Naprawa reflektora • Ktoś uszkodził mi na postoju przedni prawy reflektor. Uszkodzony (trzaśnięty) jest plastikowy, boczny klosz światła pozycyjnego w reflektorze. Chcę wymienić albo cały reflektor albo sam klosz w zależności od tego czy odbłyśnik w zakupionej używanej lampie będzie w lepszym czy gorszym stanie. Jeżeli odbłyśnik będzie w gorszym stanie to oczywiście będę chciał wymienić sam plastikowy klosz światła pozycyjnego w moim uszkodzonym reflektorze. Czy ktoś przekładał ten klosz?. Czy jest on mocowany na zatrzaski czy w jakiś sposób przyklejony?. Czy aby zdjąć ten klosz wpierw trzeba zdjąć klosz szklany świateł długich i mijania reflektora? Generalnie nastawiony jestem na zakup używanego oryginalnego stosowanego przez fabrykę reflektora firmy SAM LIP. Spotkałem nowy zamiennik reflektora w atrakcyjnej cenie 30 zł ale jakoś mnie to nie przekonuje do zakupu bo widziałem używany zamiennik w Ticu na szrocie (nie wiem czy tej samej firmy) i ten klosz boczny, który chcę wymienić był mocno wyblakły (zmatowiony - wręcz wyszarzały). Jakie jest wasze zdanie na temat zamienników reflektorów do Tico?

  0_1485517634707_uszkodzona lampa.JPG


 • Moderator

  Miałem okazję otrzymać bezpłatnie nowe zamienniki reflektorów (nazwy producenta nie zapisałem)
  niestety jakość tych lamp pozostawia wiele do życzenia, plastiki są źle spasowane i niskiej jakości
  stwierdziłem że szkoda mojej fatygi, polecam szukać używanych oryginałów. • Tak myślałem. A wiesz jak wymienić ten boczny klosz?


 • Moderator

  Wydaje mi się że jest klejony. Leniwy jestem żeby sprawdzić teraz.. ale jeśli są szklane to można by np podgrzać opalarką ?? • @pacior
  Ten boczny nie jest szklany - jest plastikowy. Szklany jest ten duży środkowy.


 • Moderator

  Tak podejrzewałem, Miecho będzie najlepiej wiedział co z tym zrobić

  ps. ja bym poszukał reflektorów z pierwszych PM-ów bo fajnie wyglądają :) widywałem też na allegro wersje chyba SR z kierunkiem zamiast postojówki, nie wiem tylko czy one występują są w lampie. • @pacior
  Nie wiem o które chodzi i czym się różnią te od PM-ów od tych co mam?


 • Moderator

  PM-y miały jednolite szkło czyli mijania i postojowe razem.
  A to jest chyba SR
  http://allegro.pl/reflektor-lampa-lewa-daewoo-tico-1991-2000-i6653367003.html • @pacior
  Ta lampa z linku to niewiem czy ma homologację a kierunkowskazy już mam. • Gdy w moim Tico była wsadzona jakaś podróbka z plastiku to dodatkowo nie działało w niej regulacja świateł. Silniczek pracował a odbłyśnik ani drgnie. Wymieniłem na oryginalną z regulacją i nawet trafiła mi się prawie identyczna.


 • Moderator

  @ryszard powiedział w Naprawa reflektora:

  @pacior
  Ta lampa z linku to niewiem czy ma homologację a kierunkowskazy już mam.

  Ale wygląda na oryginalną

  @Jaco- powiedział w Naprawa reflektora:

  Gdy w moim Tico była wsadzona jakaś podróbka z plastiku to dodatkowo nie działało w niej regulacja świateł. Silniczek pracował a odbłyśnik ani drgnie. Wymieniłem na oryginalną z regulacją i nawet trafiła mi się prawie identyczna.

  Smisny też miał problem z zamiennikami. • https://zlosniki.pl/post/153734 tu masz moje przednie lampy. • @pacior powiedział w Naprawa reflektora:

  @ryszard powiedział w Naprawa reflektora:

  @pacior
  Ta lampa z linku to niewiem czy ma homologację a kierunkowskazy już mam.>

  Ale wygląda na oryginalną

  Fakt producent ten sam co dostarczał lampy na pierwszy montaż (SAM LIP). Co z homologacją tej lampy na Polskę - nie wiem? Ciekawa lampa. Nie wiem gdzie jest w niej światło postojowe bo można byłoby pokombinować i przenieść fabryczne przednie kierunkowskazy z zderzaka do reflektora a w ich miejsce zainstalować światła do jazdy dziennej, przerabiając odpowiednio instalację oświetleniową. Szkoda, że nie ma ona regulacji elektrycznej ustawienia świateł. Ponadto gość sprzedaje tylko lewą - brakuje prawej do pary. • Kiedyś i ja myślałem o kierunkach zamiast pomostówek ale dałem sobie spokój.

  Zobacz sam https://www.youtube.com/watch?v=5eqXz0KBxEA • @ pacior
  Chcę zakupić używany prawy reflektor. Gdzie znajdują się szroty w Legionowie i okolicy z częściami do Tico?


 • Moderator

  @ryszard
  W Legionowie powiadasz :) Niestety teraz jest słabo, był fajny szrot na Łajskach ale w ubiegłym roku został zlikwidowany.
  Możesz się rozejrzeć w Chotomowie przy drodze wzdłuż torów między wiaduktem Chotomowskim a Legionowskim tunelem.
  Ewentualnie przy Płochocińskiej w Warszawie ale pewnie cena będzie mało atrakcyjna. • @pacior
  Dzięki. Zajrzę do tego w Chotomowie. W stacjach demontażu pojazdów w Nowym Modlinie (firma Ekozysk 1), Nowym Dworze Mazowieckim na ul. Sportowej (firma Aga-Met) i w Warszawie na ul. Płochocińskiej (firma Westico) nic odpowiedniego na razie nie znalazłem. • Po dłuższym poszukiwaniu udało mi się zakupić z OLX używany oryginalny prawy reflektor w bardzo dobrym stanie.

  0_1485521696251_lampa_przód.JPG

  Generalnie na szrotach, które odwiedziłem to albo nie było wcale lamp lub były oryginały w kiepskim stanie albo zamienniki jak ten na poniższym zdjęciu.

  0_1485517783550_zamiennik_1.JPG

  Wymieniłem w całości lampę z uszkodzonym bocznym kloszem na zakupioną używkę. Wymiana lampy jest prosta, było o tym sporo na forum dlatego opis wymiany pomijam. Natomiast z ciekawości postanowiłem sprawdzić jak zamocowany jest boczny plasikowy klosz do korpusu lampy.
  Podejrzewałem, że jest wklejany, dlatego podgrzałem opalarką cały (wzdłuż obwodu klosza) kanałek w korpusie lampy na osadzenie klosza, uważając aby nie przegrzać klosza. Gdy klej się uplastycznił, podważyłem klosz wkrętakim w miejscu pokazanym na zdjęciu (wpierw w szczelinę od góry, potem w szczelinę od dołu).

  0_1485518843834_zdejmowanie_klosza.JPG

  Na początku klosz z kanałka wychodzi dość ciężko i trzeba operować wkrętakiem dość ostrożnie potem jest znacznie lżej.

  0_1485519694651_klej.JPG

  Jak widać na poniższych zdjęciach plasikowy boczny klosz mocowany jest w korpusie lampy bez zatrzasków, wyłącznie na klej (masę uszczelniająco - klejącą).

  0_1485520006306_lampa bez klosza.JPG

  0_1485520065918_zdjęty klosz.JPG

  Domniemywam, że podobnie wklejony jest frontowy klosz szklany, z tym, że dodatkowo zamocowany jest do korpusu pięcioma metalowymi klamrami.

  Jak trafi mi się uszkodzona lampa z całym kloszem w rozsądnej cenie to go przełożę. Pytanie na ile lampa będzie szczelna po takiej przekładce. Może porzeba będzie uzupełnić masę dla zapewnienia szczelności. Wie ktoś jaka jest nazwa handlowa masy jakiej używają produceni lamp do wklejania kloszy? Może wygląda ta wymiana bocznego klosza na zabawę i grę niewartą świeczki ale podobną procedurę zdjęcia / założenia głównego klosza trzeba zastosować przy wyjmowaniu odbłyśnika z lampy do regeneracji a to jak się orientuję jest praktykowane.


 • Moderator

  No i teraz wszystko jasne :)
  Ciekaw jestem co to za klej.. nie spotkałem się jeszcze z takim,
  gdybym miał czymś uzupełniać jego ubytki to użyłbym masy poliuretanowej. • @pacior powiedział w Naprawa reflektora:

  Ciekaw jestem co to za klej.. nie spotkałem się jeszcze z takim,
  gdybym miał czymś uzupełniać jego ubytki to użyłbym masy poliuretanowej.

  Dobrze myślisz, w końcu szybę przednią przykleja się na taki klej, a przecież szyba przednia jest bardziej obciążona niż klosz lampy.


Log in to reply