Co dziś dłubałem w tico? (2016 i 2017) • Regulacja blosa (za dużo palił). Po jeździe testowej stwierdzam, że trochę można by mu zwiększyć dawkę. Niestety nie powiodła się regulacja składu mieszanki pb. Gaźnik niepodatny na regulację śrubą, w sumie zrobiło się gorzej niż było - mieszanka zbyt uboga. Nie chce mi się go demontować - podejrzewam zbyt wykręconą dyszę regulacyjną...

  Gazownik spuścił szlam z reduktora - nawet nie wiedziałem, że tyle go może być po roku... Tym razem byłem u znajomego gazownika w lbn - poprzedni nie zamontował mi filtra gazu po wymianie reduktora, a na regulacje musiałem dość daleko jeździć. • Wczoraj uszczelniłem silikonem aparat zapłonowy bo olej ściekał z pod niego na skrzynie. Wcześniej wyciek próbowałem zlikwidować nowym oringiem, nieco grubszym, ale nie pomogło. Także stara druciarska metoda z silikonem niezawodna. Olej podciekał mi też spod miarki oleju, tam też jest oring, który akurat po wyjęciu okazał przecięty. Wyrzuciłem go i dałem silikon :), oczywiście typowy do silników odporny na temperaturę i olej.
  Poza tym tikusiowi stuknęło 300000km, spalanie LPG cały czas na poziomie 7l/100km (6,8/6,9).
  Wczoraj u ojca w rupieciarni znalazłem reduktor do LPG "mimar" AT07(do 140HP) z integrowanym filtrem, jest po regeneracji więc go zabrałem na testy, dzisiaj go zamontowałem bo nie mogłem się powstrzymać. Stary reduktor to elpigaz Vega(wersja 80HP), zestawy naprawcze do niego są dwa albo i trzy razy droższe. W każdym bądź razie zauważyłem że lepiej odpala na nowym, ciekawy jestem spalania, niedługo się dowiem. • @miechomiecho powiedział w Co dziś dłubałem w tico? (2016 i 2017):

  Na zimę montuję tą zaślepkę z powrotem. No i tradycyjnie zaślepkę chłod

  Zdjąłem tą zaślepkę która jest naprzeciwko sprężarki i szok... . Przy 25C-30C temperatura zachowuje się tak jak w wersji bez klimy - dochodzi do góra połowy. W przypadku auta z klimą powinna być informacja o obowiązkowym demontażu tej zaślepki na okres letni! Dzięki za radę :) • No widzisz :) Nie mamy dostępu do tikacza z fabrycznie zamontowaną klimą, wtedy można by było porównać.


 • Moderator

  Od majowego spotu nie podnosiłem maski więc dziś profilaktycznie tam zajrzałem :P
  Przepłukałem zbiorniczek wyrównawczy układu chłodzenia, było w nim sporo syfu więc wyszło że nie przepłukałem wystarczająco dokładnie układu zaraz po zakupie auta. Tym razem myślę zalać układ 0,5L octem i zrobić parę kilometrów, pewnie najbardziej nagrzewnica zapaćkana. • @pacior powiedział w Co dziś dłubałem w tico? (2016 i 2017):

  Od majowego spotu nie podnosiłem maski więc dziś profilaktycznie tam zajrzałem :P

  No bo tam labirynto 😃

  0_1502122937261_labirynto.jpg • Ocet? Stosowałeś kiedyś? W moim przydało by się wymienić płyn i wyczyścić układ. Ocet + woda destylowana czy jakiś inny specyfik?


 • Moderator

  @marcintju powiedział w Co dziś dłubałem w tico? (2016 i 2017):

  Ocet? Stosowałeś kiedyś?

  Bezpośrednio do układu nigdy nie wlewałem ale dziś pięknie doczyściłem nim zbiorniczek wyrównywaczy.
  Raz stosowałem płukankę Prestone i nie zauważyłem by wyleciało więcej syfu niż przy zwykłym płukaniu wodą, innym razem inna płukanka narobiła mi problemów (choć z mojej winy) zamieniając się w galaretowatą maź w układzie. • Obawiam się że może się przy okazji rozczelnić układ, chłodnica lub nagrzewnica. Przy wymianie tych elementów na nowe można się pokusić o chemiczne czyszczenie. Chyba wymienię płyn na wodę destylowaną i zrobię trochę km żeby się układ z grubsza wypłukał.


 • Moderator

  @marcintju Oczywiście, jeżeli nie jesteś pewny układu to nie ma co ryzykować.
  U mnie wsio elegancko się trzyma, układ został zapaćkany uszczelniaczem z powodu niechlujnego montażu pompy wody, komuś nie chciało się ponownie rozbierać rozrządu i poszedł na skróty co oczywiście poprawiłem. • Dzisiaj umyłem i nawoskowałem Tico.
  Znacie jakieś preparaty godne polecenia dostępne w marketach do usuwania żywic z drzew? Na dachu zrobiło mi się takich parę żółtych kropek i ciężko to się usuwa:/


 • Moderator

  @tom83ek Ja bym próbował jeszcze poczekać do upalnego dnia, może temperatura zmiękczy tę żywicę..


 • Admin

  @tom83ek powiedział w Co dziś dłubałem w tico? (2016 i 2017):

  Znacie jakieś preparaty godne polecenia dostępne w marketach do usuwania żywic z drzew? Na dachu zrobiło mi się takich parę żółtych kropek i ciężko to się usuwa:/

  Do działań na lakierze tylko benzyna lakowa (ewentualnie ekstrakcyjna) lub spirytus - zależnie od rodzaju zabrudzenia, któraś z tych substancji da radę. Nie ma sensu wydawać kasę na jakieś specyfiki, bo one robione są i tak na bazie jednego z powyższych.
  Fakt, że przy żywicy trochę się trzeba napracować. • Dziś 'znalazłem' trochę czasu dla tikacza. Wymieniłem złączki przewodów od cetralnego zamka - lewe drzwi znów sprawne. Naprawiłem też przełącznik szyby lewej. Trzeba go było nawiercić i wkręcić śrubki. Póki co działa, czas pokaże jak długo. • Dziś zrobiłem przegląd auta pod kątem rdzy i tak:
  -Wszystkie drzwi do natychmiastowej konserwacji, szczególnie lewy tył, gdzie farba zaczyna się lekko wybrzuszać. Zacząłem testować różne wynalazki na rdzę; Brunox i odrdzewiacz na bazie 25% kwasu fosforowego. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Nic póki co nie jest poprzeżerane, ale się zaczyna i trzeba działać. Wszystkie drzwi mają lekki rudawy nalot na dolnym zagięciu który schodzi po przejechaniu szmatką/palcem. Otwarłem tylne lewe drzwi, żeby sprawdzić co w środku. Rdzy nie widać. W środku jest lepiej niż na zewnątrz. Zakonserwuję to smarem do konserwacji lin w dźwigach :). Skąd wziąść tą folię pomiędzy tapicerką, a drzwiami???
  -odkryłem miejsce które jest w najgorszym stanie. Poprzedni właściciel wpakował tam silicon i zakleił czymś czym jest zakonserwowane całe auto i nie było widać. Zapewne zabezpieczyło na jakiś czas, ale teraz przestało działać. Przeżarta jest podłoga - dziurka wielkości palca + 2cm sąsiedztwo. Uszkodzenie jest na samym końcu podłogi. Konstrukcyjnie to wygląda tak, że podłoga jest oparta na takiej grubszej blasze która też jest częściowo zniszczona - bardziej niż podłoga. Czy to jest podłużnica? Bo jeśli tak to rozumiem, że nie można już jeździć autem??? Nie potrafię i nie mam jak spawać i muszę prosić znajomego z TIGiem, żeby to ew. zrobił... .
  0_1502308953214_dziurawtico.jpg
  -Chalapacze mają metalowe wzmocnienie które jest totalnie skorodowane, na szczęście nie pociągło to za sobą błotnika. Nowe czekają na wymianę.
  -Po poprzednim właścicielu mam uszkodzony punktowo lakier w klapie bagażnika. Ktoś to kiedyś czymś zamalował, ale dla pewności trzeba poprawić.
  -Ogólne obrdzewienia różnych śrub, itp. Wszystkie śruby za wyjątkiem tych o dużej twardości wymieniam nierdzewki.
  -Zastanawiam się co jest w progach. Czy coś ich nie wpieprza od środka :/. Jak tam zajrzeć żeby stwierdzić czy coś się złego nie dzieje? • A i zapomniałem; kilka dni temu wymieniłem filtr oparów bo po dłuższym postoju w garażu śmierdziało benzyną w aucie. Pomogło.


 • Moderator

  @spinerr
  Folię zabezpieczającą na drzwi chyba kiedyś namierzyłem w Polparts.
  Jeżeli cała rdza to to co na zdjęciu to jeszcze wieki pojeździsz ;)


 • Admin

  @pacior powiedział w Co dziś dłubałem w tico? (2016 i 2017):

  Folię zabezpieczającą na drzwi chyba kiedyś namierzyłem w Polparts.

  Ewentualnie jakąś mocniejszą folię (np. ogrodniczą) można dociąć.

  Jeżeli cała rdza to to co na zdjęciu to jeszcze wieki pojeździsz ;)

  Zgadzam się, tragedii nie ma, ale zrobić trzeba.
  Co do wewnętrznych dołów drzwi: niestety, rdza zaczyna się w samych zagięciach blachy, od środka. Zaglądając do wnętrza drzwi nieraz nie można niczego dojrzeć, a w samych zaprasowaniach dolnych krawędzi już sporo się dzieje... • @spinerr
  Śmierdziało Ci też benzyną podczas jazdy albo stania w korku, gdy był włączony wentylator?
  Ja zauważyłem u siebie że czuć benzyną zwłaszcza jak się zatrzymam, zgaszę silnik i za 20 minut zapalę silnik. Wtedy najmocniej czuć i zastanawiam się czy winny jest już pochłaniacz par paliwa... • @tom83ek

  Nie zauważyłem. Tylko dłuższy postój w garażu, a i to nie zawsze. Może przewody, albo przegnity bak?


Log in to reply