Głośne zamykanie i otwieranie szyby, opór, przeskok, stuk i piszczenie • Problem dotyczy podnoszenia / opuszczania szyby w przednich drzwiach od strony kierowcy.

  Nagle zaczęło bardzo skrzypieć, oraz działa jakby skokowo. Podczas kręcenia korbką w pewnym momencie podczas każdego obrotu jest większy opór i przy dalszym kręceniu słychać głośniejszy stuk, wyczuwalny jest przeskok.
  Szyba się podnosi i opuszcza tylko z towarzyszeniem powyższych objawów.

  Może ktoś z Was wie co to może być na podstawie doświadczenia, czego się spodziewać? Póki co nie odważyłem się jeszcze rozebrać tego, bo za oknem zimno, a nie chciałbym zostać całkiem bez niego :-)

  Daję link do filmiku prezentującego problem: https://gofile.io/?c=Unzk65
  Link alternatywny: https://youtu.be/nABnOsVOukU • @mandrzej
  Nie otwiera mi się strona z filmem więc go nie obejrzałem.

  Co do problemu to do prowadnic szyby (poz 3 i ewentualnie poz 5 i 10 , na rys 7.3) ewentualnie do zewnętrznej listwy zgarniającej (poz 1) mógł dostać się z zewnątrz piach, mały kawałek patyczka itp i on może dawać dodatkowy opór. Jeżeli nie podejrzewasz zanieczyszczenia prowadnic to możesz na początek przesmarować gumową uszczelkę - prowadnicę (poz 3) sprejem do uszczelek gumowych. Smarowanie zanieczyszczonych piachem prowadnic przed ich oczyszczeniem oczywiście nie ma sensu. Mogło też uszkodzić się mocowanie szyby w ramce (poz 4 na rys 7.3) mechanizmu podnoszenia szyby (poz 9) przez co szyba przekasza się i zakleszcza w prowadnicach.

  DSCN9656.JPG

  Nie wykluczone, że zardzewiał mechanizm podnoszenia szyby (poz 9 na rys 7.3) Trzeba byłoby go oczyścić z rdzy i przesmarować szczególnie w miejscach zaznaczonych strzałkami (rys 7.6 - poniżej)

  DSCN9657.JPG

  Przeskakiwać może zużyty wielowpust w plastikowej korbce. • Dzięki za wskazówki.

  Dodałem link alternatywny do filmiku w pierwotnym wpisie. • u mnie się otwiera ten filmik , ładnie to ryszard opisał • @mandrzej
  Obejrzałem film na YT i te okresowe stuki mogą powstawać gdy dolna pozioma belka mechanizmu podnoszenia szyby do której przykręca się szybę osadzoną w ramce zahacza o poszycie drzwi.

  Sprawdź:
  czy nie są poluzowane wkręty:

  • mocowania mechanizmu podnoszenia szyby do drzwi (poz 2 i 3 na rys 7.5)
  • mocowania szyby do mechanizmu podnoszenia szyby (poz 1 na rys. 7.5)
   a także
  • czy nie jest pęknięta sprężyna spiralna mechanizmu

  DSCN9662.JPG

  Jak namierzysz usterkę daj znać co było powodem problemów. • Problemem okazała się spiralana sprężyna. Smaru nie było już, zwoje się o siebie "hamowały" w jednej pozycji.
  Serdecznie dziękuję za pomoc i wskazówki. :) • @mandrzej
  Dobrze wiedzieć. Dzięki za informację.


Log in to reply