Czy klocki mogą hałasować?


 • Użytkownik archiwalny

  Witam.
  Od pewnego czasu słyszałem z przodu, szczególnie z prawego koła metaliczne hałasy, głównie przy hamowaniu. W sumie diagnoza prosta: klocki do wymiany. Ale potem się zrobiło tak, że przy gwałtownym ostrym skręcie (głównie w lewo) również podobny hałas się wydobywał.
  Dziś pojechałem wymienić klocki i okazało się, że wcale jeszcze nie są do końca zużyte. Za to mają dość mocno poobcierane krawędzie, są troche skorodowane, mają bruzdy i (jak to pan mechanik powiedział) są zawęglone. Mimo tego, że nie były do końca zuzyte to i tak je wymieniłem. I hałasy przy skręcaniu też znikły. No i pytanie: czy to miało związek z klockami? Może mechanizm dociskający je do tarczy zle funkcjonował? Dodam, że moje bordowe autko ma już 8 latek.
  Pozdrawiam. • Dziś pojechałem wymienić klocki i okazało się, że wcale jeszcze nie są do końca zużyte. Za to mają dość mocno
  poobcierane krawędzie, są troche skorodowane, mają bruzdy i (jak to pan mechanik powiedział) są zawęglone. ....

  Oczywiście klocki mogły być przyczyną pisków.
  Pozostaje natomiast jedna sprawa, dlaczego powierzchnia klocków się zwęgliła <img src="/images/graemlins/niewiem.gif" alt="" />
  Sprawdź na podniesionym samochodzie, czy koła kręcą się bez oporów, bo może być tak, że z powodu np. częściowo zapieczonego tłoczka dociska on klocki do tarczy hamulcowej powodując przegrzewanie się elementów ciernych.
  Jeżeli klocki miały jeszcze dość grubą warstwę cierną, to "zawęglenia" można było spokojnie się pozbyć szlifując ich powierzchnię papierem ściernym.


 • Użytkownik archiwalny

  Oczywiście klocki mogły być przyczyną pisków.
  Pozostaje natomiast jedna sprawa, dlaczego powierzchnia
  klocków się zwęgliła
  Sprawdź na podniesionym samochodzie, czy koła kręcą się
  bez oporów, bo może być tak, że z powodu np.
  częściowo zapieczonego tłoczka dociska on klocki do
  tarczy hamulcowej powodując przegrzewanie się
  elementów ciernych.
  Jeżeli klocki miały jeszcze dość grubą warstwę cierną,
  to "zawęglenia" można było spokojnie się pozbyć
  szlifując ich powierzchnię papierem ściernym.

  Pozwolisz, że się wtrące.
  Możliwe jest zwęglenie w związku z nadmiernym przegrzaniem okładzin ciernych. Dużo zalezy od materiału z jakiego jest on wykonany. Jeżeli jest mało odporny na wysokie temperatury, może nastąpić zwęglenie (bądź tzw. zeszklenie). Nietrudno bowiem uzyskać b. wysoką temperature przy gwałtownym i intensywnym hamowaniu.
  Przerabiałem ten temat jeżdżąc swiftem. Hamowałem dosyć ostro, co spowodowało właśnie "zeszklenie" i piszczenie hamulców. Potraktowanie klocków papierem ściernym przyniosło oczekiwany rezultat: przestało piszczeć i hamulce stały się trochę bardziej skuteczne. Teraz już nie deptam po hamulcach zbyt ostro, no chyba że jest to konieczne. <img src="/images/graemlins/rotfl.gif" alt="" />


Log in to reply