Pompa ciepła • Kochani!
  Potrzebuję informacji i rady. Z uwagi na ciągle rosnące ceny gazu zastanawiam się, jak zmniejszyć koszty wyprodukowania ciepła w domu. Moja uwagę zwróciło urządzenie Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tu jest strona firmy
  Proszę o sugestie/informacje dotyczące urządzenia. Nadmienię, że jest obecnie promocja do 15 października obniżająca cenę prawie o połowę! Jeżeli to naprawdę działa to warto by się skusić. • Kochani!
  Potrzebuję informacji i rady. Z uwagi na ciągle rosnące ceny gazu zastanawiam się, jak zmniejszyć koszty wyprodukowania ciepła w domu. Moja uwagę zwróciło urządzenie Pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Tu jest strona firmy
  Proszę o sugestie/informacje dotyczące urządzenia. Nadmienię, że jest obecnie promocja do 15 października obniżająca cenę prawie o połowę! Jeżeli to naprawdę działa to warto by się skusić.

  Do pompy ciepła potrzebujesz jeszcze wymiennik - albo poziomy (mniej skuteczny), albo pionowy - czyli po prostu odwiert z zabudowanym wymiennikiem. Łączny koszt takiej inwestycji wynosi zazwyczaj w granicach 25-30 kPLN.

  Pompy ciepła naturalnie działają - oczywiście musisz sobie zdać sprawę z tego, że wymagają one zasilania - ale stosunek energii włożonej (m.in. zasilanie pomp tłoczących medium) do uzyskanej wynosi przy najlepszych urządzeniach nawet 1:4.

  Policz tylko jak szybko Ci się taka inwestycja zwróci. Jeżeli liczysz na zwrot w 2-3 lata, to się srogo zawiedziesz - realnie (jeżeli nic się nie zepsuje) - inwestycja zwróci się najwcześniej po 10-12 latach. • Jak rzuciłeś okiem na stronkę, którą zapodałem, to pewnie zauważyłeś, że to jest wymiennik powietrza z atmosfery, nie z ziemi. Ale faktycznie, jest pompa, która zasysa powietrze i sprężarka, która (na zasadzie lodówki) spręża czynnik umożliwiający wymianę ciepła.
  Chyba odpuszczę tę inwestycję.
  Dzięki z odpowiedź


 • Użytkownik archiwalny

  Kolego jeśli mieszkasz w domu a nie bloku i masz wolne miejsce na dachu to zainstaluj sobie najtańszy bezciśnieniowy kolektor słoneczny. To najtańsze rozwiązanie by mieć gorącą wodę za free. U nas to założyliśmy z 90L zbiornikiem i koszt wyszedł z montażem jakieś 1600-1700zł i do zimy mamy ciepłą wodę. Wadą tego jest własnie bezciśnieniowy układ czyli by mieć większe ciśnienie trzeba zamontować pompę wody.No i na zimę trzeba wylewać wodę z układu by nie zamarzła choć przy -5 w nocy nic się nie działo. Choć i mozna jakieś montować spirale grzewcze by mieć całą zimę wodę ale po co skoro zima i tak grzeje się ją w centralnym.
  Plusem tego prostego kolektora jest całkowity brak poboru prądu oraz prostota. W tych drogich co często widac na dachach musi działac pompa obiegowa a i zimą gdy słońca mało wcale nie będzie za dużo oszczędności. • Cały czas myślę nad kolektorami ale te koszty
  Dom mam trzyrodzinny, w którym mieszka...8 osób (w tym troje dzieci). W chwili obecnej mam piec gazowy z zasobnikiem 240 litrów. Jaki układ kolektorów musiał bym zastosować aby wspomóc cwu?


 • Użytkownik archiwalny

  Fakt, że koszty są spore ale tych tańszych nie aż takie potężne.A gaz coraz droższy niestety a to przynajmniej pozwala trochę zaoszczędzić.
  W nich tylko mamy podłączenie zimnej wody z sieci i wody ciepłej ze zbiornika.Woda za darmo grzeje się jak jest słońce a dzięki ocieplonemu zbiornikowi 2 dni trzyma ciepło gdy są pochmurne dni. Chodzi mi coś w jak w tej aukcji: http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-zestaw-solar-180l-18rur-i2666912830.html
  Gdzieś cena mała bo wcześniej 1500 kosztował ze zbiornikiem 95L i 12 rurami próżniowymi.


Log in to reply