Problem z przeciwmgłowym


 • Użytkownik archiwalny

  Witam serdecznie.

  Mam problem ze światłem tylnym przeciwmgłowym. Mianowicie przy wyłączonym włączniku przez większość czasu świeci, tylko czasami gaśnie. Dwa razy rozładowało mi akumulator. Natomiast kiedy włączam przeciwmgłowe to zazwyczaj nie świeci. Podobnie jest z diodą przy włączniku. Nawet kiedy wyjąłem żarówkę z klosza i włącznik był wyłączony, dioda nadal świeciła i dlatego wymontowałem też włącznik. Wydaje mi się że zwarcie jest we włączniku, bo w innym wypadku dioda chyba nie powinna świecić(?). Niestety dzisiaj rozebrałem włącznik i wypadła z niego jedna sprężynka i nie mam pojęcia jak ją umiejscowić. Włącznik po wciśnięciu nie zostaje na pozycji, tylko wraca. Czy zna ktoś rozwiązanie moich dwóch palących problemów:)?

  Pozdrawiam!


 • Admin

  Oby naprawdę nie były one "palące"...
  Włącznik musisz sam jakoś poskładać do kupy, co my tu możemy...
  Świecenie się tylnej lampy może być spowodowane zwarciem (przetarcie, wilgoć) w tylnej wiązce przewodów. Może odpowiedzialny za tylną lampę przewód łapie prąd z innego przewodu? Niestety, tylna wiązka to częsta bolączka w Tico i daje o sobie znać po paru latach użytkowania (dopóki nie zrobi się swojej, własnej, dobrze izolowanej).
  Świecenie się żaróweczki we włączniku da się wytłumaczyć tym, że gdy już tylna lampa dostanie prąd do świecenia, to wraca on przewodem do żaróweczki i uruchamia również ją.


 • Użytkownik archiwalny

  Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę tą wiązkę. Rozumiem że jest nad prawym nadkolem? A włącznik metodą prób i błędów spróbuję poskładać włącznik. Miałem nadzieję że ktoś zamieści zdjęcie z prawidłowo założoną sprężynką:). W każdym razie jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!


 • Admin

  W podwieszonym dziale LINKOWNIA znajdź wątek "Praktyczne usprawnienia w Tico". Przejrzyj go, gdzieś tam jest porada, jak dorobić podświetlenia do innych włączników - będą tam też fotki, pewnie Ci pomogą.
  Zaś owa wiązka mieści się pod tylnym zderzakiem. Są to zwykłe przewody w pojedynczej izolacji. Problemy z nią polegają najczęściej na utlenianiu się tych przewodów w okolicach kostek przy lampach - połączenia po prostu rozsypują się po jakimś czasie. Być może coś się tam przetarło na tych kabelkach, dostało wilgoci i stąd problem.
  Najlepiej jest wywalić całą wiązkę, która biegnie przy zderzaku i rozprowadza prąd do poszczególnych lamp, dorabiając swoją, z lepszych kabelków, w podwójnej izolacji; potem dobrze wszystko zabezpieczyć. Trochę pracy z tym jest (dobrze jest zdjąć zderzak przed wymianą), ale warto to zrobić.


 • Moderator

  W podwieszonym
  dziale LINKOWNIA znajdź wątek "Praktyczne usprawnienia w Tico". Przejrzyj go, gdzieś
  tam jest porada, jak dorobić podświetlenia do innych włączników - będą tam też
  fotki, pewnie Ci pomogą.

  Tu są fotki:
  http://zlosniki.pl/ubbthreads.php?ubb=sho...true#Post913041
  W szczególności ta:


 • Użytkownik archiwalny

  @leo dzięki wielkie, na forum znalazłem kilka tematów nt. wiązek, także jakoś sobie poradzę. Oby to było to, bo za niedługo przegląd się szykuje.

  @drzonca również dzięki, włącznik złożony i działa jak należy!

  Dzięki za pomoc i pozdrawiam!


Log in to reply