku. Ale było , minęło i jeżdżę już dwa lata bez problemów.
-
U mnie to wyglądało tak, że choćby nie wiem jak pomału puszczać sprzęgło zawsze było takie łup i szarpnięcie, im większy bieg tym słabiej. Tak samo ze wstecznym. Łożysko odezwało się niedawno, dlatego wymiana. Luźno zakładałem, że powodem łupnięć były uszkodzone sprężynki w tarczy sprzęgłowej, albo wieloklin, albo linka ze sprzęgła (choć stopą nie wyczuwało się, żadnych przeskoków podczas puszczania sprzęgła), a tu takie coś... . Ilość oleju w skrzyni była prawidłowa.
Póki co poszukuję 24711-78b00 "obudowa sprzęgła tico". -
@spinerr
Odnośnie obudowy aluminiowej sprzęgła to pewnie już znalazłeś tego gościa z Warszawy, który ma taką i sprzedaje na gumtree. Ale na wszelki wypadek podaję linka do ogłoszenia.
https://www.gumtree.pl/a-inne-czesci-samochodowe/targowek/sprzedam-obudowa-sprzegla-daewoo-tico-matiz-24711+78b00+000/1001305804570910475076809
Patrząc na dodane dziś przez ciebie zdjęcie wygląda na to, że łożysko wyciskowe sprzęgła przesuwane jest (przez widełki włączania sprzęgła) po tulei, która stanowi część aluminiowej obudowy sprzęgła (lub po tulei stalowej wciśniętej w tą obudowę). Jeżeli tak jest to nie zgadzałoby się z rysunkiem 3.1 budowy sprzęgła jaki wcześniej zamieściłem z książki Trzeciaka (może jest poglądowy i nie koniecznie dotyczy Tico). Jak to więc jest, bo zaglądałem do sprzęgła ok 12 lat temu i już dokładnie nie pamiętam.
Obudowa sprzęgła.
Wałek sprzęgłowy
EDIT
Znalazłem jeszcze zdjęcie z kontroli stanu sprzęgła, którą przeprowadziłem w 2006 r przy okazji jak miałem wyjęty silnik ze skrzynią biegów. Na wykonanym wówczas zdjęciu widzę, że łożysko nie przesuwa się po wałku sprzęgłowym (jak wynika z rysunku z książki Trzeciaka) ale po tulei stalowej utwardzonej (nie może być to tuleja aluminiowa bo by się szybko zużyła). Ale nie demontowałem wówczas łożyska wyciskowego aby mieć pewność, że tak jest dlatego chętnie dowiem się od ciebie lub innych co niedawno wymieniali łożysko i pamiętają.
-
Patrząc na dodane dziś przez ciebie zdjęcie wygląda na to, że łożysko wyciskowe sprzęgła przesuwane jest (przez widełki włączania sprzęgła) po tulei, która stanowi część aluminiowej obudowy sprzęgła (lub po tulei stalowej wciśniętej w tą obudowę).
Właśnie po tulei aluminiowej, która jest częścią obudowy. I tu jest problem, gdyż w wypadku jej uszkodzenia trzeba wymienić całą obudowę.
Przeglądałem katalog i nie znalazłem w nim niczego co mogło by być tuleją oddzielaną od obudowy. -
@spinerr
No to bardzo źle zrobili bo powinna to być hartowana tuleja stalowa wciśnięta w aluminiową obudowę sprzęgła odporna na ścieranie wskutek przesuwającej się po niej utwardzonej bieżni łożyska wyciskowego. Dziwię się, że przy takim rozwiązaniu u mnie i u wielu innych z przebiegiem auta ponad 200 tyś km jeszcze nie stało się to co u ciebie z tą tuleją (pokrywą sprzęgła). W takim przypadku (gdy łożysko wyciskowe prowadzone jest po aluminiowej tulei obudowy sprzęgła) zgadzam się z tobą, że powinni dać pod bieżnię wewnętrzną łożyska teflonową tulejkę ślizgową, która by chroniła aluminiową tuleję pokrywy sprzęgła przed uszkodzeniem.
Czeka cię więc albo wymiana całej skrzyni biegów lub wymiana obudowy sprzęgła. Raczej z wymianą pokrywy nie będzie łatwo bo w niej osadzone są wałki skrzyni biegów i trzeba będzie uważać aby czegoś nie poprzestawiać.
Na co się decydujesz?
Druga kwestia to rysunek zamieszczony w książce Trzeciaka - jest on zaczerpnięty z fabrycznej książki serwisowej Daewoo i trochę nie pokrywa się ze stanem faktycznym. Trochę trudno przez to obwiniać Trzeciaka ale mógłby w związku z tym zamieścić jakieś zdjęcie osadzenia łożyska wyciskowego na pokrywie sprzęgła z natury aby patrząc tylko na ten nieszczęsny rysunek nie wyciągać fałszywych wniosków. -
Czeka cię więc albo wymiana całej skrzyni biegów lub wymiana obudowy sprzęgła. Raczej z wymianą pokrywy nie będzie łatwo bo w niej osadzone są wałki skrzyni biegów i trzeba będzie uważać aby czegoś nie poprzestawiać.
Mam w rodzinie mechanika samochodowego, dla niego to codzienność (no może nie Tico :)). Dlatego wymiana obudowy. Podobnie jak Ciebie bardzo go to zdziwiło, że ta tuleja jest niewymienna i do tego aluminiowa.
Być może były różne edycje tych skrzyń, ta z gumtree wygląda jakby tuleja nie była częścią obudowy, może jest stalowa?
Nową skrzynie widziałem za ~500zł w Polpartsie, a używanych nie chcę skoro moja ma tylko 90tys.km.Łożyska wyciskowe sprzęgła SACHS mają czarny środek, czyli te mogą już być z warstwą teflonu. Chyba warto w takie zainwestować?
-
@spinerr
Nie wiem czy te łożyska Sachsa mają naniesioną warstwę teflonu - moim zdaniem raczej nie bo w normalnej konstrukcji prowadzenia łożyska (utwardzona stalowa tuleja obudowy sprzęgła - utwardzona bieżnia łożyska) taka warstwa pośrednia z teflonu jest zbędna. Natomiast same wyroby Sachsa odznaczają się wysoką jakością. Problemem wg mnie nie jest łożysko wyciskowe bo łożyska firmy Valeo są porównywalnej jakości do tych Sachsa co nie najlepsza konstrukcja pokrywy sprzęgła (przynajmniej tej twojej).
Na pewno były różne wykonania obudowy sprzęgła: wersja 24711-78B00-000 do 31.03.1988 r i wersja 24711-78B10-000 po. Wynika to np z katalogu części do Tico zamieszczonego na rumuńskiej stronie internetowej.
http://comenzi.radacini.ro/CATALOAGE/Catalog TICO/fig24.htm
Czym się konstrukcyjnie różnią to już nie wynika z katalogu.
Musisz poprosić tego sprzedawcę z gumtree o dodatkowe zdjęcie obudowy sprzęgła (zbliżenie na tuleję z perspektywy) to będzie wiadomo czy jest to jakaś inna wersja od tej zamontowanej w twoim aucie. -
Panowie mam pytanie, chyba w temacie odnośnie tego łożyska oporowego. Ostatnio mam takie metaliczne dzwonienie, gdy odpalam Swifta (nie od razu po odpaleniu tylko po kilku, kilkunastu sekundach) i zaczynam np. skrobać szyby. Wydaje mi się, że wraz ze spadkiem temperatury dźwięk ten jest głośniejszy. Gdy wciskam sprzęgło dźwięk znika. Gdy silnik jest ciepły nic nie dzwoni. To to łożysko oporowe u mnie już się kończy? Czym może grozić jazda z takim "uszkodzeniem"?
-
@bpx33 powiedział w Wymiana łożyska w sprzęgle i wyjęcie silnika, co zrobić przy okazji?:
Panowie mam pytanie, chyba w temacie odnośnie tego łożyska oporowego. Ostatnio mam takie metaliczne dzwonienie, gdy odpalam Swifta (nie od razu po odpaleniu tylko po kilku, kilkunastu sekundach) i zaczynam np. skrobać szyby. Wydaje mi się, że wraz ze spadkiem temperatury dźwięk ten jest głośniejszy. Gdy wciskam sprzęgło dźwięk znika. Gdy silnik jest ciepły nic nie dzwoni. To to łożysko oporowe u mnie już się kończy? Czym może grozić jazda z takim "uszkodzeniem"?
Ja jeżdżę z takim dźwiękiem już parę lat i nic się nie dzieje. Według mnie przyczyną jest luz na bieżni łożyska i w czasie jak nie pracuje dostaje wibracji, po wciśnięciu sprzęgła zostaje dociśnięte i hałas znika. Więc jak przy wciśniętym pedale sprzęgła nie hałasuje, to bym się nie przejmował.
-
@cezar powiedział w Wymiana łożyska w sprzęgle i wyjęcie silnika, co zrobić przy okazji?:
Według mnie przyczyną jest luz na bieżni łożyska i w czasie jak nie pracuje dostaje wibracji, po wciśnięciu sprzęgła zostaje dociśnięte i hałas znika.
Też wydaje mi się, że jest gdzieś po prostu luz, a jak się silnik rozgrzeje to wszystko się minimalnie "rozciąga" i dlatego na ciepłym nie dzwoni. No cóż, zajrzę tam najwyżej jak skończy się sprzęgło. :)
-
@bpx33
Może, mało oleju jest w skrzyni biegów i na początku zanim olej zostanie dobrze rozprowadzony po całej skrzyni masz takie objawy. -
Jeżeli chodzi o sprzęgło to moje bardziej szumiało - tak jakby pocierać metal o metal. Było to niezależne od temperatury, czasu jazdy i pojawiało się tylko przy wciśniętym sprzęgle.
-
-
Ktoś ma pomysł skąd brać te podkładki do regulacji łożyska oporowego w skrzyni?
-
@spinerr powiedział w Wymiana łożyska w sprzęgle i wyjęcie silnika, co zrobić przy okazji?:
Ktoś ma pomysł skąd brać te podkładki do regulacji łożyska oporowego w skrzyni?
O jakie podkładki chodzi?
-
39 na rysunku.
Po poskładaniu zobaczę jakie mniej więcej będą potrzebne. Bo cały zestaw myślę nie jest konieczny.