Płukanie układu chłodzącego


 • Admin

  Po 180 kkm będę wymieniał płyn chłodniczy i chciałbym przy tym (po raz pierwszy) przepłukać układ.
  Wiem, że Sharky to robił; może ktoś jeszcze? Teraz pytanie: jakiego środka do tego używaliście?

  Dawno temu stosowałem roztwór sody kaustycznej, ale ona nadawała się do aut z lat 80-tych i starszych , wtedy jeszcze nie było tylu stopów aluminiowych w silnikach... mam obawy przed tym środkiem.


 • Użytkownik archiwalny

  Po 180 kkm będę wymieniał płyn chłodniczy i chciałbym przy tym (po raz pierwszy) przepłukać układ. Wiem, że Sharky to robił; może ktoś jeszcze? Teraz pytanie: jakiego środka do tego używaliście?

  Ja płukałem układ ze 3 razy, ale tak naprawdę potrzebny był jeden, po kupnie Tico.
  Kup pierwszy z brzegu koncentrat do płukania układów chłodzenia, np. firmy K2 i wszystko wykonaj zgodnie z opisem.
  Zastosuj też dobry (markowy) płyn chłodzący i znów wszystko będzie OK na lata.

  U mnie poprzednia właścicielka musiała lać byle co, a właściwie w serwisie, gdzie oddawała auto na przeglądy.
  Co prawda nie zauważyłem złej pracy układu chłodzenia, jednak po zastosowaniu środka do płukania okazało się, że w układzie było naprawdę sporo zanieczyszczeń (taki ceglasty szlam).
  Całość prac polega jedynie na odłączeniu węża dolnego chłodnicy i spuszczeniu obecnego płyny, następnie zakłada się ten wąż i wlewa środek do płukania i włącza silnik do momentu załączenia wentylatora. Teraz ponownie ostrożnie (aby się nie poparzyć) zdejmuje wąż z dolnego króćca chłodnicy i zlewa cały płyn. Od tego momentu trzeba podobnie pobawić się zwykłą wodą (może być zdemineralizowana), tzn. zalać, nagrzać silnik do włączenia wiatraka chłodnicy i spuścić wodę. Czynność powtarzać do momentu, gdy wylatująca woda będzie przejrzysta bez przebarwień. Na koniec wlać docelowy płyn, przejechać się trochę i dolać do pełnego w chłodnicy i do połowy w zbiorniczku wyrównawczym.
  To wszystko.

  Trochę zabawy jest, ale to nic trudnego, a jedynie trzeba umiejętnie zdejmować dolny wąż chłodnicy, aby się nie poparzyć.


 • Moderator

  Polecam porządny płyn Prestone


 • Admin

  Dzięki za wypowiedzi, panowie.

  Miałem plan, żeby w sobotę podziałać, ale szef już był uprzejmy tę sobotę mi zagospodarować... Tak więc sprawa się nieco odwlecze. Na szybko nie da rady tego dobrze zrobić, muszę wygospodarować więcej czasu.


Zaloguj się, aby odpowiedzieć
 

Wygląda na to, że twoje połączenie z Zlosniki.pl zostało przerwane. Proszę czekać, gdy staramy się je odnowić.