Subaru Justy GTI - Budowa mojej pierwszej rajdówki


 • Użytkownik archiwalny

  Czyli nie tylko ja psuja jestem
  No nic trzeba pomyśleć nad wzmocnieniem tego miejsca.
  Ale chyba znalazlem przyczyne pęknięcia, tuleja w polibuszu się zatarla, nawet problem ją wyciągnąć tetaz.


 • Użytkownik archiwalny

  Stare wahacze mogą tam pęknąć ze zużycia.
  Nowe pękają jeśli wahacz nie może obracać się w poliuretanie. Wynika to z różnic w pracy poduszki gumowej i poliuretanowej.
  Przy seryjnej gumowej poduszce, tuleja metalowa w poduszce jest przykręcona na stałe do wahacza. Ale poduszka jest tak zbudowana, że w dużym zakresie ta tuleja może się obracać w stosunku do reszty poduszki, umożliwiając ruch wahacza.
  Przy tulei poliuretanowej, po mocnym skręceniu, mamy prawie zabetonowany wahacz. Tuleja metalowa jest skręcona na sztywno z wahaczem, a jednocześnie nie może obracać się względem poliuretanu (bo te poduszki, producenci poliuretanów, na wzór seryjnych, błędnie wykonują z nieruchomą tuleją metalową - powinna być ruchoma w poliuretanie). Siły w układzie są na tyle duże, że jednak coś tam się obraca, ale przy okazji bardzo mocno na skręcanie pracuje wahacz. Prędzej, czy później kończy się to jak na powyższych zdjęciach.
  Rozwiązanie sprawdzone w praktyce:
  1. zeszlifować tuleję metalową w przedniej poduszce tylnego wahacza tak, żeby po skręceniu pozwalała na swobodny obrót wahacza, ale przy tym nie miała luzu po osi.
  Dużą prostokątną podkładkę wahacza założyć wypukłą częścią w stronę poduszki, tak, żeby oparła się na kryzie wąsa wahacza i nie blokowała obrotu wahacza po dokręceniu nakrętki (nakrętka z okrągłą podkładką chowają się w tej prostokątnej podkładce).
  2. mocowanie wąsa wahacza, który wchodzi do tej tulei trzeba wzmocnić. Trzeba wyciąć dwa kawałki blachy i wspawać od dołu wahacza, tak, żeby obejmowały wąs od dołu, a przy tym nie wystawały pod wahacz - robimy dwie wręgi wzmacniające: jedną na tylnym końcu wąsa, drugą w połowie między końcem wąsa a końcem wytłoczki wahacza.

  Po tych zabiegach całość jest pancerna, a do tego zauważalnie poprawia się praca wahacza.

  Aha! Mi przytrafiło się w połowie OS3 na Barbórce Cieszyńskiej 2008. Kosztowało nas to chwilę w rowie, ale dzięki kibicom wróciliśmy na trasę, a K-Sport w 10 minut wymienił wahacz w czasie strefy serwisowej.

  Edit - tuleja nie tyle się zatarła, co została wprasowana/zaprasowana na wahacz przy dokręcaniu, bo jest dłuższa niż odległość między oporem tulei, a podkładkami.


 • Użytkownik archiwalny

  i dlatego należy szlifować metalową tuleję aby poduszka obracała się na wahaczu a nie była na nim zaciśnięta


 • Użytkownik archiwalny

  Toydols dzięki za wyczerpującą wypowiedź, utwierdziłeś moje przypuszczenia i przemyślenia.
  W piątek muszę to ogarnąć, bo w niedzielę KJS Krapkowice - trochę poupalamy na szutrach.
  Twoje już wystrojone?


 • Użytkownik archiwalny

  Toydols dzięki za wyczerpującą wypowiedź..
  Polecam się

  W piątek muszę to ogarnąć, bo w niedzielę KJS Krapkowice - trochę poupalamy na szutrach.
  Miłej zabawy!

  Twoje już wystrojone?
  Nietknięte od dwóch tygodni. Mamy ma lokalną epidemię odżłobkową w domu....


 • Użytkownik archiwalny

  Dzis bede rozbieral tylne zawieszenie, to moglbym tez poprawki zastosowac u siebie Moglbys dokladniej wytlumaczyc niektore rzeczy, dla tych bardziej opornych?

  Rozwiązanie
  sprawdzone w praktyce:
  1. zeszlifować
  tuleję metalową w przedniej poduszce tylnego wahacza tak, żeby po skręceniu
  pozwalała na swobodny obrót wahacza, ale przy tym nie miała luzu po osi.
  Nie wystarczy, ze wahacz (wąs?) obraca sie wewnatrz tulei?
  Tuleje zeszlifowac z dlugosci? Jesli jest zespolona z tuleja poli, to w jaki sposob to zrobic?
  Dużą prostokątną
  podkładkę wahacza założyć wypukłą częścią w stronę poduszki, tak, żeby oparła się na
  kryzie wąsa wahacza i nie blokowała obrotu wahacza po dokręceniu nakrętki (nakrętka
  z okrągłą podkładką chowają się w tej prostokątnej podkładce).
  Ale ta podkladka jest przeciez po drugiej stronie tulei niz kryza wahacza (kryza opiera sie o tuleje, was przecodzi przez nia, i z drugiej struny jest przykrecony przez ta podkladke). Wiec jakim sposobem ta podkladka moze sie oprzec na kryzie? Przelozyc ja na druga strone tuleii, a nakretke zalozyc bez tej podkladki?
  Ogolnie w Twoim rozwiazaniu co ma wzgledem czego pracowac, a co ma byc wzgledem siebie nieruchome?

  EDIT:
  Podobna sytucja jest przy wasach zwrotnicy, na ktore wchodza te wahacze od zbieznosci. Czy najlepszym/najprostszym rozwiazaniem nie jest skrecenie tego na luzno i dolozenie nakretek kontrujacych? Plus oczywiscie porzadne przesmarowanie stykajacych sie powierzchni. Dodatkowo mozna by te powierzchnie (np kryza wasa wahacza, prostokatna podkladka) spolerowac, dla zmniejszenia tarcia.
  Co do spilowania tulei metalowej, to za bardzo nie wiem jak mozna by sie za to zabrac, zeby nie zniszczyc tulei poliuretanowej. Jakies pomysly?


Log in to reply