Nowy właściciel TikTaka - co wymienić ?


 • Użytkownik archiwalny

  Witajcie !!
  Przywitałem się już w odpowiednim dziale, więc mam nadzieję że nikt nie obrazi się jeśli zadam od razu pytanie doświadczonym użytkownikom.
  Długo szukałem tak ekonomicznego pojazdu, jakim bez wątpienia jest Tico. Samochód zakupiłem niedawno i ma on kilka przypadłości które mnie męczą.
  Po pierwsze lekki rdzawy nalot na dolnych rogach drzwi i progach. Jak się za to zabrać żeby zrobić w miarę ok we własnym zakresie ? Bo trzymam auto pod chmurką i wolę takie rzeczy mieć zrobione żeby mi go dalej nie jadło.
  Silnik trzęsie się na niskich obrotach, przyczyna zawór PCV, w krótce nabywam i będzie ok. Ale czy on może powodować szarpanie przy zmianie biegów ? Czyściłem EGR i bez zmian, a był konkretnie zapakowany nagarem.
  Kolejna rzecz to stukanie przy zmianach obciążenia i na nierównościach. Co jest najczęstszym powodem tych że stuków w Tico ?
  Chciałbym dodać że rozrząd mam świeżo wymieniony, tak samo świece i olej więc to mogę sobie odpuścić.


 • Użytkownik archiwalny

  Chciałbym dodać że rozrząd mam świeżo wymieniony, tak samo świece i olej więc to mogę sobie
  odpuścić.

  Czyli najważniejszą rzecz masz zrobioną.Moim zdaniem, aby można było zobaczyć jak silnik pracuje propnuję:ustawić skład mieszanki,sprawdzić i wyregulować luzy zaworowe,sprawdzić i ustawić kąt wyprzedzenia zapłonu.Po wykonaniu tych czynności można robić pozostałe regulacje(jeżeli będą konieczne).

  PS.Witam na Złośniku i życzę szerokiej drogi !


 • Użytkownik archiwalny

  Czyli najważniejszą rzecz masz zrobioną.Moim zdaniem, aby można było zobaczyć jak silnik pracuje
  propnuję:ustawić skład mieszanki,sprawdzić i wyregulować luzy zaworowe,sprawdzić i ustawić
  kąt wyprzedzenia zapłonu.Po wykonaniu tych czynności można robić pozostałe regulacje(jeżeli
  będą konieczne).
  PS.Witam na Złośniku i życzę szerokiej drogi !
  Tylko wydaje mi się że zbyteczne będzie regulowanie gaźnika itp, bo jak zatykam palcem ten zaworek to silnik idealnie pracuje.
  Dzisiaj byłem w motoryzacyjnym i nie wiedzieli w ogóle o co chodzi i powiedzieli ze nie mają nic takiego, a jest to największa hurtownia w okolicy


 • Użytkownik archiwalny

  Tylko wydaje mi się że zbyteczne będzie regulowanie gaźnika

  A kto Ci każe regulować gaźnik ?

  jak zatykam palcem ten zaworek to silnik idealnie pracuje.

  Masz na mysli zawór PCV ?


 • Użytkownik archiwalny

  Tylko wydaje mi się że zbyteczne będzie regulowanie gaźnika itp, bo jak zatykam palcem ten
  zaworek to silnik idealnie pracuje.
  Dzisiaj byłem w motoryzacyjnym i nie wiedzieli w ogóle o co chodzi i powiedzieli ze nie mają nic
  takiego, a jest to największa hurtownia w okolicy

  Po zaworek udaj się do innego sklepu skoro w hurtowni nie chce im się sprzedawać takiej podstawowej rzeczy (widocznie za mało mają zarobku na tej części). W niektórych sklepach też mogą nie mieć od ręki ale jak są profesjonalni to będą mieli katalog z numerami i zamówią gdzie trzeba. Jeśli nie kupisz w żadnym sklepie to udaj się do ASO lub popatrz na Allegro chociaż tam z przesyłką może wyjść Ci drożej.
  Jak wymiana zaworka nie pomoże to zastosuj się do wskazówek Larsa. Regulacja samego gaźnika, jego czyszczenie lub naprawa, najczęściej poprzez wymianę to naprawdę ostateczność.


 • Użytkownik archiwalny

  Coś już w nim lata w środku więc raczej jego czyszczenie niewiele mi pomoże. Muszę w okolicy znaleźć sklep z częściami do skośnookich aut, może tam coś mi prędzej wykopią.


 • Użytkownik archiwalny

  Coś już w nim lata w środku więc raczej jego czyszczenie niewiele mi pomoże. Muszę w okolicy
  znaleźć sklep z częściami do skośnookich aut, może tam coś mi prędzej wykopią.

  To latanie to prawidłowe zjawisko.Lata natomiast ten elemen zaworu(współpracujący ze sprężyną sterującą),który dozuje ilość spalin w zależności od prędkości obrotowej silnika.Ja u siebie wsadzam co jakiś czas ten zawór na noc do benzyny ekstrakcyjnej i rano pracuje jak nowy,gdyż benzyna rozpuści osady i szlamy pochodzące ze skrzyni korbowej.Wymiana jest konieczna tylko w wypadku pęknięcia sprężyny w zaworze.Ale jak chcesz to możesz go wymienić,nr katalogowy 18118A78B00-000 cena ~ 10-15 zł.Pamiętaj aby sprawdzić czy po jego wyjęciu i uruchomieniu silnika, w przewodzie jest podciśnienie(od strony kolektora ssącego).


 • Użytkownik archiwalny

  No właśnie zasysa mi palec przy tym wężyku gdzie on jest podpinany. Sprawdzałem i nie wiem dlaczego on nie jest sprawny skoro puszcza tylko w jedną stronę <img src="/images/graemlins/frown.gif" alt="" />. Po zatkaniu silnik pracuje bez żadnej czkawki.


 • Użytkownik archiwalny

  No właśnie zasysa mi palec przy tym wężyku gdzie on jest podpinany.

  A zasysa Ci palec po włożeniu zaworu(tylko stroną niebieską w dół)?


 • Użytkownik archiwalny

  No tak zasysa mi, z resztą u mnie inaczej nie założę go bo ma wtedy luz na wężyku.
  Czy szarpanie przy zmianie biegów, tzn. przy wdepnięciu gazu po wysprzęgleniu może mieć związek ze zużytą pompką paliwa ? Bo zaczyna mi ona olejem pluć.


 • Użytkownik archiwalny

  Bo zaczyna mi ona olejem pluć.

  To znaczy że pompka nawala. Tylko co ma z tym wspólnego zmiana biegów ?


 • Użytkownik archiwalny

  Bo zaczyna mi ona olejem pluć.
  To znaczy że pompka nawala. Tylko co ma z tym wspólnego zmiana biegów ?
  Wygląda to tak, że jade sobie, zmieniam powiedzmy z 2 na 3 bieg puszczam sprzęgło daje gaz a on ma chwilę dziurę i za chwilę jest dobrze. Czasem się tak dzieje a czasem nie.


 • Admin

  Wygląda to tak, że jade sobie, zmieniam powiedzmy z 2 na 3 bieg puszczam sprzęgło daje gaz a on
  ma chwilę dziurę i za chwilę jest dobrze. Czasem się tak dzieje a czasem nie.

  Zmien pompke, chwila pracy a prawdopodobnie zniweluje usterke. Ja mialem inaczej, szarpal na wysokich obrotach przy obciazeniu.


 • Użytkownik archiwalny

  Zmien pompke, chwila pracy a prawdopodobnie zniweluje usterke. Ja mialem inaczej, szarpal na
  wysokich obrotach przy obciazeniu.
  Ok, jeśli jutro będzię w sklepie to od razu kupuję i wymiana będzie <img src="/images/graemlins/biglaugh_.gif" alt="" />.


 • Użytkownik archiwalny

  Czy szarpanie przy zmianie biegów, tzn. przy wdepnięciu gazu po wysprzęgleniu może mieć związek
  ze zużytą pompką paliwa ? Bo zaczyna mi ona olejem pluć.

  Jeżeli pompka jest uszkodzona ,to może zostać zmniejszona jej wydajność a w wypadku wciśnięcia pedału gazu wzrasta gwałtownie zapotrzebowanie na paliwo(co ma miejsce w momencie zmiany biegu na wyższy)i wtedy może brakować paliwa w komorze pływakowej,co skutkuje przerwami w pracy silnika,objawiającymi się jako szarpanie.
  Czy pomogła wymiana zaworka PCV ? Tak mi jeszcze pszyszło do głowy,że warto by było sprawdzić kopułkę,palec i przewody WN.Wtedy wszystko bedziesz miał z głowy.Pozostanie jedynie aparat zapłonowy
  (cewka i moduł).Już Ci napisałem, że warto czasami zrobić (tak profilaktycznie)takie generalne sprawdzenie układu zapłonowego.


 • Użytkownik archiwalny

  Więc tak. Kupiłem polską pompę bo nie było innej. Założyłem i ciekła olejem <img src="/images/graemlins/mad.gif" alt="" />, więc z powrotem wsadziłem tą co była. Jak ją mam uszczelnić ? Cieknie na łączeniu, tam gdzie jest uszczelka.
  Kopułke i palec sprawdziłem, jest ok profilaktycznie przeczyściłem. • Więc tak. Kupiłem polską pompę bo nie było innej. Założyłem i ciekła olejem , więc z powrotem
  wsadziłem tą co była. Jak ją mam uszczelnić ?

  Najlepiej oddaj ta pompe, odzyskaj kase i kup oryginalna nierozbieralna. Jesli nie ma w twojej okolicy w zadnym sklepie - kup np na allegro albo w jakims sklepie - zajrzyj na liste polecanych sklepow (sprzedaz wysylkowa).


 • Użytkownik archiwalny

  Więc tak. Kupiłem polską pompę bo nie było innej. Założyłem i ciekła olejem , więc z powrotem
  wsadziłem tą co była. Jak ją mam uszczelnić ? Cieknie na łączeniu, tam gdzie jest
  uszczelka.
  Kopułke i palec sprawdziłem, jest ok profilaktycznie przeczyściłem.

  Człowieku oddaj ten badziew. Oryginalna pompa GM w sklepie to koszt 70zł i masz ją na lata bo oryginał wytrzymać powinien i z 90tys. Podczas gdy ta polska kosztuje ok 45zł i bez przerwy padać będą membrany. Zobaczysz, że nie warto ozczędzać i kupować kiepskich zamienników.


 • Użytkownik archiwalny

  Więc tak. Kupiłem polską pompę bo nie było innej. Założyłem i ciekła olejem

  Czyli sprawdza się zła opinia co do jakości tych polskich zamienników.Myślę że powinieneś wziąć pod uwagę słuszne opinie Kolegów miechomiecho i przedborzaka.Może będę mógł powiedzieć więcej na temat pomp do Tico po sprawdzeniu jutro pewnych informacji na ten temat.

  więc z powrotem wsadziłem tą co była. Jak ją mam uszczelnić ? Cieknie na łączeniu, tam gdzie jest
  uszczelka.

  Często ulaga odkształceniu część pompy przylegająca do silnika(zbyt mocne dokręcanie).Może przystaw do tej płaszczyzny pompy przylegającej do uszczelki jakąś metalową linię(np.suwmiarkę)i sprawdź jej płaskość(może tu jest powód wycieku).I jak możesz to wymień na nowe uszczelki.
  Natomiast uszczelnienia samej głowicy nie da się zrobić domowym sposobem(jest zaciskana fabrycznie.

  Kopułke i palec sprawdziłem, jest ok profilaktycznie przeczyściłem.

  No to z tych drobiazgów pozostało tylko sprawdzenie przewodów WN(ich rezystancję).Dla przewodów Tico powinna ona orientacyjnie wynosić ~ od 2 om do 10 om(im dłuższy przewód tym większa rezystancja).

  A jak rozwiązałeś sprawę zaworu PCV ?


 • Użytkownik archiwalny

  Dostane samą usczelke w sklepie ? Co do PCV to jadę po weekendzie do sklepu z japończykami, może tam prędzej coś mi dobiorą.


Log in to reply