[MANUAL] Najtańszy i najłatwiejszy sposób na rdzę?

• Cześć wszystkim! :)

Dziś pokażę Wam jak bardzo łatwo, tanio i w miarę szybko usunąć rdzę z np. części samochodowych, ale może to być właściwie wszystko (kwestia odpowiedniego podejścia :D).
    Sposób ten znalazłem na jednym z filmików na YT i po prostu nie mogłem uwierzyć, że efekt może być tak dobry, więc spróbowałem sam. :P A, że akurat miałem pod ręką zardzewiałe nakrętki od zimowych alusów to nie było na co czekać. ;)

Jeśli chodzi o efekty to są następujące:

PrzedPo wszystkie.jpg

PrzedPo jedna.jpg

A co tak działa?

Kwasek cytrynowy!

Wystarczy rozpuścić ok. 100 g kwasku cytrynowego (koszt ok. 3 zł) w ok. 300 ml ciepłej wody. Ja zrobiłem taką mieszankę w starym słoiku. Następnie wsadziłem wszystkie nakrętki do słoika, zakręciłem go i po 24 godzinach efekt jest jak na zdjęciach. Najwięcej dzieje się przez pierwszą godzinę od zanurzenia, bo rdza po prostu jest odrywana od powierzchni nakrętek, więc można oglądać całą operację z pełnym zaciekawieniem. :D
    Rudawe pozostałości widoczne na zdjęciach wystarczy "spolerować" np. papierem wodnym i gotowe! Nakrętki jak nowe. :)

P.S. Podobne rezultaty możemy otrzymać używając octu jabłkowego, ale w tym przypadku octu w żaden sposób nie rozcieńczamy tylko wlewamy odpowiednią ilość bezpośrednio do naczynia w którym chcemy coś odrdzewiać. No i z octem trzeba trochę dłużej poczekać, bo minimum 72 godziny, a można i dłużej. No i sam ocet jest jednak ciut droższy od kwasku. ;)

• Admin

Może być. Każdy kwas zadziała podobnie, przy czym kwasek cytrynowy należy do tych łagodniejszych środków. Octem też usuniesz z grubsza rdzę.
    Z polerowaniem papierem ściernym raczej ostrożnie - można szybko pozbyć się resztek ocynkowania (jeżeli było) oraz narazić powierzchnię na szybsze rdzewienie. Radziłbym po takim kwasku dobrze wypłukać oczyszczony metal, a przed zamontowaniem zapastowałbym go ze trzy razy (zwykłą pastą do karoserii). Efekt dłużej się utrzyma.

• Moderator

Bardzo dobry efekt uzyskasz z kretem 😁 metoda ta zwie się bodajże autolizą.
    Najważniejsze by dobrze wypłukać.

Log in to reply