Rozładowujący sie akumulator i grzejący się silnik
-
no wiec odkopując troszke
temat dzisiaj bawiłem się tym wyłącznikiem termicnym ale kurcze zaweirałem go i nic sie nie
działo niestetyAby termowyłącznik(sprawny) zadziałał,czynnik chłodzący musi osiągnąć temperaturę 93*.
Czy to że się nie włącza wentylator może winą termostatu ??
Jeżeli temperatura nie osiągnie 82*(lub 88*),nie ma potrzeby włączania wentylatora.
Zakładając sprawność przekaźnika jest to możliwe, gdyż uszkodzony termostat(w położeniu otwartym) nie pozwala osiągnąć optymalnej temperatury chłodziwa a tym samym termowyłącznik nie podaje prądu na przekaźnik wentylatora.Możemy to stwierdzić po tym nie działającym wyłączniku termicznym ??
j.w.
Czyli aby ustalić co jest przyczyną usterki w układzie chłodzenia, najlepiej sprawdzać sprawność poszczególnych elemntów (silnik wentylatora,termowyłącznik,przekaźnik).
-
No wiec tak:
- rutki łaczace chłodnicę ze zbiornikiem wyrównawczym są ciepłe,
- czy przed tym jak zaczne zwierać ten wyłącznik termiczny mam nagrzać silnik do temperatury wysokiej ??
- i gdzie znajdę ten termo przkaźnik ???
Pozdro
-
No wiec tak:
- rutki łaczace chłodnicę ze
zbiornikiem wyrównawczym są ciepłe, - czy przed tym jak zaczne
zwierać ten wyłącznik termiczny mam nagrzać silnik do temperatury wysokiej ?? - i gdzie znajdę ten termo
przkaźnik ???
Pozdro
Zwarcie wyłącznika termicznego symuluje osiągnięcie temperatury przy której się załącza wentylator, nic nie musisz nagrzewać.
Przekaźnik standartowo znajduje się pod maską przy lewym reflektorze, najlepiej podmienić jak masz możliwość lub zewrzeć styki w tym który masz
niestety nie pamiętam co trzeba było zewrzeć - rutki łaczace chłodnicę ze
-
No wiec tak:
- rutki łaczace chłodnicę ze
zbiornikiem wyrównawczym są ciepłe,
Wraz z nagrzewaniem się silnika płyn chłodzący zwiększa swoją objętość i jego "nadmiar" przepływa do zbiornika wyrównawczego, nagrzewając przewody(przy zchładzaniu płyn zostaje zasysany ze zbiornika wyrównawczego do układu chłodzenia).
- czy przed tym jak zaczne
zwierać ten wyłącznik termiczny mam nagrzać silnik do temperatury wysokiej ??
Włącznik termiczny(w katalogu figuruje jako termowyłącznik)jest zamontowany w pokrywie termostatu i jego temperatura załączenia jest ustalona fabrycznie na 93*(co oznaczono na jego korpusie).Czyli jego zadziałanie następuje po osiągnięciu
przez płyn chłodzący takiej właśnie temperatury.Ja często sprawdzam ten termowyłącznik(jeżeli jest wymontowany)używając jako źródła ciepła suszarki do włosów.- i gdzie znajdę ten termo przkaźnik ???
Jest zwykły przekaźnik elektryczny, który zasilany jest przez termowyłącznik(po jego załączeniu).Ten przekaźnik(tak jak pisze Kol. pacior)jest zamontowany na takim wsporniku(przy lewej,przedniej lampie) w takiej gumowej osłonie,zawieszonej na tym wsporniku.
W nowszych modelach Tico przekaźnik ten przeniesiono w okolicę silnika przednich wycieraczek(jest to takie zaizolowane zgrubienie na instalacji elektrycznej).Aby uzyskać do niego dostęp należy odizolować odpowiednie miejsce
(widoczne zgrubienie) na instalacji elektrycznej przy przegrodzie w okolicach silnika wycieraczek przednich.Jednak aby sprawdzić jego sprawność wystarczy wyjąć wtyk z termowyłącznika i przy włączonym zapłonie połączyć piny w tej wtyczce, co powinno spowodować włączenie wentylatora chłodnicy.Też pozdrawiam !
- rutki łaczace chłodnicę ze
-
Zwarcie wyłącznika
termicznego symuluje osiągnięcie temperatury przy której się załącza wentylator, nic nie
musisz nagrzewać.Tylko symuluje, ale nie pozwala sprawdzić termowyłącznika czy pracuje on po osiągnięciu założopnej temperatury, czyli 93*, i czy załącza on wentylator przy odpowiedniej temperatrze, no bo jak ustalić przy jakiej temperaturze odbywa się symulacja ?
-
No więc postanowiłem wymienić termostat tylko mam 2 pytania:
- gdzie on się znajduje ??
- jak go wykręce czy wyleci cały płyn chłodzący ??
Pozdrawiam
-
termostat
- gdzie on się znajduje ??
Kopalnia- TERMOSTAT