światła dzienne / lampy do jazdy dziennej - jeszcze inaczej
-
Dobry pomysł będę musiał poszukać takich. Z diagnostą to nie będzie problem
No maski cały czas szukam w niewygórowanej cenie bo rzeczywiście prosi się aż o wymianę -
U mnie też na przeglądzie pytał się czemu nie świeci tył bo powinien razem z dziennymi No to mu tłumaczyłem o zmianie przepisów, że teraz są 2 sposoby podłączenia dziennych. No i mówił, że niepotrzebnie przerabiałem sobie światła na nowy sposób bo lepiej gdyby świeciły z postojówkami. Ale nie po to kupowałem za tyle kasy hella by samemu je w włączać choć od tego jest specjalny przekaźnik.
-
No
i mówił, że niepotrzebnie przerabiałem sobie światła na nowy sposób bo lepiej gdyby
świeciły z postojówkami.Trzeba było mu wytłumaczyć, że właśnie nie... że lepiej, żeby tylne pozycyjne NIE ŚWIECIŁY się non stop (szczególnie w dzień) w autach, gdzie pozycyjne i światła STOPu są w jednej żarówce.
-
U mnie też na przeglądzie pytał się czemu nie świeci tył bo powinien razem z dziennymi No to mu tłumaczyłem o zmianie przepisów, że teraz są 2 sposoby podłączenia dziennych. No i mówił, że niepotrzebnie przerabiałem sobie światła na nowy sposób bo lepiej gdyby świeciły z postojówkami.
Mnie gościu w czerwcu tego roku nie pytał o toi tylko sprawdził poprawność instalacji elektrycznej tzn czy się gaszą jak się załancza mijania czy też pozycję i sprawdził też homologację.
Ale nie po to kupowałem za tyle kasy hella by samemu je w włączać choć od tego jest specjalny przekaźnik.
Do tego nie trzeba specjalnego przekaźnika, wystarczy dwa zwykłe przekaźniki podłaczyć i dołożyć dwie diody zaporowo na cewki przekaźników. -
Ale nowszy sposób to jest wg mnie dużo lepszy. Bo nie muszę włączać dziennych tylko teraz same zapalają się z zapłonem.Odpada świecenie się deski i tyłu niepotrzebnie. Nie potrzebowałem kupować przekaźników bo załatwia to jeden specjalny hella. A wcześniej przez te głupie sterowanie masa miałem problem z podłączeniem bo dzienne gasły tylko na mijania a na długich już nie. Po to dawałem tyle kaski za niemieckie hella by te światełka były podłączane tak jak w całej Europie.
-
To ja dodaje jeszcze schemat jaki powinien być zgodny z przepisami. Do tego nie potrzebne są żadne specjalne przekaźniki a zwykłe po parę zloty.
-
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-tani-modul-do-swiatel-dziennych-w-samochodzie
Albo zrobić tylko jeden moduł. Wszystkie potrzebne kable można znaleźć przy kostce od zegarka. Tylko nie wiem co wtedy ze światłami postojowymi(czy będzie możliwość że będą się palić razem z dziennymi, jak tak to bieda).
-
To ja dodaje
jeszcze schemat jaki powinien być zgodny z przepisami. Do tego nie potrzebne są
żadne specjalne przekaźniki a zwykłe po parę zloty.Ja swoje swiatla do jazdy dziennej podlaczylem bez przekaznikow (mam LED-owe 2x6W). Czy dobrze zrobilem? Niestety powoduja one zaklocenia w radiu. Powoduje je tez zegarek fabryczny. Radio podlaczone bezposrednio pod aku.
-
Ja swoje swiatla do jazdy dziennej podlaczylem bez przekaznikow
No wiesz zawsze zamiast przekaźników można zastosować tranzystor, tyrystor i wiele innych.... i nie wiem jak ty to masz zrobione, nie koniecznie elementami sterująco wykonawczymi muszą być przekaźniki... Ale podejrzewam że nie masz nic tylko zwykły wyłacznik w kabinie więc jeśli tak masz to nie możesz tak mieć.
Niestety powoduja one zaklocenia w radiu. Powoduje je tez zegarek fabryczny. Radio podlaczone bezposrednio pod aku.
Z radiem będzie coś nie tak pewnie nie będzie miało odpowiedniej filtracji zasilania bądź też ekran radia nie spełnia swojego zadania.
-
Ale podejrzewam że nie masz nic tylko zwykły wyłacznik w kabinie
więc jeśli tak masz to nie możesz tak mieć.Plus świateł pod zasilanie po stacyjce, minus świateł pod przewód świateł pozycyjnych i będzie działać
Ale warto dać w szereg diodę prostowniczą. -
No wiesz zawsze
zamiast przekaźników można zastosować tranzystor, tyrystor i wiele innych.... i nie
wiem jak ty to masz zrobione, nie koniecznie elementami sterująco wykonawczymi muszą
być przekaźniki... Ale podejrzewam że nie masz nic tylko zwykły wyłacznik w kabinie
więc jeśli tak masz to nie możesz tak mieć.Absolutnie nie mam zadnych odrebnych wlacznikow Swiatla wlaczaja sie po przekreceniu stacyjki i wylaczaja sie po wlaczeniu swiatel standardowych
Z radiem będzie coś
nie tak pewnie nie będzie miało odpowiedniej filtracji zasilania bądź też ekran
radia nie spełnia swojego zadania.Co masz konkretnie na mysli piszac "Z radiem będzie coś nie tak pewnie nie będzie miało odpowiedniej filtracji"?
-
To jeszcze napisz jak to ma działać? Kiedy sterowanie świateł odbywa się za pomocą + a masa - jest podawana stale.
Chodzi oto żeby to chodziło zgodnie z przepisami czyli:- światła palą się przy wyłączonej reszcie świateł (oczywiste)
- Gasną automatycznie po włączeniu się świateł oraz po wyłączeniu silnika (działają tylko wtedy gdy kluczyk stacyjki znajduje się w położeniu ON )
- Nie gasną kiedy migasz światłami drogowymi.
-
To jeszcze napisz
jak to ma działać?Dokładnie tak, jak opisałeś
Jeśli na światła nie jest podawane napięcie, to "wiszący" styk jest ściągany do masy przez włókno żarówki.BTW. jak sama nazwa wskazuje światła się świecą a nie palą
-
Niestety powoduja one zaklocenia w radiu. Powoduje je tez zegarek
fabryczny. Radio podlaczone bezposrednio pod aku.Kup kilka kondensatorów elektolitycznych 16V i powiedzmy 4700uF (pojemność może być mniejsza, jeśli wymiary będą za duże w dane miejsce). Do tego po kondensatorku ceramicznym jakimś (powiesz w sklepie ze do filtrowania napięcia to Ci da jakiś) i podlutuj po takim zestawie przy zasilaniu zegarka i przy zasilaniu radia. Przy diodach może same ceramiczne, żeby nie gasły za długo te diody
-
Kup kilka kondensatorów elektolitycznych 16V i powiedzmy 4700uF
Kup co najmniej na napięcie 25V
-
Kup kilka
kondensatorów elektolitycznych 16V i powiedzmy 4700uF (pojemność może być mniejsza,
jeśli wymiary będą za duże w dane miejsce). Do tego po kondensatorku ceramicznym
jakimś (powiesz w sklepie ze do filtrowania napięcia to Ci da jakiś) i podlutuj po
takim zestawie przy zasilaniu zegarka i przy zasilaniu radia. Przy diodach może same
ceramiczne, żeby nie gasły za długo te diodyDzieki za rade Mam pare zasilaczy ATX i moze odzyskam jakies elektrolityczne, a te ceramiczne dokupie. W jaki sposob mam je podpiac?
-
Blisko zasilanego urządzenia. Wepnij je oczywiście równolegle w instalację
-
Dzieki za rade
Mam pare zasilaczy ATX i moze odzyskam jakies elektrolityczne, a te
ceramiczne dokupie. W jaki sposob mam je podpiac?elektrolityczne mają oznaczone minusy. Minusem do minusa plusem do plusa
To jak z zasilaczy to i ceramiczne wydłub (te "lizaczki"). tutaj nie ma różnicy jak podłączysz. Byle tylko równolegle -
elektrolityczne
mają oznaczone minusy. Minusem do minusa plusem do plusa
To jak z zasilaczy
to i ceramiczne wydłub (te "lizaczki"). tutaj nie ma różnicy jak podłączysz. Byle
tylko równolegleDzieki za fachowe rady W chwili wolnego na pewno sie za to wezme, bo to jest nie do zniesienia