Dworzec Centralny w Warszawie.


 • Użytkownik archiwalny

  Czy ktoś z Was ma może jakiekolwiek zdjęcia dotyczace Cworca Centralnego w Warszawie? Czy można trafić na jakąś publikację dotyczącą histarii tego dworca, mam na myśli książki lub artykuły z gazet lub czasopism?
  A może kogoś dziadek lub ojciec pracował przy budowie dworca lub zna jakieś ciekawe opowieści na jego temat?
  Może ktoś ma plany podziemnych szlaków kolejowych, peronów, przejść itp.
  Mało jest naprawdę interesujących wiadomości na jego temat.
  Ciekaw jestem jaka będzie przyszłość tego dworca.
  Chciałbym by został w końcu zamknięty, porządnie zmodernizowany i wyremontowany i ponownie oddany do użytku.
  Fajnie by było gdyby wszystko zostało wymienione i odnowione tak by zostaly zachowane jego kształty. Gdy tak patrzę na ten dworzec to wydaje mi się, że wciąż wygląda on na bardzo nowoczesny lecz niestety okropnie ale to strasznie okropnie zaniedbany.
  Słyszało się już wiele na temat tego dworca: że będzie wyburzony i zlikwidowany, że będzie remontowany, że będzie stawiany zupełnie nowy budynek, że oprócz remontu dworca będzie też przebudowywane jego otoczenie w celu poprawy komunikacji itp itd.
  Czy ktoś ma może jakieś najświerzsze wiadomości na temat przyszłości tego Dworca?
  Nie wiem czemu ale dla mnie to Pałac Kultury i Dworzec Centralny to obiekty bez których Warszawa traci historyczne symbole (Stalina i PRL-u), które powinny zostać i być pielęgnowane, bo jest to kawał historii, który może i niektórym kojarzy się z wielkim syfem lecz są pewnie też tacy, którzy Dworzec Centralny traktują z sentymentem i tak jak ja chcieliby żeby kiedyś ten Dworzec witał wszystkich czystością, przyjemnym zapachem i widokiem oraz stwarzał warunki ku temu by bezpiecznie się po nim poruszać.


 • Użytkownik archiwalny

  Gdy tak patrzę na ten dworzec to wydaje mi się, że wciąż wygląda on na bardzo
  nowoczesny lecz niestety okropnie ale to strasznie okropnie zaniedbany.

  ciach

  Przyjedź do Katowic


 • Użytkownik archiwalny

  Na temat Dworca Centralnego nie mam zbyt dużej wiedzy bo tylko tamtędy przejeżdżałem, ale syf , pełno śmieci jest tym co rzuca się w oczy. Nawet u mnie na wiejskim zdewastowanym dworcu jest czyściej. Kiedy pisałem pracę magisterską natknąłem się w archiwum w Bydgoszczy na pewne informacje dotyczące tego dworca. Przed II wojną światową istniała firma Pomorska Elektrownia Krajowa Gródekm S.A. Firma ta posiadała elektrownie wodne w Gródku i w Żurze na rzece Wdzie (wsie około 60 km na północ od Bydgoszczy, kilkanaście km od Świecia nad Wisłą) skąd zasilała m. in. budujący się port w Gdyni, Grudziądz i Toruń. Później zbudowano elektrownię parową w Gdyni. Od początku działalności tej firmy, czyli od początku II RP jej władzom zależało na promocji elektryczności, którą przecież handlowali i praktycznie od początku swojej działalności posiadali dobre warsztaty elektryczne, które później przekształcono w Fabrykę Grzejników w Gródku. Jej produkty były znane i bardzo cenione w całym kraju. Z firmy tej pochodziły także grzejniki elektryczne, które w latach 30-tych XX w. ogrzewały zmarzniętych mieszkańców Warszawy na tym dworcu. Chyba w czasie wojny wszystko to zostało zniszczone.
  Jeśli chodzi o Pałac Kultury to też uważam, że jest to nieodłączny element naszej stolicy i powinien zostać aby przypominać nam i przyszłym pokoleniom o tragicznej dominacji sowietów nad naszym krajem. Żeby nigdy się to nie powtórzyło.


 • Użytkownik archiwalny

  Znalazłem trochę klatek z filmu o Dworcu Centralnym.
  Czy ktoś z Was jest w stanie załatwić ten film?


 • Użytkownik archiwalny

  Znalazłem trochę klatek z filmu o Dworcu Centralnym.
  Czy ktoś z Was jest w stanie załatwić ten film?

  A to nie sa przypadkiem kadry z kroniki filmowej???

  Prosze:

  http://pl.youtube.com/watch?v=xvR7BVSyKSM

  http://pl.youtube.com/watch?v=ad1lDuw2R2A&mode=related&search=


 • Użytkownik archiwalny

  A to nie sa przypadkiem kadry z kroniki filmowej???

  A jest


 • Admin

  Czy ktoś z Was ma może jakiekolwiek zdjęcia dotyczace Cworca Centralnego w
  Warszawie? Czy można trafić na jakąś publikację dotyczącą histarii tego
  dworca, mam na myśli książki lub artykuły z gazet lub czasopism?

  Ostatni numer "Angory" - datowany na 2 września 2007 (u mnie od wczoraj w kiosku) - artykuł na stronie 22: "Dworzec Centralny: portret własny".
  <img src="/images/graemlins/OK.GIF" alt="" />


Log in to reply