[1,0 at] Czy olej z silnika może przedostać się do skrzyni?


 • Użytkownik archiwalny

  Witam, wiem że już kiedyś o to pytałem, ale nie do końca jestem pewien... Czy w aucie z automatyczną skrzynią, również nie ma możliwości by olej z silnika przedostawał się do skrzyni biegów? Pytam dlatego że znów w skrzyni jest za dużo a w silniku brak... Niestety olej w skrzyni zmienia mi mechanik i tak do końca nie wiem ile było świeżo po wymianie.
  A ewentualnie jak sprawdzić gdzie ucieka olej z silnika? Umyć do benzyną ekstrakcyjną, troche pojeździć i zobaczyć gdzie robi się brudny? - czy jest jakaś inna opcja? Plam pod autem gdy stoi nie ma, więc myślę że może gubić olej w czasie jazdy. Może tak być? Pozdrawiam.


 • Użytkownik archiwalny

  Witam, wiem że już kiedyś o to pytałem, ale nie do końca
  jestem pewien... Czy w aucie z automatyczną
  skrzynią, również nie ma możliwości by olej z
  silnika przedostawał się do skrzyni biegów?

  nie ma takiej opcji

  A ewentualnie jak sprawdzić gdzie ucieka olej z silnika?
  Umyć do benzyną ekstrakcyjną, troche pojeździć i
  zobaczyć gdzie robi się brudny? -

  jezeli nie cieknie z nikad to moze spalasz go. siwego dymu za soba nie zostawiasz ?


 • Użytkownik archiwalny

  nie ma takiej opcji
  jezeli nie cieknie z nikad to moze spalasz go. siwego dymu za soba nie zostawiasz ?

  Nie zostawiam... Wcześniej było tak że między zmianami (co 10 000km) dolewałem troche ponad litr. A teraz od zmiany przejechałem jakieś 4 500km, sprawdzam poziom oleju, no i wlałem ok 1,5 litra!!! Coś jest nietak <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" /> Dodam że auto jest dużo jeżdzone (ok 30 000km rocznie) więc olej zmieniam średnio 3 razy w roku.


 • Użytkownik archiwalny

  Plam pod autem gdy
  stoi nie ma, więc myślę że może gubić olej w czasie jazdy. Może tak być? Pozdrawiam.

  Z doswiadczenia Ci powiem ze gdybys gubil olej w trakcie jazdy to zostawialbys plame i na postoju. Mi przeciekal filtr oleju i zanim zaczelo kapac to kropla, ktora napostoju by spadla, w trakcie jazdy rozchlapywala sie po podwoziu. Dopiero jak tam zebralo sie sporo rozpackanego oleju to na postoju, gdy podwozie zaczynalo obciekac zostawala plama. Co ciekawe - takie objawy mialem jeszcze tydzien po zmianie filtra. Na misce olejowej bylo tyle oleju (ubytek ok 1 litra), ze gdy sie olej nagrzewal w silniku i podgrzewal miske olejowa to ten rozpackany sobie kapal.


 • Użytkownik archiwalny

  Ale to sam filtr był nieszczelny? Przy zmianie zakładałem nowy, więc chyba powinien być ok...? <img src="/images/graemlins/hmm.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  Ale to sam filtr był nieszczelny?

  Uszczelka przy filtrze.
  Chodzilo mi tylko o to, ze jesli jest wyciek to na postoju powinno byc tez go widac.


 • Użytkownik archiwalny

  Uszczelka przy filtrze.
  Chodzilo mi tylko o to, ze jesli jest wyciek to na postoju powinno byc tez go widac.

  A mnie się wydaje że niekoniecznie... Jeśli nieszczelny jest np jakiś siemmering przy wale korbowym, czy coś w tym stylu, czyli miejsce gdzie olej jest tylko w czasie pracy silnika to na postoju może nie robić się plama...


 • Użytkownik archiwalny

  A mnie się wydaje że niekoniecznie... Jeśli nieszczelny jest np jakiś siemmering przy wale
  korbowym, czy coś w tym stylu, czyli miejsce gdzie olej jest tylko w czasie pracy silnika
  to na postoju może nie robić się plama...

  Jeżeli wyciekło 1.5l oleju po 4500 km nawet tylko podczas jazdy, to musi jakaś część spaść na ziemię podczas postoju. Jeżeli nawet nie to całe podwozie byłoby mokre od oleju.
  Jaki jest przebieg auta. Siwy dym widziany przez kierowcę świadczy niestety o agonii silnika. A silnik może łykać powoli olej uszczelniaczami zaworowymi lub pierścieniami tłokowymi i dzięki temu mieć przyzwoitą kompresję cylindrów.


 • Użytkownik archiwalny

  Auto ma przejechane 185 000km Nigdy nie bylo katowane i smiga jak na nie calkiem calkiem...;) Dolna część komory silnika jest brudna i mokra, ale nie wiem teraz na 100% czy to od oleju, bo miałem wyciek płynu chłodniczego i wszystko było zalane... Ale może umyje silnik i wtedy będę obserwował.


 • Użytkownik archiwalny

  Ja swego czasu pojechałem do mechanika i stwierdził, że jest wyciek na łączeniu skrzyni z silnikiem, więc do wymiany rzekomo miał być uszczelniacz wału korbowego. Nic bardziej mylnego! Przy wymianie sprzęgła sprawdziłem to i okazało się jednak, że uszczelniacz jest w całości - ale że zakupiłem to wymieniłem na wszelki wypadek, żeby dwa razy roboty nie robić - a wyciek spowodowany był nieszczelnością silikonowego partactwa zastosowanego zamiast uszczelki miski olejowej - u Ciebie może być podobnie. Sprawdź najpierw dokładnie czy masz wyciek oleju czy nie. To podstawa.


Log in to reply