Przepisanie auta


 • Użytkownik archiwalny

  Witam, chciałbym się dowiedzieć jak przepisać auto na kogoś z rodziny.(w całości lub zrobić go współwłaścicielem)
  Ad. 1
  Doczytałem, że trzeba spisać umowę darowizny,z tą umową do US i na koniec do urzędu komunikacyjnego. Czy to jest jedyny sposób? Koszt jest taki, jak za zwykłe przerejestrowanie auta czy dodatkowe koszty również się ponosi?
  Ad.2
  Czy pomiędzy współwłaścicielem a przepisaniem w całości różnica jest tylko w wpisaniu w umowie o darowiźnie wartości 100% lub 50%?


 • Moderator

  Ad. 1. Koszty zależą od tego komu z rodziny to przekazujesz - jak z dalszej rodziny to musi od darowizny zapłacić spory podatek. W takiej sytuacji lepiej umowa kupna-sprzedaży, wtedy z podatków tylko PCC.
  Ad. 2. Zasadniczo tak. Poza tym nie musisz komuś dawać 50% - możesz dać 99% albo 1% - tak czy tak będzie współwłaścicielem.

  PS. Pamiętaj, żeby w umowie precyzyjnie wpisać np. "50% samochodu o wartości", a nie "50% wartości samochodu" - słyszałem o przypadku kiedy ktoś się tak rąbnął, skarbówka podatek od darowizny skasowała bo im wszystko jedno, a wydział komunikacji stwierdził, że z umowy wynika że ktoś dostał kasę na pół samochodu a nie pół samochodu, więc nie ma mowy o przerejestrowaniu


 • Użytkownik archiwalny

  Chodzi o zrobienie współwłaściciela z córki właściciela
  Dzięki za info


 • Użytkownik archiwalny

  licz sie ze wzrostem oc


 • Użytkownik archiwalny

  Mnie też to będzie czekało.Jak już uzbieram na "tylko mojego vana" to pozbędę się "współwłaścicielstwa" z teściem i swift będzie tylko jego-póki co zbieram zniżkę na tym "interesie".Oczywiście dostanie go za darmochę,mimo,że ja sporo zainwestowałem i jeszcze zainwestuje. • Ja, kupując auto na fakturę, napisałem pismo że pół samochodu będzie na ojca w cenie połowy za którą kupiłem auto, jeżeli to bliska rodzina to do pewnej kwoty nie płacisz podatku, nie trzeba latać z tym do urzędu skarbowego, nie wiem niestety jak jest z wujostwem. Dzwoń do urzędu, wszystko powiedzą Spisując umowę popełniłem błąd "50% wartości samochodu", ale w urzędzie komunikacji dopisałem aneks i gotowe.


Log in to reply