Hasło w Wikipedii Suzuki Swift 1.3 GS Cabrio • .
  Przygotowuję hasło w Wikipedii na temat wersji cabrio, bo póki co nie ma takiego. Poprosiłem już StaregoJapońca na PW, aby rzucił swoim fachowym okiem na to, co udało mi się do tej pory zgromadzić. Obecnie mam takie informacje, które będę systematycznie uzupełniać. Gdyby jednak ktoś z Was zauważył jakieś błędy to proszę o pomoc

  Suzuki Swift 1.3 GS Cabrio - pod taką nazwą była oficjalnie importowana do Europy dwuosobowa wersja z nadwoziem otwartym bardzo popularnego modelu Swift, produkowana wyłącznie w Japonii w fabryce Suzuki w Kosai. Poza Europą wersja cabrio sprzedawana była w różnych specyfikacjach technicznych m.in. jako Suzuki Cultus (Japonia), Geo Metro (USA) czy też Pontiac Firefly (Kanada).

  Wersja europejska

  Suzuki Swift w wersji cabrio dociera do Europy na jesieni 1991 roku poprzez oficjalnego importera Suzuki International Europe GmbH z siedzibą w niemieckim Bensheim po premierze modelu w październiku 1991 roku na targach IAA we Frankfurcie. Jest sprzedawany jako Suzuki Swift 1.3 GS Cabrio przez około 4 lata do roku 1995 w cenie 23.700,- DM, a główne rynki zbytu to Niemcy, Austria i Holandia.

  Odmiana cabrio bazuje technicznie na wersji Suzuki Swift hatchback zwanej czasem MK III, wdrożonej do produkcji w drugiej połowie 1991 roku jako model roku 1992. Charakteryzowała się ona m.in. przeprojektowanymi zderzakami i oświetleniem oraz zaokrągloną deską rozdzielczą.

  Suzuki Swift 1.3 GS Cabrio, w porównaniu z ówczesną konkurencją w swojej klasie (VW Golf Cabriolet, Peugeot 205 Cabriolet), nie posiadał pałąka przeciwkapotażowego mogącego negatywnie wpłynąć na ogólny odbiór estetyczny auta. W standardowym wyposażeniu oferował wspomaganie kierownicy, elektryczną regulację lusterek, światła przeciwmgłowe, szyby w błękitnej tonacji, radio-odtwarzacz stereo oraz regulację kierownicy, co na przełomie lat 80/90-ych nie było takie oczywiste w budżetowych autach tego segmentu.

  Na szczególną uwagę zasługuje dość obszerny, jak na cabrio, bagażnik o dwóch połączonych komorach i łącznej pojemności 363 litrów. Mimo niewielkich rozmiarów (3,74 m długości) wersja cabrio oferuje zadziwiająco dużo miejsca dla 2 osób. Niska waga 800 kg oraz mały promień skrętu 9,40 m zapewniają satysfakcjonującą dynamikę i łatwość manewrowania. Za komfort jazdy i prowadzenie odpowiada niezależne zawieszenie wszystkich kół, niezwykle rzadkie w ówczesnych autach tej klasy.

  Dane techniczne

  W Europie, w ramach oficjalnego importu, wersja cabrio sprzedawana była wyłącznie z jednym silnikiem o pojemności 1298 ccm i można ją rozpoznać po następujących oznaczeniach kodowych na tabliczkach znamionowych:

  EA - druga generacja modelu Swift
  SF413 - wersja z silnikiem 1300 ccm
  G13BA - typ silnika 1300 ccm
  EAK35S - wersja z nadwoziem cabrio

  Silnik
  Pojemność: 1298 ccm
  Moc: 68 KM przy 6000 obr./min.
  Moment obrotowy: 99 Nm przy 3500 obr./min.

  Nadwozie i zawieszenie
  Waga pustego auta: 800 kg
  Wymiary dł./szer./wys. w mm: 3745/1590/1340
  Niezależne zawieszenie każdego z kół
  Przód: kolumny McPhersona, stabilizator
  Tył: niezależne, wielowahaczowe

  Dziękuję z góry za ew. uwagi


Log in to reply