[MANUAL] Najtańszy i najłatwiejszy sposób na rdzę? • Cześć wszystkim! :)

  Dziś pokażę Wam jak bardzo łatwo, tanio i w miarę szybko usunąć rdzę z np. części samochodowych, ale może to być właściwie wszystko (kwestia odpowiedniego podejścia :D).
  Sposób ten znalazłem na jednym z filmików na YT i po prostu nie mogłem uwierzyć, że efekt może być tak dobry, więc spróbowałem sam. :P A, że akurat miałem pod ręką zardzewiałe nakrętki od zimowych alusów to nie było na co czekać. ;)

  Jeśli chodzi o efekty to są następujące:

  PrzedPo wszystkie.jpg

  PrzedPo jedna.jpg

  A co tak działa?

  Kwasek cytrynowy!

  Wystarczy rozpuścić ok. 100 g kwasku cytrynowego (koszt ok. 3 zł) w ok. 300 ml ciepłej wody. Ja zrobiłem taką mieszankę w starym słoiku. Następnie wsadziłem wszystkie nakrętki do słoika, zakręciłem go i po 24 godzinach efekt jest jak na zdjęciach. Najwięcej dzieje się przez pierwszą godzinę od zanurzenia, bo rdza po prostu jest odrywana od powierzchni nakrętek, więc można oglądać całą operację z pełnym zaciekawieniem. :D
  Rudawe pozostałości widoczne na zdjęciach wystarczy "spolerować" np. papierem wodnym i gotowe! Nakrętki jak nowe. :)

  P.S. Podobne rezultaty możemy otrzymać używając octu jabłkowego, ale w tym przypadku octu w żaden sposób nie rozcieńczamy tylko wlewamy odpowiednią ilość bezpośrednio do naczynia w którym chcemy coś odrdzewiać. No i z octem trzeba trochę dłużej poczekać, bo minimum 72 godziny, a można i dłużej. No i sam ocet jest jednak ciut droższy od kwasku. ;)


 • Admin

  Może być. Każdy kwas zadziała podobnie, przy czym kwasek cytrynowy należy do tych łagodniejszych środków. Octem też usuniesz z grubsza rdzę.
  Z polerowaniem papierem ściernym raczej ostrożnie - można szybko pozbyć się resztek ocynkowania (jeżeli było) oraz narazić powierzchnię na szybsze rdzewienie. Radziłbym po takim kwasku dobrze wypłukać oczyszczony metal, a przed zamontowaniem zapastowałbym go ze trzy razy (zwykłą pastą do karoserii). Efekt dłużej się utrzyma.


 • Moderator

  Bardzo dobry efekt uzyskasz z kretem 😁 metoda ta zwie się bodajże autolizą.
  Najważniejsze by dobrze wypłukać.


Log in to reply