Prąd w garażu co i jak.


 • Admin

  @Jaco napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  No i jeszcze jedna sprawa. To ja jestem administratorem bloku ..XD .

  No właśnie, o to mi chodziło... czy komuś zarządzającemu nie będzie przeszkadzało, że poprawiłeś sobie standard. :-D


 • Admin

  @Jaco napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Nie kupujcie takich szybko złączek :

  Eee, wycwaniłeś się. :-) Ja robię takie połączenia w zwykłych puszkach. Trochę się boję takich wynalazków.

  Maszt dodatkowo naciągnąłem drutem. Niby 3x15 ale na długości 20 m swoją wagę ma.

  Dobrze zrobiłeś z tym odciągiem.
  Ale szkoda, że nie zrobiłeś tak, jak radził Pacior - czyli linka stalowa jako nośnik, a do niej podpięty przewód. Przemyśl jeszcze to rozwiązanie, moim zdaniem warto.

  I sprawa ostatnia: ja nie chowałbym zabezpieczenia w środku skrzynki. Pomyśl: gdyby Ci je wywaliło, masz ciemno, a musisz znaleźć śrubokręt, trafić na śruby, poodkręcać je... żeby z powrotem włączyć prąd. Pomyśl, czy nie warto byłoby zrobić odpowiedniego otworu w pokrywie skrzynki i osadzić ten wyłącznik w pokrywie tak, żeby był dostępny od razu. Wtedy pełniłby on podwójną funkcję: bezpiecznika i głównego wyłącznika prądu.
  Ja dawno temu zmodernizowałem instalację w swoim garażu-warsztacie. Zawsze bałem się, czy idąc do domu wyłączyłem wszystko z gniazdek (a miałem ich w całym garażu 12, teraz nawet więcej). W związku z tym nieraz nawet zawracałem z drogi do domu, bo nie byłem pewien, czy czegoś nie zostawiłem pod prądem. W końcu przerobiłem instalację, zostawiając podpiętą tylko jedną lampę na suficie służącą do wprowadzania i wyprowadzania auta (oczywiście z wyłącznikiem przy drzwiach), i montując wyłącznik główny na wszystkie inne punkty - coś w tym stylu:
  text alternatywny
  W ten sposób wychodząc z garażu przekręcałem gałkę i od razu odcinałem prąd do wszystkich gniazdek i lamp (oprócz jednej). Bardzo to sobie chwaliłem.
  A za parę lat zmodernizowaliśmy w naszych garażach instalacje; nasz "garażowy elektryk", zbierający opłaty za prąd w całym kompleksie garażowym, przekonał nas, że nawet jeśli nic nie jest włączone, same będące pod prądem liczniki w garażach (których jest kilkaset) generują ciągle straty. Właściciel każdego garażu nie płaci za nie (bo u niego licznik się nie kręci), ale na liczniku głównym straty te wychodziły. Więc w każdym garażu zamontował nam wyłącznik nadprądowy - przy drzwiach, przed licznikiem, i zobowiązał nas do używania go, gdy wchodzimy lub wychodzimy z garażu. W ten sposób cała instalacja jest odcinana od prądu, łącznie z generującymi straty licznikami. I to rozwiązanie się sprawdza.
  Przypuszczam, że zamontowałeś skrzynkę przy drzwiach - jeśli do pokrywy w sposób solidny przykręcisz bezpiecznik (z dostępem, czyli bez potrzeby odkręcania pokrywy), będziesz miał też wyłącznik główny, który wyłączy fazę w całym garażu podczas Twojej nieobecności. • @Gooral napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Inpost, DPD i paczkomaty (Czyli w sumie też Inpost) to chyba najszybsza opcja dostawy na obecną chwilę.

  DPD może i szybkie (choć czy ja wiem czy aż tak?), ale obsługa klienta w tej firmie to dno... Osobiście serdecznie NIE polecam! • @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Ale szkoda, że nie zrobiłeś tak, jak radził Pacior - czyli linka stalowa jako nośnik, a do niej podpięty przewód. Przemyśl jeszcze to rozwiązanie, moim zdaniem warto.

  @leo wówczas bym musiał zrobić dwa otwory w oknie. Jeden na haczyk drugi na kabel. Odciąg i tak musiał bym zrobić bo rura niby calówka ale na takiej wysokości ciężar robi swoje.
  Rura ma 2,35cm i wystaje 2m nad garaż.
  Jutro zrobię zdjęcie jak jest u sąsiada. On akurat dał 3 x 2,5 bo spawarkę nawet używa. Kabel wisi bez żadnych drutów. Zupełnie jak u mnie.

  @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  I sprawa ostatnia: ja nie chowałbym zabezpieczenia w środku skrzynki. Pomyśl: gdyby Ci je wywaliło, masz ciemno, a musisz znaleźć śrubokręt, trafić na śruby,

  Zrobi się jak piszesz. Ta skrzynka zdobyczna. Więc ją wykorzystałem. . Zrobię otwór na zabezpieczenie aby było dostępne ,,od ręki,, .

  @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Przypuszczam, że zamontowałeś skrzynkę przy drzwiach -

  No nie zupełnie bo przy drzwiach mam regał. Skrzynka jest za nim ale to mnie w ogóle nie przeszkadza. I tak ja tam korzystam więcej niż moi domownicy . • @leo mówisz i masz . Trochę mi się za dużo wycięło ale jakoś jest.

  20200509_084048.jpg • No i obiecane zdjęcie sąsiada.
  O ma kabel wpuszczony w takie oczko :

  text alternatywny

  20200509_094718.jpg


 • Admin

  @Jaco napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  @leo wówczas bym musiał zrobić dwa otwory w oknie. Jeden na haczyk drugi na kabel.

  Nie, haczyk trzeba byłoby wkręcać w mur przy oknie. Nie w okno, absolutnie.

  Odciąg i tak musiał bym zrobić bo rura niby calówka ale na takiej wysokości ciężar robi swoje.

  To prawda.

  Zrobię otwór na zabezpieczenie aby było dostępne ,,od ręki,, .

  No, rzeczywiście trochę z wymiarami się rozjechałeś ;-) ... Ale jest i funkcjonuje. • @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Nie, haczyk trzeba byłoby wkręcać w mur przy oknie. Nie w okno, absolutnie.

  To już u mnie musiał by być bardzo długi hak ze względu na ocieplenie budynku no i zapewne innym by już przeszkadzało.

  @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  No, rzeczywiście trochę z wymiarami się rozjechałeś ;-) .

  Kątówka zbyt szybko weszła w plastyk Nim się zorientowałem już było po ,,ptokach,, :) • Finito,

  Przyszły lampy (sam jeździłem odebrać gdyż dziś listonosz ma wolne)

  20200511_082940.jpg

  Po rozpakowaniu mamy trzy pudełka :

  20200511_083137.jpg

  Otworzyłem jedno no i mam lampę :

  20200511_083313.jpg

  Przewody przyłączeniowe cienkie jak włosy :)

  20200511_083340.jpg

  Bo wyprodukowane ...

  20200511_083359.jpg

  Ale efekt bardzo zadowalający :

  received_266657788052416.jpeg

  Bałagan w garażu :)

  received_546597109576137.jpeg

  Zdjęcia jak świecą zrobione w dzień przy zamkniętych drzwiach.

  Jak wrócę z pracy po 22 zrobię fotę jak jest całkowicie ciemno.

  Mnie się podoba. • @Jaco napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Finito,
  Mnie się podoba.

  No i ładnie! :) Sprzedasz grule? :P


 • Moderator

  @Jaco świecą całkiem konkretnie 🙂 • Starasz się ,ale jeszcze na temat tego bezpieczeństwa - czy instalacja elektryczna zasilania z domu ma zabezpieczenie róznicowo-pradowe , lub stara instalacja gdzie połączyłeś razem te przewody N i PE ( Niebieski i zielono-zółty) . Czy wiesz co się stanie jak zostanie przerwany ten obwód ? a będziesz miał włączone urządzenie z bolcem uziemiającym - czy ten kol. elektryk sprawdził to gniazdko i czym.


 • Admin

  @Jaco napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Przewody przyłączeniowe cienkie jak włosy :)

  Jeśli taka lampa ciągnie te 36 W, to takie powinny wystarczyć.
  Ciekawe, jak producent rozwiązał odprowadzenie ciepła. Zainteresuj się tym - podczas pierwszych godzin pracy sprawdzaj co jakiś czas, zwłaszcza przy lampie zamocowanej przy styropianie. • @BPX33 napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Sprzedasz grule? :P

  Ze co ? • @TADEUSZ-MALINKA napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  • czy instalacja elektryczna zasilania z domu ma zabezpieczenie róznicowo-pradowe

  Ma. • @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Ciekawe, jak producent rozwiązał odprowadzenie ciepła

  Przez metalową podstawę lampy. Ta co na zdjęciu na styropianie juz tak nie jest. Przymocowalem ja do profilu metalowego.


 • Admin

  @Jaco napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  @BPX33 napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  Sprzedasz grule? :P

  Ze co ?

  No, pyry... :-) • @leo napisał w Prąd w garażu co i jak.:

  No, pyry... :-)

  Nie. Te są do zjedzenia 😃😃😃

  A tak widno jest wieczorem

  received_659169507998305.jpeg

  Na żywo wygląda jeszcze lepiej. • Zainspirowany tymi świetlówkami, kupiłem dwie sztuki, jedna 60cm, druga 90cm. Docelowo, jedna ma iść nad warsztat w piwnicy, drugą zrobię przenośną albo gdzieś indziej zamontuje. Która, gdzie będzie, to się okaże. Nie wiem, która będzie lepiej się spisywać nad warsztatem, dlatego wziąłem dwie różne i przetestuje, i dopiero zdecyduje.
  Już od pewnego czasu myślałem, co tam założyć, bo często coś robiąc w piwnicy, nie było dość światła i rozkładałem dodatkową lampę. Do podobnych świetlówek się przymierzałem, ale nie mogłem się przekonać. Zdjęcia wykonane przez Jaco mnie przekonały i w końcu się za to wezmę. • @Szarik dziś będąc wieczorem zapaliłem tylko tą jedną nad tą szafką z imadłem i szlifierką. Ona świeci prostopadle nad i powiem ci że naprawdę widno jest na tej szafce nawet chcąc coś tam robić. Zdjęcie nie odzwierciedlą tego co widać na żywo.

  No i UWAGA !!!. Kupuj zimne są jaśniejsze, No nie wiem co kupiłeś.


Log in to reply