Doładowanie akumulatora - inne inną ładowarką


 • Użytkownik archiwalny

  Kupiłem nową ładowarkę do akumulatora 6 Amperową. Bardzo szybko ładuje, wskazówka dochodzi do wartości "0" już po 30 min. (akumulator nie był specjalnie rozładowany, używany na codzień). Niby to wszystko dobrze, ale pożyczyłem tacie tę samą ładowarkę i również tak szybko doładowała akumulator (również raczej sprawny). Ale po podłączeniu starszej ładowarki 1,5 Amperowej (praktycznie zawsze ładowała całą dobę i to nie do końca) wskazówka pokazała wartość "2". I teraz mam wątpliwość: czy ta nowa ładowarka jest sprawna czy może ta stara ?


 • Użytkownik archiwalny

  Kupiłem nową ładowarkę do akumulatora 6 Amperową.
  Znaczy się prostownik? ;P

  Nie wiem jakiej pojemności jest aku który ładujesz ale pełne ladowanie to pojemność/prąd ładowania=czas. jeśli po czasie pełnego ładowania starą nadal aku jest nienaładowany to znaczy że albo aku albo prostownik nie uszkodzony


 • Użytkownik archiwalny

  Kupiłem nową ładowarkę do akumulatora 6 Amperową. Bardzo szybko ładuje, wskazówka dochodzi do
  wartości "0" już po 30 min. (akumulator nie był specjalnie rozładowany, używany na
  codzień).

  Skoro akumulator nie był rozładowany, to co się dziwisz, że ładownie tak szybko się zakończyło? Jeśli chodzi o różnice czasowe w ładowniu starą i nową ładowarką, to też nie ma się co dziwić, przecież 6A i 1,5A to duża różnica. Jeżeli chcesz mieć pewność, to sprawdź napięcie ładowania, czy nie jest za wysokie. Tak przy okazji. Akumulatory powinno się ładować prądem dziesięciogodzinnym, czyli pojemność akumulatora przez dziesięć. • Kupiłem nową ładowarkę do akumulatora 6 Amperową. Bardzo szybko ładuje, wskazówka dochodzi do wartości "0" już po 30
  min. (akumulator nie był specjalnie rozładowany, używany na codzień). Niby to wszystko dobrze, ale pożyczyłem
  tacie tę samą ładowarkę i również tak szybko doładowała akumulator (również raczej sprawny). Ale po podłączeniu
  starszej ładowarki 1,5 Amperowej (praktycznie zawsze ładowała całą dobę i to nie do końca) wskazówka pokazała
  wartość "2". I teraz mam wątpliwość: czy ta nowa ładowarka jest sprawna czy może ta stara ?

  Przede wszystkim warto przeczytać instrukcje i z nich trochę się dowiedzieć.
  Kolejna sprawa, są ładowarki automatyczne z ograniczeniem prądu ładowania i ładowarki ze stabilizacją prądu.
  W wielkim skrócie, pierwszy typ ładuje prądem zależnym od stopnia rozładowania akumulatora - na początku prąd jest stosunkowo duży i maleje wraz ze stopniem naładowania akumulatora, by teoretycznie na końcu osiągnąć wartość w pobliżu 0A.
  Drugi typ wymusza w zasadzie stałą wartość prądu (stabilizacja prądowa) i jest niezależny od stopnia rozładowania akumulatora.

  Ten drugi typ jest bardziej niebezpieczny, bo w zasadzie wymaga stałej kontroli w celu uniknięcia przeładowania akumulatora.

  Są jeszcze ładowarki łączące funkcje pierwszego i drugiego typu, tzn. w początkowej fazie jest ładowanie prądem zależnym od nastawy ręcznej lub automatycznej (stabilizacja prądu), po czym prąd jest zależny od stopnia naładowania aku (maleje wraz z ładowaniem baterii), natomiast w końcowej fazie następuje ponownie wymuszenie przepływu określonej wartości prądu (ok. 0.5A), który zapewnia optymalne naładowanie akumulatora tzw. prądem konserwującym.

  Dlatego warto wiedzieć, jakim prostownikiem się dysponuje, aby wiedzieć, czy jest uszkodzony, czy nie.


Log in to reply