LPG w Suzuki Swift do 2003r Opinie
-
Decyzje można powiedzieć, że podjąłem - będę zakładał sekwencję.
Jutro jadę rozmówić się jeszcze z gazownikiem odnośnie ceny, oraz marki jaką by mi polecił (zakład też konkretny i cieszący się dobrą opinią- byle komu bym nie dał) i 2 września montaż - mam nadzieję, że się nie sparzę.Jak już sekwencja będzie w aucie, to zdam wam relację jak to wszystko się sprawuje.
-
Ja bym polecił BRC
-
A powiedz, tą sekwencje to masz w subaru justy- jaki silnik, czy w jakimś innym modelu subaru?
Zastanawia mnie kwestia kontrolki silnika(check engine, u mnie jest to pomarańczowa ikonka silnika ) - sonda wyłapuje nieprawidłowy skład spalin i niektórym wywala check, podobno u mnie też może zacząć świecić przez LPG - prawda to czy nie?
Dodatkowo u mnie są dwie sondy, przed i za katalizatoremSą jakieś sposoby na oszukanie komputera w samochodzie, bo świecącej non stop kontrolki z ikonką silnika, to ja nie chcę mieć
-
A powiedz, tą
sekwencje to masz w subaru justy- jaki silnik, czy w jakimś innym modelu
subaru?inny
Dodatkowo u mnie są
dwie sondy, przed i za katalizatorem
Są jakieś sposoby
na oszukanie komputera w samochodzie, bo świecącej non stop kontrolki z ikonką
silnika, to ja nie chcę miećemulator i do przodu
P.s: jak byś chciał zakładać gaz w naprawdę dobrym warsztacie to mogę Ci dać namiary jeden minus - 120 km od nas, ale nie będziesz jeździć co chwilę do nich jak to niektórzy z naszych rejonów zakładając gaz tu na miejscu robią -
Gaz będę zakładał w firmie VIS-EKO Kusięta.
Dużo osób zamiast w czewie woli tam właśnie zakładać i sobie bardzo chwalą.Ale podaj ten adres czy tu, czy na priva.
Do Kusiąt jadę jutro dowiedzieć się co i jak, a montować nie co później.emulator i do przodu
O widzisz, jak to rozwiązuje problem kontrolki to mnie pasi -
O widzisz, jak to
rozwiązuje problem kontrolki to mnie pasiZawsze można żaróweczkę wyjąć
-
Zawsze można żaróweczkę wyjąć
Dziękuję- postoję
Za taki manewr to ....
-
A powiedz, tą
sekwencje to masz w subaru justy- jaki silnik, czy w jakimś innym modelu
subaru?W imprezie 2,0 NA. U mnie instalka jest droższa bo oparta jest na dwóch listwach wtryskowych (bokser).
Zastanawia mnie
kwestia kontrolki silnika(check engine, u mnie jest to pomarańczowa ikonka
silnika ) - sonda wyłapuje nieprawidłowy skład spalin i niektórym wywala
check, podobno u mnie też może zacząć świecić przez LPG - prawda to czy nie?
Dodatkowo u mnie są
dwie sondy, przed i za katalizatorem
Są jakieś sposoby
na oszukanie komputera w samochodzie, bo świecącej non stop kontrolki z ikonką
silnika, to ja nie chcę miećTeż mam dwie sondy. Wydaje mi się, że jak dobrze zestroją Ci komputer gazowy z komputerem samochodu to nic nie będzie chekować. Przynajmniej nie powinno. Długo jeździłem z chekiem bo Pan Gaziarz mówił, że tak ma być. G....no tam "tak ma być". Kupiłem złącze diagnostyczne i program na laptopa i syn wziął się za to. Wyregulował dawki gazu, czasy wtrysku i śmiga aż miło.
-
Hellsin, a co to za dobry zakład jeśli można wiedzieć? Bo samemu mi chodzi LPG po głowie, a nie wiem gdzie założyć jak już.
-
Rozmawiałem dzisiaj z gazownikiem miedzy innymi odnośnie kontrolki i powiedział, że nie powinna się żadna kontrolka świecić- jak by się zaświeciła, to będą poprawiać ustawienia tak, aby było wsio ok.
Jeżeli chodzi o moc, to różnicy przy sekwencji w mocy praktycznie nie ma żadnej, a nawet jeśli to że na pewno tego nie wyczuję.Ruch też ma konkretny i musi się znać na rzeczy bo raz, że ludzie go chwalą a dwa samochody jakie tam u niego stały, to nie 10 letnie wozidełka, lecz konkretne fury nie tylko z okolic Częstochowy, ale i z Rzeszowa
Tak więc myślę, że nie powinno być jakiś dziwnych niespodzianek wynikających z niewiedzy gazownikaOgólnie po rozmowie i wypytaniu jeszcze o kilka innych zagadnień odnośnie LPG zdecydowałem, że daję do montażu
Koszt to 2300- sekwencja, 2 września montaż.Kupiłem złącze diagnostyczne i program na laptopa i syn wziął się za to. Wyregulował dawki gazu, czasy wtrysku i śmiga aż miło.
No to pozazdrościć zdolnego syna, skoro potrafił zrobić coś czego fachman nie ogarnąłW imprezie 2,0 NA. U mnie instalka jest droższa bo oparta jest na dwóch listwach wtryskowych (bokser).
O kurczę, to jest się czym pobawić w zimę -
Witam,
Radziłbym przede wszystkim zacząć od szukania dobrego montera znającego zasadę pracy silnika i jego możliwości współpracy z LPG. To, że ostatni GTi został wyprodukowany prawie 20 lat temu nie oznacza, że w kwestii LPG jest tak słodko.1. Jeśli chodzi o instalację mieszalnikową (podciśnieniową), to warunki jej pracy w silniku GTI są zdecydowanie gorsze niż w innych układach, które zasilane są gaźnikiem lub monowtryskiem. Ma na to wpływ niesymetryczny kolektor, który przy dużych prędkościach przepływu może powodować problemy z dobrym wymieszaniem LPG z powietrzem. Dobre opinie ma tak zwany gaźnik gazowy (BLOS BRC), ale zgodnie ze sztuką i polskim prawem nie można go zamontować w Swifcie GTi. Legalnie zostaje zatem 2 generacja (mieszalnik + aktuator + sterownik LPG).
2. Kwestia sekwencji też nie jest taka prosta i banalna - układ jest bardziej wymagający, niż w wielu autach wyprodukowanych po 2000 roku. A to dlatego, bo wszystkie wtryski otwierane są jednocześnie (full grupa). Skutkuje to krótkimi czasami wtrysku zarówno na wolnych obrotach, jak i przy pełnym obciążeniu.
W takim układzie sprawdzają się tylko szybkie i wydajne wtryskiwacze LPG. Natomiast wszelkiego rodzaju tabelki, kalkulatory czy dane o KM/cylinder się nie sprawdzają. Owszem, można wtrysk 8ms zastąpić wtryskiem 16ms, ale taki układ nie będzie działał optymalnie.
Pozostaje jeszcze kwestia obrotów, przy których uzyskiwana jest max moc. Jest wielce prawdopodobne, że prawidłowa regulacja w pełnym zakresie obciążeń i obrotów będzie wymagała wprowadzenia chociaż korekty po obrotach. Oby monter chciał się w to bawić i wiedział z czym to się je. Wielu bowiem widząc starsze auto traktuje je nieco z przymrużeniem oka.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na reduktor, który powinien mieć zapas w odniesieniu do deklaracji producenta.
W mojej ocenie lepiej będzie sprawdzała się instalacja sekwencyjna. Jednak wymaga ona poprawnego montażu, dobrych podzespołów i poprawnego zestrojenia. Z drugiej strony o połowę tańsza będzie instalacja mieszalnikowa, która poprawie wyregulowana również nie powinna sprawiać kłopotów w codziennie eksploatacji.Pzdr, M
-
U siebie nie mam GTi. Silnik nie wiele słabszy niż GTi i troszkę więcej w nim elektronika ma do powiedzenia .
Warsztatu jak szukałem, to kierowałem się dużą ilością opinii o danym zakładzie, oraz rozmową a dokładniej podejściem do montażu LPG w moim samochodzie.
Instalacji mieszalnikowej nie zakładam ponieważ znaczna większość osób radzi, w tym monterzy, instalację sekwencyjną.
Wtryski jakie będą montowane, to HANA i monter mówił, że proponuje właśnie jakieś szybsze i wydajniejsze - nie pamiętam modelu dokładnie, zdałem się na jego sugestie podkreślając, że ja chcę mieć zrobione konkretnie.
Może być drożej, ale konkretnie.
Inne podzespoły instalacji też mi zaproponował takie, które już ma w 100% sprawdzone, oraz pełne strojenie całego układu na sprzęcie komputerowym, tak aby było ok. -
I stało się swift zgazowany- sekwencja LPG założona.
Podzespoły:
Parownik/reduktor - TOMASETTO AT 09
Wielozawór - TOMASETTO
Obudowa wielozaworu -STAKO
Elektroniczna jednostka sterująca -AGC COMPACT
Wtryskiwacze - HANA 2000
Zbiornik - STAKO 34l
Wlew paliwa pod klapką(jest dyskretnie) - TOMASETTO
cena za wszystko : 2300Tak było przed:
A tak po:
Odczucia i ogólne wrażenia:
Jeżeli chodzi o moc, to troszkę -nie wiele, bo nie wiele, ale jednak lekka różnica między LPG a PB jest.
Dla większości osób zapewne było by to nie zauważalne, ale ja swojego swifta mam dobrze wyczutego i lekki spadek idzie wyczuć po wyżej 4,5/5 tys.obr i wzwyż, ale nie ma mowy o powodach do jakiego kolwiek narzekania.
Zatankowałem do pełna za 57 zł -23litry (trochę litrów w zbiorniku jeszcze było) i teraz zobaczę, ile km zrobię na zbiorniku LPG.
Kontrolka CHECK na chwilę obecną nie sygnalizuje jakiś błędów (oby tak zostało) - od wczoraj zrobiłem ponad 100 km, zobaczę co będzie dalej.
Obroty silnika są równiutkie, nie ma żadnego falowania itp.
Wszystko odbywa się automatycznie - odpala z PB, a po osiągnięciu pewnej temp. przełącza się na LPG - nie wyczuwalne.
Jak mam ochotę to w dowolnej chwili mogę przejść z LPG na PB i odwrotnie.
Po pierwszym 1000 km jadę na przegląd i ewentualne regulację, a później ogólne przeglądy instalacji co 10 tys.Podsumowując:
Z pracy instalacji jestem zadowolony, montażu również, bagażnika wiadomo ubyło sporo, bo zapas wypadało by jednak mieć w razie przygody z kołem. Spadek dynamiki jest naprawdę niewielki - a w razie potrzeby wykorzystania 100% możliwości silnika to PB i ogień
Koszta przejechania 100 km podam, jak jeszcze trochę km przybędzie.
Oby tylko teraz silnik dobrze dogadywał się z instalacją LPG, i to wszystko działało tak bezawaryjnie jak przed, to będę mógł powiedzieć, że warto, ale to pokażą przybywające cały czas kolejne km.Pozdr.
-
Gratki Oby spisywało się tak jak u mnie.
-
Kolektor był zdejmowany do wiercenia? Jaką dostałeś elektronikę - Zenit ?
Pzdr, W
-
Z pracy instalacji
jestem zadowolony, montażu również, bagażnika wiadomo ubyło sporo, bo zapas wypadało
by jednak mieć w razie przygody z kołem.Ja bym to rozwiązał tak, że zapas bym tylko wkładał do bagażnika jak bym jechał gdzieś w trasę a tak normalnie bym woził to koło zapasowe w sprayu. Dotoczyć się na tym na mieście do wulkanizatora da radę
-
I być może zniszczyć sobie oponę do końca z tego co czytałem . Czy ja wiem czy po mieście jest potrzebny jakiś wielki bagażnik?
-
dojazdówka 14" załatwia sprawę i pozwala na dużą przestrzeń w bagażniku w 3d. wiem bo mam
-
Kolektor był zdejmowany do wiercenia? Jaką dostałeś elektronikę - Zenit ?
Czy był ściągany nie wiem, nie zapytałem- jakieś ślady na nakrętkach są.
Elektronika to AGC COMPACT CT-4 -tak jest napisane na tym całym sterowniku odpowiedzialnym za pracę instalacji.Ja bym to rozwiązał tak, że zapas bym tylko wkładał do bagażnika jak bym jechał gdzieś w trasę a tak normalnie bym woził to koło zapasowe w sprayu. Dotoczyć się na tym na mieście do wulkanizatora da radę
Z tym sprayem, to podobno wulkanizatorzy bardzo nie chętnie chcą naprawiać oponę, która była tym zapaprana, wiec to jeden z powodów, że spray odpada.
Drugi powód -w moim wypadku 80% jazdy to drogi po za miastem i w różnych godzinach, wliczając w to godziny typowo nocne gdzie zakłady wulkanizacyjne są pozamykane wiec w razie kapcia, lub większego uszkodzenia opony, jeszcze po za miastem, miał bym spory problem.dojazdówka 14" załatwia sprawę i pozwala na dużą przestrzeń w bagażniku w 3d. wiem bo mam
Tak jak pisze none7 - zastanawiam się nad tym rozwiązaniem - miejsca dużo nie zajmie, a w razie kapcia na pewno pozwoli mi spokojnie dojechać do domu.
Tylko trochę drogawe te dojazdówki -ok 100 za małe, śmieszne, wąskie kółeczko -
Tylko trochę
drogawe te dojazdówki -ok 100 za małe, śmieszne, wąskie kółeczkonie marudzaj Artur
To i tak dużo taniej niż pełny wymiar alu + opona, a i miejsca mniej zajmie