Indyjskie samochody • Będąc dziś w byłym serwisie Daewoo we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej, miałem okazję zapoznać się z samochodami marki TATA, gdyż firma prowadząca dawniej Daewoo zajmuję się teraz sprzedażą owej marki.

  Obejrzałem dokładnie niejakie TATA INDIGO, oraz bliżej mi nieznany z nazwy samochód terenowy w wersjach pick up (podobny trochę do Hiluxa) i normalnej osobowej. Na moje pytanie: jak te auta się sprawują, sprzedawca powiedział, że nie wie bo mają je od wczoraj. Wygląd zewnętrzny z daleka napawa optymizmem, jednak po bliższym zapoznaniu się wychodzą na jaw ogromne niedoróbki. Obudowa poduszki powietrznej na kierownicy jest z innym odcieniu niż kierownica, w miejscach mocowania owej obudowy są 2-3mm luzy przez które widać żelazną obręcz kierownicy.
  Spasowanie i jakość materiałów w obu samochodach terenowym i INDIGO pozostawia wiele do życzenia(klej na zewnątrz, krzywe mocowania różnych elementów). Cena modelu Indigo to około 30.000zł (podstawowa kosztuje 27.500zł - klima, ABS, wspomaganie elektryczne szyby). Terenówka kosztuje około 60.000zł. Po wymianie poglądów ze sprzedawca potwierdził moją opinie, że za owe pieniądze lepiej kupić KIA'e Picanto cena około 33.000zł, bo porównanie jakości tych dwóch samochodów TATA i KIA, wypada miażdżąco na korzyść KII. Stwierdziliśmy tez obaj, że Daewoo również wypadało dużo lepiej pod tym względem.

  Jeśli ktoś będzie miał okazję niech obejrzy, a może nawet przejedzie się owymi indyjskimi wynalazkami i napisze swoją opinię <img src="/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Moim zdaniem na polskim rynku owe samochody mają małe szanse, chyba że hindusi poprawią jakość wyrobów ale to dopiero ich początki więc wszystko przed nimi.

  Napiszcie co wy sądzicie o tych samochodach???

  pzdr


 • Użytkownik archiwalny

  Artykuł "Polska premiera samochodów Tata" - P. Dobrosławski

  "W Polsce będą oferowane cztery modele pojazdów Tata. Pierwszym z nich będzie Tata Indica - pięciodrzwiowe auto segmentu B, długości ok. 3,7 m. Indica będzie dostępna w wersjach z silnikiem benzynowym o pojemności 1,4 litra (475 SI MPFI) i mocy 85 KM lub Dieslem 1.4 Dicor 05 mocy 70 KM. Rozwinięciem modelu Indica jest kombi Indigo SW o długości ponad 4,1 m, który będzie oferowany z tą samą paletą silników co Indica. Napęd na koła w obu modelach jest przekazywany przez manualne, 5-biegowe przekładnie.
  Do sprzedaży trafi również potężny SUV Tata Safari, o długości ponad 4,8 m i wysokości powyżej 1,9 m. Samochód będzie oferowany z napędem 4x2 lub 4x4 w jednej wersji silnikowej, z motorem Diesla 2.2 Dicor o mocy 140 KM. Jego maksymalny moment obrotowy wynosi 320 Nm przy 1700-2700 obr./min. Prędkość maksymalna tego dwutonowego auta to 160 km/h.
  Jedną z ciekawszych propozycji dla firm wydaje się najnowszy model pick-up - Tata Xenon, oferowany w wersji 4x4, z tym samym modelem silnika jaki zastosowano w Tacie Safari. W przypadku Xenona klienci będą mogli wybierać między kabiną pojedynczą a podwójną. W wersji z kabiną pojedynczą długość auta wynosi 4,8 m, a z kabiną podwójną ponad 5,1 m. Ładowność krótszej wersji wynosi ponad 1110 kg, a dłuższej 1000 kg.
  Prezentowane modele zostały opracowane specjalnie na rynki, gdzie liczy się przede wszystkim cena. I to widać. Mimo dość zgrabnych i nowoczesnych sylwetek wnętrza są wykonane z tanich plastików. Wszędzie widać mnóstwo niedoróbek jakościowych i niedociągnięć funkcjonalnych. Klientów indywidualnych mogą jednak również skusić warunki gwarancji - trzy lata ograniczone do 100 tys. km.

  Ceny za granicą
  Samochody od kilku lat są oferowane w Europie na rynku włoskim i hiszpańskim. W Hiszpanii Indica wyposażona w ABS, EBD, dwie poduszki powietrzne i klimatyzację kosztuje w przeliczeniu około 24 000 zł. Kombi Indigo SW wyposażone dodatkowo m.in. w radio CD MP3, elektrycznie podnoszone szyby i centralny zamek to wydatek ok. 31 500 zł.
  Na rynku hiszpańskim SUV Safari to wydatek w przeliczeniu od ok. 60 000 zł, a pick-up Xenon w wersji 4x2 kosztuje od ok. 40 000 zł. Podobna cena Xenona w Polsce byłaby bardzo atrakcyjna, szczególnie z racji możliwości odliczenia VAT-u. Auto mogłoby pełnić w firmach podobną rolę jaką odgrywał Polonez Truck

  O firmie Tata Motors
  Tata Motors jest największym w Indiach koncernem motoryzacyjnym, który w 2007 roku osiągnął przychód w wysokości 8,8 mld USD. Firma jest liderem indyjskiego rynku pojazdów dostawczych i drugim co do wielkości producentem samochodów osobowych. Jest także czwartym na świecie producentem samochodów ciężarowych i drugim największym producentem autobusów. Samochody koncernu Tata są sprzedawane przede wszystkim w krajach Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Ameryki Południowej. W 2008 roku Tata zakupiła od Forda marki Jaguar i Land Rover, jednak jak zapewniają przedstawiciele firmy dystrybucja tych pojazdów w Polsce będzie się odbywać całkowicie niezależnie od samochodów z logiem Tata."


Log in to reply