Wzmacniacz mocy zasilany z zasilacza ATX


 • Użytkownik archiwalny

  Witam wszystkich.

  Otóz niedawno zabrałem sie za budowe własnego wzmacniacza mocy. Zbudowalem go na podstawie transformatora z jakiegos taniego prostownika o wydajności pradowej 8 A przy 13.8 V, i ten oto transformator zasilał mi końcoweczkę mocy TDA 7375 (2x 30 W koncówka mocy z radia BMW). To rozwiazanie spokojnie dawało wycisnąć prawie max z moich starych kolumn 50W/4 ohm. Jednak ostnimi czasy nabyłem kolumny 150 W /6ohm za smieszna cene 100zl. Jednak wzmacniaczyk przeze mnie zbudowany nie daje juz rady napedzac te kolumny, wiec przyszedl czas na modernizacje zamiast kostki (2 x 30W) zastosowalem dwie kostki TDA 1562Q gdzie mam prawie 60W na kanał i w niestety ale transformator nie daje rady. Wymiana transformatora na taki około 160W-180W ponosi za soba koszt 60zl, tak wiec nie majac kasy pomyslalem ze zasile te koncóweczki ze starego zasilacza ATX modecoma 350W(bo przeciez mozna zasilac uklady TDA zasilaczem komputerowym, zreszta wiele razy odpalalem koncoweczke od zasilacza AT/ATX i na elektrodzie ludzie tez tak robia). Jednak aby poprawic moc wzmaka zaleca sie zasilac stosunkowo duzym napieciem wiekszym od 12V dla moich kosteczek maks napiecie zasilania wynosi 18V wiec pomyslalem ze podniose napiecie zasilania do 16V moze 17V aby wydusic jak najwiecej. Tylko rodzi sie pytanie jak podbic napiecia na zasilaczu ATX dla szyny +12V do napiecia +16V??? Scalak sterujacy ten zasilacz ATX to SG6105DZ. Starsze zasilacze na ukladach TL 494 są łatwe do przerobienia na wyższe zasilanie jednak jesli chodzi o ten uklad to nie mam juz pomyslu jak podpic napiecie....Ma moze ktos jakieś pomysły jak tego dokonać??


 • Użytkownik archiwalny

  A o to ten scalak....


 • Użytkownik archiwalny

  Może zapytaj na elektrodzie ...

  Na pewno będą wiedzieć <img src="/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> • A o to ten scalak....

  Piszę na ślepo, bo ten dataszit: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/90299/ETC/SG6105.html mimo wszystko wiele nie pomaga.
  Na 9 stronie jest schemat przykładowej aplikacji. Z tego co zrozumiałem, to trzeba by się pobawić rezystorami R93, R94, R97. Może któryś da pożądany efekt...
  Ale głowy nie dam uciąć <img src="/images/graemlins/myjzeby.gif" alt="" />


 • Użytkownik archiwalny

  Piszę na ślepo, bo ten dataszit:
  http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/90299/ETC/SG6105.html mimo wszystko wiele
  nie pomaga.
  Na 9 stronie jest schemat przykładowej aplikacji. Z tego co zrozumiałem, to trzeba by się
  pobawić rezystorami R93, R94, R97. Może któryś da pożądany efekt...
  Ale głowy nie dam uciąć

  No rzeczywiscie Datasheet nie za wiele mówi ale pokombinuje z tym tymi rezystorkami <img src="/images/graemlins/032.gif" alt="" />. Szkoda tylko ze nie mam juz starego zasilacza AT tam to dosłownie chwila czasu i dwa rezystory wystarczyły do przerobienia go na upragnione +16V.


 • Użytkownik archiwalny

  No rzeczywiscie Datasheet nie za wiele mówi ale pokombinuje z tym tymi rezystorkami . Szkoda
  tylko ze nie mam juz starego zasilacza AT tam to dosłownie chwila czasu i dwa rezystory
  wystarczyły do przerobienia go na upragnione +16V.

  taki zasilacz u ruskich na bazarku chyba z dyche kosztuje.. nie będzie łatwiej w ten sposób ?


 • Użytkownik archiwalny

  taki zasilacz u ruskich na bazarku chyba z dyche kosztuje..

  zasilacz 16 V i 10 A ??? Oj watpię....Jednak to 160 W!


Log in to reply