[MKIV 1.3 8V] Regulacja instalacji LPG - Bingo M w SS


 • Użytkownik archiwalny

  Koledzy, czy ktoś z Was ma w Swifcie instalację LPG Bingo M? Chodzi mi o to czy ktoś wie, jakie jest optymalne ustawienie parametru PWA? Mam problem z optymalnym ustawieniem instalacji. Na gazowników nie mam co liczyć - w mojej okolicy naprawdę ciężko jest o gazownika, który nie ustawiłby instalacji na "odwal się".

  Licząc na to, że jest ktoś na forum, kto orientuje się dobrze w tematyce LPG pozwolę sobie opisać krótko swój problem.

  Gazownicy ustawili mi w instalce parametr PWA (pozycja wyjściowa aktuatora) na 80 kroków. Przy takim ustawieniu pozostałe parametry wyglądały tak, jak na poniższym zrzucie ekranu. I teraz - przy takiej konfiguracji na wolnych obrotach otwarcie krokowca oscyluje w granicach 35-45 kroków (kiedy powinno zmierzać do wartości PWA - ok 80 kroków). Obroty falują i ogólnie silnik kulawo chodzi.
  Idąc za radą jednego z forów o tematyce LPG ustawiłem minimalne otwarcie krokowca na biegu jałowym na -10 a max na +20. Przy dużym obciążeniu -40 i +40. Przy takich ustawieniach PWA oscyluje ok. 75-85 kroków i silnik ma wręcz cudownie równe obroty, jednak gdy próbuję wyregulować skład mieszanki - nie ma wręcz możliwości, aby ustabilizować wykres sondy lambda - napięcie biega sobie jak tylko chce - nie ma w tym żadnej prawidłowości. Podejrzewam, że tak również nie może być.

  Proszę osoby znające się na rzeczy o pomoc w ustawieniu tego ustrojstwa.


 • Użytkownik archiwalny

  Cytat:

  Regulacja instalacji II gen. wg. BogdanS
  Podaje na przykładzie BINGO's ale to mniej wiecej to samo co inne układy.

  Reduktor do 1 i 2giej generacji powinien miec 2 sruby regulacyjne.
  Jedna od regulacji czułości a druga od WOLNYCH OBROTÓW.

  1. REGULACJA CZUŁOŚCI (odpowiednik poziomu paliwa w komorze plywakowej gaznika:) ) -tym regulujesz cisnienie w IIgim stopniu reduktora. Powinno byc wyregulowane minimalnie powyżej ciśnienia atmosferycznego. A robi sie to tak: odlaczasz waz prowadzący gaz z reduktora do miksera i podlaczasz do reduktora wezyk ktory zanurzasz w jakims zbiorniczku z wodą. Zasilasz zawory gazowe przez podlaczenie +12V np. do zaworu na reduktorze.
  Teraz regulujesz srubą REG. CZUŁOŚCI tak, aby z wezyka wydostawaly sie pojedyncze bąbelki. Prawie nic. I już.
  Teraz łączysz wszystko do kupy z mikserem tak jak było.

  2. W programie interface'u gazowego ustawiasz wstepne otwarcie attuatora np. 100 i możliwość zamykania i otwierania na MAX.

  3. Odpalasz silnik i trzymasz auto na 3000 RPM i przeaczasz na gaz (NIE WCISKAJĄC PEDAŁU PRZYSPIESZENIA BO MOŻE BYĆ BUM!)
  Przy dobrych wiatrach, po chwili pozycja attuatora w miare sie ustabilizuje (jesli dziala sonda L) na jakiejs pozycji.
  Wg. mnie, im bliżej 100 tym lepiej. Jeśli jest za mało lub za dużo (w granicah 20-30 w dół lub w góre) to można leciutko poprawić śrubą CZUŁOŚCI. Jeśli pozycja attuatora jest BAARDZO mała lub duża (np. 30 lub 160) to kibel. Trzeba dobrać lepszy mikser (można też sprawdzić dolot czy nie zatkany filtr albo jakaś chora zwężka na wlocie).
  No więc załóżmy, że wyszło, iż przy 3000 RPM mamu pozycje att. oscylującą wokół 100.
  4. Sprawdzamy , czy śruba od WOLNYCH OBROTÓW (w reduktorach niektórych oznaczona jako MINIMO) nie jest całkiem zakrecona bo wtedy auto raczej zgaśnie.
  5. Puszczamy gaz i patrzymy na jakiej pozycji ustawi się attuator.
  Teraz regulujemy śrubą wolnych obrotów tak, aby pozycja attuatora oscylowała w okolicy tej samej wartości co przy 3000 obr.
  {{UWAGA: Jeśli układ ma dużą bezwładność (dłuugie przewody itp.) to można pozycje att. dla wolnych obr. ustawić nieco wyżej niż dla 3000.
  Da nam to wzbogacenie mieszanki (chwilowe) podczas przyspieszania i zapobiegnie BUMom w kolektor }}

  6. Teraz ponawiamy kroki 3 i 5 (bo mają na siebie wzajemnie wpływ)
  Auto chodzi nam już poprawnie, ale...
  7.Teraz najwazniejsze: (sprawdzenie poprawności dobrania układu mixer-dolot):
  Notujemy wartości otwarcia attuatora dla 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000 RPM.
  Jeśli wychodzi nam, ze wartośc ta rośnie wraz ze wzrostem obrotów - oznacza to zbyt "mały" mikser. I odwrotnie

  Najlepiej, żeby wartość ta była w miarę równa z odchyłkami rzędu 30 - 40 kroków.

  JEŚLI OTWARCIE ATTUATORA ROŚNIE Z OBROTAMI ZNACZNIE I PRZY 5000 SIĘGA 70-80% JEGO MAKSYMALNEGO OTWARCIA TO TAKI MIKSER NIE NADAJE SIE DO UŻYTKU. Bo przy dużych obciążeniach nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości gazu i BUM.

  Przy lekko rosnącej charakterystyce otwarcia att. można sobie pomóc funkcją "wzbogacania" podczas wciśnięcia pedału gazu. Większość systemów to ma.

  CUT-OFF Nigdy nie zdejmujemy cut-off do 0% i obrotów poniżej 2000, bo silnik krokowy nie zdąży wrócić do swojego położenia po ponownym wciśnięciu gazu i będzie "szarpać" (wielokrotnie poruszany na forum temat).

  zaczerpnięte z klik


 • Użytkownik archiwalny

  Dzięki kolego, ale już znam ten opis. Zapytam inaczej - jeżeli ktoś ma dobrze ustawioną Bingo M w Swifcie, to prosiłbym o podanie wartości PWA, oraz zakresów pracy krokowca, jakie ma ustawione w zakładce "Opcje" w aplikacji od Bingo - chodzi o minimalne i maksymalne otwarcie zarówno na biegu jałowym, jak i przy obciążeniu. Mając taki punkt odniesienia (po ewentualnym skorygowaniu PWA podczas jazdy) wystarczyłoby tylko ustawić skład mieszanki na biegu jałowym śrubą na parowniku i myślę, że powinno być OK.


 • Użytkownik archiwalny

  ja bym tam koncowy od poldka wstawil tanio bo okolo 40 zl a tlumikarz sobie poradzi bez problemu

  zreszta manual na stronie klubowej jest • ja bym tam koncowy
  od poldka wstawil tanio bo okolo 40 zl a tlumikarz sobie poradzi bez problemu
  zreszta manual na
  stronie klubowej jest

  WTF???


Log in to reply