Przynajmniej ten, który pokazałem we wcześniejszym poście wpina się bezpośrednio do sieci.
Ryek
Posty
-
Oświetlenie na zewnątrz budynku z czujnikami ruchu i zmierzchu -
Oświetlenie na zewnątrz budynku z czujnikami ruchu i zmierzchuPoskładane i działa!
Co do zakupu gotowego zestawu, to owszem, można. Tylko że najpierw kupiłem halogeny do całego gospodarstwa a dopiero później przyszedł pomysł na czujnik.
-
Oświetlenie na zewnątrz budynku z czujnikami ruchu i zmierzchuByłem wczoraj na zakupach i czujnik ruchu, który podawałem w drugim linku, jest regulowany w dwóch zakresach. Pierwszy to czas podawania prądu po wykryciu ruchu. Drugi to próg natężenia światła, przy którym urządzenie zaczyna działać. Tak więc obie potrzebne funkcje są w jednym urządzeniu. Teraz tylko to poskładać.
-
Oświetlenie na zewnątrz budynku z czujnikami ruchu i zmierzchuWitam
Przymierzam się do zrobienia oświetlenia nad drzwiami wejściowymi do domu i przyszedł mi do głowy taki pomysł, żeby wprowadzić trochę automatyki do światła na dworze.
Budowa układu:
Na linii doprowadzającej prąd do żarówki zakładam łącznik ścienny, żeby można było włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie cały układ. Później, za łącznikiem czujnik zmierzchu ( np. takie coś ) , żeby można było korzystać z instalacji tylko kiedy na dworze zrobi się ciemno. A przed samą żarówką czujnik ruchu ( np. takie coś ) , żeby światło paliło się tylko przez czas potrzebny do przejścia między drzwiami domu a bramą garażu i później sobie zgasło.Zasada działania, czyli jak bym chciał żeby to działało (wizja opisowo-poetycka):
Wychodząc rano do pracy, włączam układ łącznikiem. Na dworze jest ciemno, więc czujnik zmierzchu daje pozwolenie na uzbrojenie czujnika ruchu. Otwieram drzwi i w tym momencie czujnik ruchu zapala światło na podwórku. Zamykam dom, idę do samochodu, wsiadam i jadę. W tym czasie czujnik ruchu po kilku minutach gasi światło. Do momentu, gdy zrobi się widno Kluska cieszy się, gdy przebiegnie pod drzwiami, że ma zapalone światło. Później robi się widno, więc czujnik zmierzchu odcina dopływ prądu, Kluska już nie ma światła, ale układ jest cały czas aktywny, bo łącznik ścienny jest w pozycji ON. Późnym wieczorem wracam z pracy. Jest ciemno. Układ jest w pełni uzbrojony i gotowy do działania. Wjeżdżam na podwórko i czujnik ruchu oświetla mi drogę do drzwi. Do spania (żeby Kluska w nocy nie bawiła się światłem) rozbrajam cały układ łącznikiem ściennym ustawiając go w pozycję OFF.
Ok. Tak bym widział zasadę działania całości.
Pytanie, czy całość, po zmontowaniu w podany przeze mnie sposób zadziała i ma rację bytu?
Czy znacie inny sposób, żeby wizja z opisu mogła się ziścić w realu?
-
Bojler elektryczny czy elektryczny podgrzewacz przepływowy?Zdjęcia mam przed i po wymianie. Jak znajdę to wrzucę.
Co do zużycia prądu, to ciężko mi coś oszacować, bo po założeniu bojlera jeszcze dobudowałem ganek i było robione ocieplanie budynku, więc do stycznia prawie cały czas w użyciu była wiertarka i halogeny.
-
Zarowki ledJakiś czas temu na próbę kupiłem 2 żarówki firmy Philips (jakieś 60zł za sztukę) w ciastoramie o parametrach 9W E27 kolor ciepły biały i świeciło to całkiem fajnie. Później, na zakupach w kerfurze, znalazłem żarówkę firmy Whiteenergy o parametrach 10W E27 ciepły biały i deklarowanych 810 Lm, za którą dałem jakieś 30zł. Po porównaniu obu żarówek do pozostałych pomieszczeń kupiłem żarówki Whiteenergy. W porównaniu do Philipsa świecą trochę bielszym światłem i jest go więcej.
Wolałem kupić żarówki w markecie, bo był na stoisku tester, do którego można było podłączyć żarówkę i zobaczyć jak świeci.
Rodzice kupili do pokoju 3,5x4,5 2 żarówki Whiteenergy na gwincie e14 o wartości 5,5W (400lm jedna) i przy obu zapalonych pokój jest bardzo ładnie oświetlony. [->parametry producenta
-
Bojler elektryczny czy elektryczny podgrzewacz przepływowy?W końcu zabrałem się za przeróbkę ciepłej wody do mycia. Zdecydowałem się na wariant z bojlerem, o którym pisałem (40l).
Kolumna została całkowicie rozebrana i wyeksmitowana z pomieszczenia. W jej miejscu, tyle że pod sufitem zawisł bojler. W łazience nie było miejsca, żeby obie rzeczy były jednocześnie. Całość zrobiona trochę prowizorycznie na zbrojonych wężykach, ale to też nie jest konstrukcja na kilka lat, tylko góra do 1-2 lat. Przy wymianie centralnego będzie od razu robiona hydraulika a co za tym idzie zbiornik z dwiema wężownicami (pod centralne i pod solar).
Co to samego użytkowania?
Duża wygoda - nie muszę pamiętać o rozpalaniu w piecu i czekać aż się rozpali i nagrzeje. Kiedy chcę idę się myć i mam ciepłą wodę.
Nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądać w kosztach. Całość zmontowałem w sobotę, więc nawet obecny rachunek nie będzie miarodajny. Coś więcej będę mógł powiedzieć dopiero w październiku (gdy będzie cały okres rozrachunkowy).
Wieczorem mogę podrzucić zdjęcia poglądowe przed i po. -
[moje auto] 01' LPG Single Cam 6VCałkiem fajnie wygląda. Przydały by mu się halogeny z przodu.
-instalacja lpg
Igen na rozwierconym mikserze, spadek mocy bardzo mało odczuwalny, jednak na ssaniu
bywa czasem problem ze stabilnością obrotówTo tak można? Dużo z tym zabawy?
-
Jakie zimówki w rozmiarze 175/65 R14polecam goodyear
ultragrip 8/7+/7
w swifcie miałem
7ki i było bardzo ok, zarówno na śniegu jak i na suchym asfalcie, a na 7+ i 8 jeżdżą
moi rodzice..Wyglądają bardzo fajnie, ale troszkę poza zakresem cenowym.
-
Jakie zimówki w rozmiarze 175/65 R14Jeśli na śenig to
nie ma lepszej zimówki od debicy frigo czy frigo 2. Ale jak masz kaskę większą niż
na dębicę to polecam uniroyale bo to uniwersalne opony na śnieg i deeszcz. A taka
zima jest u nas. Brat je ma i chwali a dał za komplet 16cali 1200zł.To w takim razie sprawdzimy te uniroyale. Cena wygląda przyzwoicie i mieści się w budżecie.
-
Jakie zimówki w rozmiarze 175/65 R14Witam
Co prawda póki co mamy sezon letni w pełni, ale niebawem biorę się za renowację stalówek i po tym chcę założyć już nowe zimówki.
Ciekawe jestem co możecie polecić w tym rozmiarze. Co warto kupić? A czego unikać?
Jeżeli chodzi o zakres cenowy to w okolicy 200zł/sztukę. -
Małym motocyklem bez kategorii A...Jak dla mnie to jest trochę robienie szumu przy mało istotnej sprawie żeby odwrócić uwagę od czegoś ważnego.
Kategoria A już była kiedyś podciągnięta pod kat. B. Ojciec jak robił prawko na kat. B na początku lat 80-tych to miał od razu wpisaną kat. A. Później ktoś to rozdzielił i teraz znowu próbuje połączyć sprzedając to jako własny "twórczy" pomysł.
Co do samej zasadności już ktoś wcześniej napisał, że to nie pojemność jest problemem, tylko brak wyobraźni kierowcy.
Mając możliwość poruszania się jednośladem do 125ccm chętnie bym sobie sprawił Virago lub Intrudera. A tak jakoś nie po drodze mi na kolejny egzamin.
-
[moje auto] srebrne mk5 GLS by RyłekFajne koło
Ile za jedną oponkę
płaciłeś?140zł za sztukę z montażem.
Daj jakieś zdjęcie
całej sylwetki autaJak tylko go umyję.
-
[moje auto] srebrne mk5 GLS by RyłekJa do swojego
Swifta również zakupiłem opony UniRoyal Rain Expert tylko że w rozmiarze 165/60 R14
i powiem Ci że jest miazga na deszczu, nawet nie piśnie i trakcja jest cały czas
Bardzo dobry zakup zrobiłeśNa suchym kilka razy już jechałem i bardzo fajnie się zachowują. Niestety jeszcze w deszczu nie miałem okazji się przejechać. A jestem ciekaw jak sobie radzą na mokrym i w kałużach (aquaplaning itp).
-
Bojler elektryczny czy elektryczny podgrzewacz przepływowy?Moi teściowie mają
przepływowy ogrzewacz wody (ciach) jakiejś miski i się umyć.Trochę popytałem w sklepach o moc maksymalną jaką można podpiąć do sieci 230V i większość kończy się na 3kW. Większe podgrzewacze wymagają tzw. "siły" i z tego powodu odpadają.
Rodzice mają bojler
ok. 60 litrowy i takich kłopotów nie ma. Szybko grzeje wodę, dobrze trzyma
temperaturę i wcale dużo za prąd nie płacąCzy wystarcza im 60 l do umycia się?
Żeby nie odpowiadać do każdego postu od razu zbiorczo napiszę:)
Przekonuję się do bojlera zamiast podgrzewacza, ale takiego, który będzie mógł być wpięty do centralnego ogrzewania oraz będzie miał możliwość założenia grzałki. Tylko kwestia doboru pojemności. 300 l wydaje mi się ogromnym baniakiem. Raczej myślałem o max 140-160 l. Ile osób korzysta z u Was z bojlera 300 l?
Zmywarka ma własną grzałkę, pralka też, więc pranie i większe zmywanie można wykreślić z ujęcia. -
[moje auto] Swift GL 1.0 Mk IV '98r. by BPX33Będziesz go jeszcze próbował połatać? Czy szukasz czegoś mniej rdzawego?
-
[moje auto] srebrne mk5 GLS by RyłekWitam
Z racji nowego sezonu letniego trzeba było wymienić stare letnie opony i tym sposobem swifcik prawie od miesiąca jeździ na oponach Uniroyal Rain Expert 155/70R13.
W porównaniu do poprzednich opon lepiej się trzyma w zakrętach(na suchym). Tylko jeszcze nie miałem okazji pojeździć w deszczową pogodę.
Na montaż jeszcze czekają listwy LED do podświetlenia bagażnika i drzwi. Odkąd urodził się mały Ryłek nie mam kiedy do tego usiąść.
-
Bojler elektryczny czy elektryczny podgrzewacz przepływowy?Co do ogrzewania wody w bojlerze to trochę obliczeń porobiłem:
masa wody: 40l
ciepło właściwe wody: 4200 J/kgK
t pocz. wody: 10st.
t koń wody: 40st.
delta t: 30st.
P (moc grzałki): 1,5 kWPrzy takich parametrach wynika że:
Q (ciepło / praca potrzebna do zagrzania) = 5 040 000 JPo podstawienia do wzoru na czas grzania (t=Q/P) wychodzi 56 minut grzania.
Tak jak napisałeś - przy tej pojemności zbiornika trzeba będzie wodę zagrzać przynajmniej 3 razy dziennie od t pocz.
Wtedy mamy 168 min pracy grzałki dziennie.
Tą wartość razy 30 dni i podzielone przez 60 min daje 84 godzin pracy w miesiącu.
84 godziny * 1,5 kW = 126kWh miesięcznie na sam bojler.
Co ciekawe przy zastosowaniu tych samych obliczeń dla grzałki 2kW i 1,8kW skrócił się czas grzania, ale liczba kWh wyszła taka sama. Chyba, że gdzieś w obliczeniach zrobiłem błąd.
Przy większym bojlerze np. 100l wyszło 315 kWh miesięcznie.
Drugi zestaw obliczeń do ogrzewacza przepływowego:
P grzałki: 5,5 kW
przepływ wody: 2,9 l/min
przyjąłem, że na 1 umycie pójdzie 40 l wody (żeby porównać do obliczeń z bojlerem)Przy maksymalnym przepływie wody 40 litrów spłynie w ok 14 min.
14 min * 3 osoby = 42 min.
W miesiącu to wyjdzie jakieś 21 godzin grzania (42 min.30 dni/60 min)
21h5,5kW=115,5 kWhTylko jedna rzecz jest niewiadomą - jaką temperaturę wody jest w stanie zapewnić ogrzewacz przy max przepływie wody?
Czy ogrzewacze działają w trybie grzeje/nie grzeje i niezależnie od siły strumienia cały czas lecą max mocą?
Do obliczeń przyjąłem grzałkę o mocy 5,5kW z tego powodu, że nie znam przepływu wody u siebie w rurach. W pracy mamy grzałkę 3,5 kW i przy maksymalnym odkręceniu kranu woda jest letnia.Druga sprawa to wytrzymałość instalacji. Jaką max grzałkę mogę wstawić bez ryzyka, że coś spalę?
Odnosząc się do Twoich informacji:
Bojler
Im większa pojemność tym dłuższy czas grzania = większy rachunek.
Też zastanawiałem się nad zasadnością 40 l. W sumie musiałbym sprawdzić ile teraz wody schodzi na jedno umycie się.
Miejsce mógłbym znaleźć poprzez wyrzucenie obecnej kozy z łazienki.Grzałka przepływowa:
Też coraz bardziej się przekonuję do tego rozwiązania. Mniej kwestii związanych z obsługą i druga osoba nie musi czekać z myciem do ponownego nagrzania wody.
Tylko jeszcze kwestia jak dobrać takie urządzenie? -
Bojler elektryczny czy elektryczny podgrzewacz przepływowy?Witam
Szukam tymczasowego rozwiązania związanego z podgrzewaniem wody do mycia. Obecnie w łazience stoi "koza" z domontowanym na niej baniakiem z wodą. Wadą takiego rozwiązania jest to, że przed każdym myciem muszę rozpalić w piecyku. Później jeszcze trzeba z jakieś 1,5h poczekać aż woda się nagrzeje.
Na dzień dzisiejszy zastanawiam się nad zainstalowaniem elektrycznego podgrzewania wody nie ma możliwości zainstalowania pieca gazowego - brak sieci). I tutaj pytanie, co będzie tańsze w eksploatacji:
1. bojler z grzałką elektryczną (mogę mieć za darmo bojler o pojemności 40l)
2. czy przepływowy ogrzewacz elektryczny?
- Jakie mogą być koszty eksploatacyjne przy dwóch osobach + małe dziecko przy pierwszym i drugim rozwiązaniu?
- Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań z Waszego doświadczenia?
- Które rozwiązanie Waszym zdaniem będzie lepsze?
Rozwiązanie będzie tymczasowe, do momentu, gdy nazbieram na wymianę całego centralnego (opalane piecem węglowym) i wtedy przerobię instalację pod centralne. Obecnie takie rozwiązanie nie wchodzi w grę ze względu na wydajność pieca oraz niedoróbki instalatorów (centralne zakładane jakieś 15-20 lat temu).
-
[moje auto] Suzuki Swift GL 1.0 mkIV '99 by ZubrowatyNo i różnica to
zaledwie 15 KM!Te 15KM więcej powoduje, że auto puchnie dopiero przy 80km/h a nie jak litrówka przy 60km/h.