[1,6 16v] Awaria sprzęgła


 • Użytkownik archiwalny

  Witam!

  Od niedawna jestem posiadaczem SS sedan 1,6 16v. Nie znalazłem postu odpowiedniego dla mojego problemu, dlatego zdecydowałem się napisać nowy.
  Dzisiaj mi się zdarzyła nieprzyjemna rzecz. Wyjechałem z garażu i poszedłem zamknąć bramę, lecz gdy chciałem odjechać, okazało się że nie mogę biegu wrzucić. Żaden z biegów do przodu nie chce wejść, a przy próbie wrzucenia wstecznego chroboczą zębatki. No i musiałem auto wepchnąć do garażu. Sprzęgło jest na hydraulicznym siłowniku, ale on jest zdrowy, płyn nie wycieka, zresztą to niezależny mechanizm. Podczas pracy silnika na jałowymi biegu słychać takie "blaszane" dzwonienie co jakiś czas. I tu pojawia się moje pytanie. Czy ktoś z Was orientuje się który to element sprzęgła mógł nawalić? Mój typ to sprężyna talerzowa w docisku, ale mogę się mylić. Dodam że pedał sprzęgła po awarii wchodzi lżej, a większy opór czuć dopiero od połowy. Kolejne pytanie to ile może kosztować nowe np NKK. Ciężko mi znaleźć cokolwiek, bo to dość nietypowa wersja silnika. Znalazłem Sachsa, ale cena aż mnie przeraziła ok 700zł, szukam czegoś w okolicach 300zł.

  Z góry dzięki za porady!


 • Użytkownik archiwalny

  Kolejne pytanie to ile może kosztować nowe np NKK. Ciężko mi
  znaleźć cokolwiek, bo to dość nietypowa wersja silnika. Znalazłem Sachsa, ale cena aż mnie
  przeraziła ok 700zł, szukam czegoś w okolicach 300zł.
  Z góry dzięki za porady!

  Nietypowy to był 5 lat temu. Obecnie nie ma problemu z częściami.
  A co do ceny to jeśli sądziłeś że do japończyka kupisz części w cenach takich jak do Golfa czy Skody, no to niestety muszę Cię rozczarować.


 • Użytkownik archiwalny

  Niekoniecznie <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Znalazłem już właśnie za ok 300zł. Nie musisz mnie Kolego uświadamiać akurat w takich rzeczach, to już mój drugi swift także wiem że części są droższe niż do niemców. Po II uwierz że jest nietypowy nadal tak jak 5 lat temu. Potrzebowałem przegub wewnętrzny od strony kierowcy. Przedzwoniłem chyba do 15 sklepów i mówili że niestety, ale nie ma. W Inter-C. powiedzieli że tylko serwis suzuki. ZERO zamienników tej części. W końcu pozostał mi tylko szrot i znalazłem (przegub jak nówka z całą półosią). A odnośnie tego tematu to myślałem że tutaj jest inna konstrukcja sprzęgła i przed naprawą chciałem się zorientować czy ktoś miał podobny problem. A co do samej usterki to dzisiaj wyjąłem skrzynię. Okazało się że padła sprężyna talerzowa. Także temat można uznać za zamknięty.
  Pozdrawiam


 • Użytkownik archiwalny

  Niekoniecznie Znalazłem już właśnie za ok 300zł. Nie musisz mnie Kolego uświadamiać akurat w
  takich rzeczach, to już mój drugi swift także wiem że części są droższe niż do niemców. Z
  tym że myślałem że tutaj jest inna konstrukcja sprzęgła i przed naprawą chciałem się
  zorientować czy ktoś miał podobny problem. A co do samej usterki to dzisiaj wyjąłem
  skrzynię. Okazało się że padła sprężyna talerzowa. Także temat można uznać za zamknięty.
  Pozdrawiam

  A jakiej firmy kolega sprzęgło wyrwał i gdzie? Bo ja się przymierzam też do tematu, ale jak mi tego sachsa zaproponowali to odpuściłem <img src="/images/graemlins/myjzeby.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  A jakiej firmy kolega sprzęgło wyrwał i gdzie? Bo ja się przymierzam też do tematu, ale jak mi
  tego sachsa zaproponowali to odpuściłem

  Stawiam na NKK - jak szukałem sprzęgła do GTi, Ich produkty wychodziły najkorzystniej cenowo <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> Właśnie w okolicach ~300zł.

  Pozdr.


 • Użytkownik archiwalny

  Dokładnie! Zgadłeś <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Komplecik za około 300zł wyszedł mnie. Nazajutrz ma być u mnie. No właśnie Sachs czy Valeo owszem dobre, ale z racji wieku mojego Suzki ('92), to kupno Sachsa byłoby bez sensu. Kupiłem go 2 tyg temu i miał 152tys km nakręcone, a sprzęgło od nowości nie było wymieniane, stąd też taka nagła awaria.
  A sprzęgiełko kupiłem w takim sklepie z częściami do japońców w Łodzi. Ale powiem Ci że poszukaj w swoich okolicach i też znajdziesz w podobnych cenach, bo nawet jak po necie ceny patrzyłem to zbliżone były. NKK miałem założone w poprzednim świstaku i sprawowało się rewelacyjnie, także jestem przekonany że to dobry wybór.


 • Użytkownik archiwalny

  Nie mogę zedytować swojego postu, więc dopisuję. Jednak odwołałem to sprzęgło ze sklepu. Udało mi się znaleźć taniej Kupiłem sprzęgło oryginał kompletne. Z rozbitka. Całość niemal nówka. Na docisku widoczne jeszcze te fabryczne prążki. Tarcza rewelka, łożysko również. Pacjent chyba po wymianie sprzęgła na drugi dzień się rozbił. Wszystko to dostałem w Auto-Japan w Łasku za cenę 120zł (komplet)! Warto było poczekać z kupnem nowego. Zmontowałem wszystko i chodzi ślicznie, aż chce się jeździć Polecam wszystkim ten szrot, mają dużo bardzo dobrych części, w rewelacyjnych cenach. (ich adres to autojapan.net.pl)


Log in to reply