Wielkie dzięki za pomoc !
adamt11
Posty
-
Silnik nagrzewnicy -
Tylnie HamulceA to po co?
Jeśli ktoś nie zastępuje funkcji samoregulatora poprzez takie naciągnięcie linki hamulca
ręcznego, by w stanie spoczynkowym lekko rozpierała szczęki (bo i takie propozycje padały
na forum), to uważam tę czynność za zbędną. Wystarczy przecież "spuścić" ręczny, żeby
szczęki powróciły do pozycji spoczynkowej i nie utrudniały zdjęcia bębna.Zgadzam się z tobą całkowicie, ale nie mogłem wiedzieć czy w aucie neo85 nie ma dokładnie takiej sytuacji z nadmiernie podciągnietą linką od ręcznego. Opisałem właściwe postępowanie.
Teraz nie warto już o tym dyskutować, bo jak wynika z wiadomości, kolega rozwiązał problem. Na przyszłość bedzie wiedział jak poradzić sobie samemu i zaoszczedzić trochę grosza. -
Tylnie HamulceMam kłopot nie mogę przejść kontroli samochodu bo mam za słaby tylni roboczy hamulec (lewy)
mam nowe cylinderki , tarcze hamulcowe, szczęki, i bębny.
Co może być przyczyną, że prawy hamulec jest super a lewy prawie nie hamuje?
Pomocy nie wiem co robić?Sprawdzenie samoregulatorów to podstawa. Ja miałem ten sam problem a teraz z łatwością blokuję ręcznym koła podczas jazdy.
Przyczyna nr.1 to zardzewiały gwint regulatora. Wtedy blaszka nie ma "siły" obrucić zębatki. Należy wtedy oczyścić gwint szczotką i zakonserwować używając patyczka z watą spryskaną np. WD40(NIE WOLNO BEZPOŚREDNIO NAKŁADAĆ TEGO ŚRODKA SPRAYEM). Należy delikatnie nasmarować gwint nakładając minimalną ilość ponieważ nawet kropla smaru który dostanie się na powierzchnię bębna lub szczęki spowoduje że chamulce nie będą skuteczne. Dlatego nie wolno użyć do tego celu oleju silnikowego. WD40 jest do tego celu najlepszy bo po odparowaniu rozpuszczalników pozostanie tylko tzw. film który nie ścieknie ale zapewni smarowanie gwintu samoregulatora.
Przyczyna nr.2 to odkształcona blaszka która obraca zębatkę. Po prostu blaszka nie sięga zębatki. Jest ona stosunkowo twarda i może pęknąć przy próbie doginania. Więc warto zaopatrzyć się w takową. Jak nie dostaniesz oryginałów to można zastosować od Opla Vectry z lat 90-tych, są identyczne.
Przed rozpoczęciem pracy trzeba poluzować linki od ręcznego. Od strony tylnej kanapy odkręcasz plastikową zaślepkę i pod nią znajdziesz nakrętki linek lewego i prawego koła. Przy ściąganiu bębna należy delikatnie pukać po nim młotkiem wtedy łatwo zejdzie. Do tej roboty najlepiej brać się we dwóch, bo po ściągnieciu bębna(NIE ŚCIĄGAJ OBU NARAZ)jedna osoba bardzo delikatnie naciska na hamulec a druga obserwuje zachowanie samoregulatora. UWAGA! Wciśnięcie pedału hamulca za głęboko może spowodować wypadnięcie tłoczków z cylindrów hamulcowych.
Po prawidłowej regulacji szczęki powinny lekko ocierać o bęben. Po wyregulowaniu hamulca nożnego można wyregulować hamulec ręczny. Ruch jałowy dźwigni nie powinien przekraczać 2 ząbków, natomiast pełne zahamowanie powinno nastąpić przy ruchu dźwigni o 3 do 8 ząbków.
Uwaga! Sprawdź czy po zwolnieniu dźwigni nie występuje blokowanie kół.
Przy hamulcach jest trochę roboty więc podejdź do tego ze spokojem by niczego nie spaprać, bo dobre hamulce to bezpieczeństwo. -
Silnik nagrzewnicyPiszczy silnik nagrzewnicy. Po odkreceniu wkrętów mocujacych silnik do obudowy okazało się że jest za mało miejsca by go wyciągnąć. Czy ktoś ma na to sposób? Chciałbym uniknąć demontarzu całej nagrzewnicy.